Total Touch

پارازیت

وبلاگی شخصی با موضوعاتی عمومی

پایان تعتیلات

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

با سلام تعتیلات تموم شد (تابستون تموم شد وب خلوت کنید برید درس بخونید و حمت کنید)

ارسال دعوت نامه اکان پذیر نمی باشد بجز کاربران سایت ما خوب دیگه این از مزیت کامنت

حضرت عیسی

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

میلاد حضرت مسیح مبارک

افسانه صلیب

مسیح ع

قرآن در آیه 157سوره نساء مى گوید:«مسیح نه كشته شد و نه به دار رفت بلكه امر بر آنها مشتبه گردید و پنداشتند او را به دار زده اند و یقیناً او را نكشتند!»

ولى اناجیل چهارگانه كنونى همگى مساله مصلوب شدن (بدار آویخته شدن ) مسیح (علیه السلام ) و كشته شدن او را ذكر كرده اند، و این موضوع در فصول آخر هر چهار انجیل .

(متى - لوقا - مرقص – یوحنا)

مشروحاً بیان گردیده ، و اعتقاد عمومى مسیحیان امروز نیز بر این مسأله استوار است .

بلكه به یك معنى مساله قتل و مصلوب شدن مسیح ، یكى از مهمترین مسائل زیربناى آئین مسیحیت كنونى را تشكیل مى دهد، چه اینكه مى دانیم مسیحیان كنونى مسیح (علیه السلام ) را پیامبرى كه براى هدایت و تربیت و ارشاد خلق آمده باشد نمى دانند، بلكه او را ((فرزند خدا))! و ((یكى از خدایان سه گانه ))! مى دانند كه هدف اصلى آمدن او به این جهان فدا شدن و باز خرید گناهان بشر بوده است ، مى گویند: او آمده تا قربانى گناهان ما شود، او بدار آویخته و كشته شد، تا گناهان بشر را بشوید و جهانیان را از مجازات نجات دهد، بنابراین راه نجات را منحصرا در پیوند با مسیح و اعتقاد به این موضوع مى دانند!

به همین دلیل گاهى مسیحیت را مذهب ((نجات )) یا ((فداء)) مى نامند و مسیح را ((ناجى )) و ((فادى )) لقب مى دهند، و اینكه مى بینیم مسیحیان روى مساله صلیب فوق العاده تكیه مى كنند و شعارشان ((صلیب )) است از همین نقطه نظر مى باشد.

این بود خلاصه اى از عقیده مسیحیان درباره سرنوشت حضرت مسیح (علیه السلام )

ولى هیچیك از مسلمانان در بطلان این عقیده تردید ندارند، زیرا:

اولا: مسیح (علیه السلام ) پیامبرى همچون سایر پیامبران خدا بود، نه خدا بود و نه فرزند خدا، خداوند یكتا و یگانه است و شبیه و نظیر و مثل و مانند و همسر و فرزند ندارد.

ثانیا: ((فداء)) و قربانى گناهان دیگران شدن مطلبى كاملا غیرمنطقى است هر كس در گرو اعمال خویش است و راه نجات نیز تنها ایمان و عمل صالح خود انسان است .

ثالثا: عقیده ((فدا)) گناهكار پرور و تشویق كننده به فساد و تباهى و آلودگى است .

و اگر مى بینیم قرآن مخصوصا روى مساله مصلوب نشدن مسیح(ع ) تكیه كرده است ، با اینكه ظاهرا موضوع ساده اى به نظر مى رسد به خاطر همین است كه عقیده خرافى فداء و بازخرید گناهان امت را به شدت بكوبد مسیحیان را از این عقیده خرافى باز دارد تا نجات را در گرو اعمال خویش ببینند، نه درپناه بردن بصلیب .

رابعا: قرائنى در دست است كه مساله مصلوب شدن عیسى (علیه السلام ) را تضعیف مى كند.

آسمان

1 - مى دانیم اناجیل چهارگانه كنونى كه گواهى به مصلوب شدن عیسى (علیه السلام ) مى دهند همگى سالها بعد از مسیح (علیه السلام (بوسیله شاگردان و یا شاگردان شاگردان او نوشته شده اند و این سخنى است كه مورخان مسیحى به آن معترفند. و نیز مى دانیم كه شاگردان مسیح (علیه السلام ) به هنگام حمله دشمنان به او فرار كردند، و اناجیل نیز گواه بر این مطلب مى باشد بنابراین مساله مصلوب شدن عیسى (علیه السلام ) را از افواه مردم گرفته اند و همانطور كه بعداً اشاره خواهیم كرد، اوضاع و احوال چنان پیش آمد كه موقعیت براى اشتباه كردن شخص دیگرى بجاى مسیح (علیه السلام ) آماده گشت .

2 - عامل دیگر كه اشتباه شدن عیسى را به شخص دیگر امكان پذیر مى كند این است كه كسانى كه براى دستگیر ساختن حضرت عیسى به باغ (جستیمانى  در خارج شهر رفته بودند، گروهى از لشكریان رومى بودند كه در اردوگاهها مشغول وظائف لشكرى بودند، این گروه نه یهودیان را مى شناختند و نه آداب و زبان و رسوم آنها را مى دانستند و نه شاگردان عیسى را از استادشان تشخیص مى دادند.

3 - اناجیل مى گوید: حمله به محل عیسى (علیه السلام ) شبانه انجام یافت و چه آسان است كه در این گیر و دار شخص مورد نظر فرار كند و دیگرى بجاى او گرفتار شود.

4 - از نوشته همه اناجیل استفاده مى شود كه شخص گرفتار در حضور پیلاطس رومى در بیت المقدس  سكوت اختیار كرد و كمتر در برابر سخنان آنها سخن گفت ، و از خود دفاع كرد، بسیار بعید به نظر مى رسد كه عیسى (علیه السلام ) خود را در خطر ببیند و با آن بیان رسا و گویاى خود و با شجاعت و شهامت خاصى كه داشت از خود دفاع نكرده باشد آیا جاى این احتمال نیست كه دیگرى (به احتمال قوى یهوداى اسخریوطى كه به مسیح (علیه السلام ) خیانت كرد و نقش ‍ جاسوس را ایفا نمود و مى گویند شباهت كاملى به مسیح (علیه السلام ) داشت ) به جاى او دستگیر شده و چنان در وحشت و اضطراب فرو رفته كه حتى نتوانسته است از خود دفاع كند و سخنى بگوید - به خصوص ‍ اینكه در اناجیل مى خوانیم(یهوداى اسخریوطى )) بعد از این واقعه دیگر دیده نشد و طبق گفته اناجیل انتحار كرد!

5 - همانطور كه گفتیم : شاگردان مسیح (علیه السلام ) به هنگام احساس ‍ خطر، طبق شهادت اناجیل ، فرار كردند، و طبعا دوستان دیگر هم در آن روز مخفى شدند و از دور بر اوضاع نظر داشتند، بنابراین شخص ‍ دستگیر شده در حلقه محاصره نظامیان رومى بوده و هیچیك از دوستان او اطراف او نبودند، به این ترتیب چه جاى تعجب كه اشتباهى واقع شده باشد.

6 - در اناجیل مى خوانیم كه شخص محكوم بر چوبه دار از خدا شكایت كرد كه چرا او را تنها گذارده و به دست دشمن براى قتل سپرده است ! اگر مسیح (علیه السلام ) براى این به دنیا آمده كه بدار آویخته شود و قربانى گناهان بشر گردد چنین سخن ناروائى از او به هیچ وجه درست نبوده است ، این جمله به خوبى نشان مى دهد كه شخص مصلوب آدم ضعیف و ترسو و ناتوانى بوده است كه صدور چنین سخنى از او امكانپذیر بوده است ، و او نمى تواند مسیح باشد.

7 - بعضى از اناجیل موجود (غیر از اناجیل چهارگانه مورد قبول مسیحیان) مانند انجیل برنابا رسما مصلوب شدن عیسى (علیه السلام ) را نفى كرده و نیز بعضى از فرق مسیحى در مصلوب شدن عیسى (علیه السلام ) تردید كرده اند و حتى بعضى از محققان معتقد بوجود دو عیسى در تاریخ شده اند: یكى عیساى مصلوب و دیگرى عیساى غیر مصلوب كه میان آن دو پانصد سال فاصله بوده است !.

مجموع آنچه در بالا گفته شد قرائنى است كه گفته قرآن را در مورد اشتباه در قتل و صلب مسیح روشن مى سازد.

«تفسیر نمونه جلد 4»

مژده ای برای مسیحیان

مسیح ع

كلمه یونانى و معنیش مژده است. مسیحیان از این جهت آن را مژده می‌دانند كه به اعتقاد آنها حضرت عیسى(ع) خود را فداى مردم كرد تا همه مردم را از آتش دوزخ بخرد، و این كتب اناجیل آنها مژده بهشت است، كتاب آسمانى كه به حضرت عیسى (ع) نازل شده.

نام این كتاب دوازده بار در قرآن مجید ذكر شده. قرآن، انجیل را كتاب خدا می‌داند: (و انزل التوراة و الانجیل من قبل هدى للناس و انزل الفرقان) ولى آن انجیل را كتاب آسمانى می‌داند كه مشتمل بر احكام و تكالیف بشر باشد و زندگى او را تنظیم كند و سر و سامان بخشد ـ چنانكه شأن ادیان الهى است ـ (و لیحكم اهل الانجیل بما انزل الله) و (و آتیناه الانجیل فیه هدى و نور)، انجیلى كه به آمدن پیغمبر بعد و كتاب بعد از خود مژده دهد و پیامبر و كتاب پیش از خود را تصدیق نماید: (و مصدقا لما بین یدیه من التوراة) و (الذین یتبعون الرسول النبى الامّى الذى یجدونه مكتوبا عندهم فى التوراة و الانجیل)، و قرآن یك انجیل را می‌شناسد

نه اناجیل را، انجیلى كه مشتمل بر كلام خدا باشد نه گفتار خود حضرت عیسى (ع) و رسولان، و نه انجیلى كه پس از ارتحال حضرت عیسى (ع) تدوین شده باشد.

فرید وجدى می‌نویسد: اناجیل اكنون نزد مسیحیان چهار است: انجیل متى كه از همه اناجیل قدیمی تر و به سى سال بعد از عیسى در اورشلیم به زبان عبرى نوشته شده است .

انجیل مرقس پس از متى به زبان یونانى نوشته شد و حدود 66 م منتشر گشت.

انجیل لوقا سوّمین انجیل است كه پس از آن دو انجیل نوشته شده است .

انجیل یوحنا شصت سال پس از مسیح یعنى سال 93 م نوشته شده است .

این چهار تا را مسیحیان معتبر دانند و گویند روح الامین جبرئیل اینها را به نویسندگانش بوحى آورده و اناجیل زیادى (كه تا صد انجیل گفته‌اند) بعداً پدید آمد و كلیسا آنها را نامعتبر شمرد، از آن جمله است انجیل «میلاد مریم و طفولیت مسیح» كه آن را به متى نسبت دهند و گویند نسخه‌هاى آن مفقود شده بوده و دانشمند «نهیلو» كه آن را منتشر نموده خود به نسخهاى كه بدان اطمینان حاصل كند كه آن از متى است دست نیافته است .

و دیگر انجیل «توما اسرائیلى» است كه دانشمند «كوتلیه» نسخهاى از آن را در كتابخانه ملك بجست كه به زبان یونانى و در قرن 15 نسخهبردارى شده بوده، وى در اروپا آن را منتشر ساخت.

و دیگر انجیل «ژاك اصغر» كه «گلیوم بوستل» آن را در سفرهاى توریستى خود به دست آورد و به سال 1552 در شهر بال سوئز بچاپ رساند و سپس در «استراسبورگ» آلمان چاپ شد و مسیحیان علیه گلیوم شورش نمودند كه وى آن را جهت لكه‌دار ساختن دین مسیح منتشر نموده و پس از آن دانشمند «نیاندر» با تغییراتى آن را مجدداً بچاپ رساند.

و دیگر انجیل «نیكودیم» كه در قرون وسطى پدید آمد و منتشر گشت.

و دیگر انجیل «طفوله ـ كودكى» كه در اصل به زبان یونانى بوده و دانشمند «هنرى سیك» در قرن 17 به نسخهاى از آن به زبان عبرى دست یافت و در اروپا آن را بچاپ رساند و آن منسوب است به حوارى بطرس و دیگر «مرسیون» كه طایفه «مرسیونى» آن را معتبر شمارند . (دائرة المعارف فرید وجدى)

سه انجیل متى و مرقس و لوقا هر یك شرح مختصرى از زندگانى و تعلیمات و مرگ و قیام مسیح را دارند ولى انجیل یوحنا مختصرى از اتفاقات مهم مربوط به زندگى مسیح را دارد باضافه تعلیمات روحانى و اوامر او كه در سایر اناجیل بدان توجهى نشده است .

انجیل یوحنا بیش از دیگر اناجیل به الوهیت مسیح متعرض شده و مقاومت فریسیان در برابر مسیح و گفته‌هاى او در هفته پیش از واقعه صلیب و ماجراى احیاى ایلعاذر را به تفصیل ذكر می‌كند ولى برخى مطالب را چون داستان میلاد و صعود مسیح و عشاء ربّانى و از این قبیل عجایب كه سه انجیل دیگر آوردهاند متعرض نشده و از این رو محققان گفته‌اند كه یوحنا از آن سه متاخرتر است و معلوم می‌شود نویسندگان یوحنا به مطالب آن سه آگاه بودهاند و نخواستهاند تكرار كنند. به هر حال هیچیك از چهار انجیل معروف در زمان حضرت مسیح نوشته نشده ولى خود مسیحیان مدعیند كه لوقا و مرقس از شاگردان وى بودهاند. (منجد و دهخدا)

و یكى از اناجیل انجیل «برنابا» است كه پاپ جلاسیوس كه بسال 492 میلادى بر تخت پاپى نشست آن را تحریم نمود بدین جهت كه آن با دیگر اناجیل مخالف بود زیرا آن انجیل كشته شدن مسیح و غفران ذنوب محض درآمدن به دین مسیح را رد می‌كرد، و به آمدن پیغمر اسلام تصریح داشت. این انجیل قرنها ناپدید بود تا در قرن 16 میلادى اسقفى به نام «فراموینو» یك نسخه آن را به زبان ایتالیائى در كتابخانه «اسكوتز» پنجم بدست آورد و در آستین خود پنهان كرد و در فرصتهاى مناسب آن را بدقت مطالعه كرد و در پرتو آن به اسلام هدایت یافت و در اوائل قرن 18 نیز نسخهاى از آن به زبان اسپانیائى به دست آمد و پس از آن توسط دكتور «منكهوس» به زبان انگلیسى ترجمه شد و بسال 1908 دكتر خلیل سعادت آن را به زبان عربى ترجمه كرد و اخیراً دانشمند ارجمند حیدر قلى خان سردار كابلى آنرا به فارسى ترجمه نمود و در كرمانشاه بچاپ رسید. (قاموس قرآن)

از امام صادق (ع) روایت شده كه انجیل در شب دوازدهم ماه رمضان نازل شده است.

حضرت رضا (ع) در آن جلسه بحث و مناظره كه مأمون ترتیب داده بود به جاثلیق گفت: هیچ ‌می‌دانى این اختلاف كه در انجیل دیده می‌شود از كى شروع شده؟ گفت: نمی‌دانم، فرمود: همان روزى كه انجیل (به دست یهود) ناپدید شد، ملت نصارى نزد علماى خود آمدند و گفتند: حال كه عیسى كشته شد و انجیل را هم از دست دادیم و شما علماى ما هستید از انجیل چه دارید؟ لوقا و مرقابوس گفتند: هیچ واهمه نداشته باشید كه انجیل در سینه ما است و تمامى اسفار آن را به شما خواهیم رساند و شما كلیساها را خالى مگذارید. سپس لوقا و مرقابوس و یوحنّا و متّى دور هم نشستند و این انجیل را ساختند و در اختیار شما گذاشتند در صورتى كه این چهار نفر شاگردان شاگردان اول (مسیح) بودند...

نقل است كه در انجیل آمده كه خداوند فرمود: چرا به دین عمل نمی‌نمائید و همواره خطا می‌كنید، مگر نمی‌دانید كه عذاب من در انتظار شما است؟ حكم به جور و ستم مكنید كه از جانب من به عذاب شما حكم خواهد شد، به همین پیمانهایی كه به مردم می‌دهید برایتان پیمانه داده شود و طبق همین قضاوت خودتان علیه شما قضاوت خواهد شد. (بحار: 14 و 77 و 98)

کتاب: معارف و معاریف، ج 2، ص 569

او از روح القدس است...

مادر و فرزند

در مورد تولد حضرت مریم و سرگذشت آن حضرت قبل از تولد حضرت عیسی مسیح در اناجیل مطلبی نیامده است . در قاموس کتاب مقدس چنین آمده است : « باکره که ما در مسیح و از سبط [1] یهودا و از نسل داود و خویش الیصابات . مادر یحیی تعمیه دهنده که از سبط لاوی و نسل هارون بود و بعد از حوادث طفولیت مسیح یعنی زیارت شبانان و مجوسیان و ختنه مسیح و حاضر نمودنش در هیکل و بصر رفتن به هیچ وجه مریم باکره بیش از پنج مرتبه در کتاب مقدس جدید مذکور نیست . ( ترجمه وتألیف مسترهاکس آمریکایی )

 

به گفته اناجیل ؛ حضرت مریم (س) نامزد نجاری از شهر ناصره به نام یوسف بود . داستان تولد حضرت عیسی در آغاز هریک از انجیل های متی و لوقا آمده است . به نقل اناجیل متی و لوقا ، حضرت عیسی در بیت لحم زاده شده است . این شهر در هشت کیلومتری اورشلیم واقع شده است و حدود هزار سال قبل از میلاد ، داود پادشاه در آن به دنیا آمده و بزرگ شده بود . از آنجا که موفود یهودیت بنا بود در بیت لحم زاده شود تا به داود شباهت داشته باشد ، آن دو انجیل نویس تولد عیسای ناصری را به شهر مذکور کشانده اند .

سال ولادت حضرت عیسی (ع) تقریباٌ آغاز تاریخ میلادی است ، ولی محاسبات تاریخی نشان می دهد که اگر وی در زمان پادشاهانی متولد شده باشد که نامشان به همین مناسبت در اناجیل آمده است این تولد باید 4 تا 8 سال قبل از مبداء تاریخی میلادی رخ داده باشد .

در انجیل متی می خوانیم :

اما ولادت عیسی مسیح چنین بود که چون مادرش مریم به یوسف نامزد شده بود ، قبل از آنکه با هم آیند ، او را از روح القدس حامله یافتند . و شوهرش یوسف چونکه مردی صالح بود ، نخواست او را عبرت نماید ، پس اراده نمود او را به پنهانی رها کند . اما چون او در این چیزها تفکر می کرد ناگاه فرشته خداوند در خواب بر وی ظاهر شده ، گفت : « ای یوسف پسر داود ! از گرفتن زن خویش مریم مترس ، زیرا آنچه در وی قرار گرفته است از روح القدس است و او پسری خواهد زائید و نام او را عیسی خواهی نهاد . زیرا که او امت خویش را از گناهان خواهد رهانید . » و این همه برای آن واقع شد تا کلامی که خداوند به زبان نبی گفته بود تمام گردد که اینک باکره آبستن شده ، پسری خواهد زائید و نام او را عمانوئیل خواهند خواند که تفسیرش این است : « خدا با من » پس چون یوسف از خواب بیدار شد چنان که فرشته خداوند به او امر کرده بود ، به عمل آورد و زن خویش را گرفت . و تا پسر نخستین خود را نزایید او را نشناخت .

و در انجیل لوقا آمده است :

و در ماه ششم جبرئیل فرشته از جانب خدا به بلدی از جلیل که ناصره نام داشت فرستاده شد . نزد باکره نامزد مردی مسمی به یوسف از خاندان داود و نام آن باکره مریم بود . پس فرشته ها نزذ او داخل شده ، گفت : سلام بر تو ای نعمت رسیده . خداوند با توست و تو در میان زنان مبارک هستی . چون او را دید از سخن او مضطرب شده ، متفکر شد که این چه نوع تحیت است . فرشته بدو گفت : ای مریم ! ترسان مباش زیر که نزد خدا نعمت یافته . و اینک حامله شده پسری خواهد زائید و او را عیسی خواهی نامید . او بزرگ خواهد بود و به پسر اعلی مسمی شود و خداوند خدا تخت پدرش داود را بدو عطا خواهد فرمود . و او بر خاندان یعقوب تا به ابد پادشاهی خواهد کرد و سلطنت او را نهایت نخواهد بود . مریم به فرشته گفت : این چگونه می شود و حال آنکه مردی را نشناخته ام . فرشته در جواب وی گفت : روح القدس بر تو خواهد آمد و قوت حضرت اعلی بر تو سایه افکند از آن جهت آن مولود مقدس پسر خدا خوانده خواهد شد . و اینک الیصابات از خویشان تو نیز در پیری به پسری حامله شده و این ماه ششم است و او را که نازاد می خواندند . زیرا نزد خدا هیچ امری محال نیست .

مریم گفت : اینک کنیز [2] خداوندم . مرا بر حسب سخن تو واقع شود پس فرشته از نزد او رفت . در آن روزها مریم برخاست و به بلدی از کوهستان یهودیه به شتاب رفت . و به خانه زکریا در آمده به الیصابات سلام کرد . و چون الیصابات سلام مریم را شنید بچه در رحم او به حرکت آمد و الیصابات به روح القدس پر شده . به آواز بلند صدا زده گفت تو در میان زنان مبارک هستی و مبارک است ثمره رحم تو . و از کجا این به من رسید که مادر خداوند من به نزد من آید . ( لوقا 1 : 26 – 63 )

و در آن ایام حکمی از او غُسطُس قیصر صادر گشت که تمام ربع مسکون را اسم نویسی کنند و این اسم نویسی اول شد هنگامیکه کیرینیوس والی سوریه بود . پس همه مردم هریک به شهر خود برای اسم نویسی می رفتند . و یوسف نیز از جلیل از بلده ناصره به یهودیه به شهر داود که بیت لحم نام داشت رفت ؛ زیرا که او از خاندان و آل داود بود . تا نام او با مریم که نامزد او بود و نزدیک به زائیدن بود ثبت گردد . وقتیکه ایشان در آنجا بودند ، هنگام وضع حمل او رسیده . پسر نخستین خود را زائید و او را در قنداقه پیچیده در آخور خوابانید . زیرا که برای ایشان در منزل جای نبود . ( لوقا 2 : 1 – 8 ) و چون روز هشتم وقت ختنه طفل رسید او را عیسی نام نهادند . چنانکه فرشته قبل از قرار گرفتن او در رحم او را نامیده بود ( لوقا 2 : 21 ) و چون ایام تطهیر ایشان بر حسب شریعت موسی رسید او را به اورشلیم بردند تا به خداوند بگذرانند . ( لوقا 2 : 22 ) و اینک شخص شمعون نام در اورشلیم بود که مرد صالح و متقی و منتظر تسلی اسرائیل بود و روح القدس بر وی بود . و از روح القدس بدو وحی رسید که تا مسیح خداوند را نینی مو ترا نخواهی دید .

برای حضرت عیسی مسیح (ع) یک نسب نامه در آغاز انجیل متی و نسب نامه ای دیگر در باب سوم انجیل لوقا یافت می شود . توجیه این دو نسب نامه مختلف یکی از مشکلات مفسران اناجیل است .

پس از تولد ، نام یشوع بر او نهادند و معنای آن « نجات خدا » است . یونانیان و رومیان آن را به یسوس ( Iesus , Iesous ) تبدیل کردند و همین واژه در عربی عیسی شد .

لازم به یادآوری است که پدر نداشتن حضرت عیسی (ع) در مسیحیت مسئله ای اعتقادی است که فقط از انجیل معلوم شده و آن حضرت به حسب ظاهر پدری به نام « یوسف نجار » داشته است .

ولی همین قضیه در قرآن مجید به صورت مسئله ای تاریخی نقل شده است . حاکی از اینکه مردم بر سر حضرت مریم که شوهری نداشته است ، فریاد کشیده و او را به بی عفتی متهم کرده اند . از این رو لازم شده است که او روزه سکوت بگیرد تا خود نوزاد به قدرت خدای متعال به سخن آید و از مادرش رفع تهمت کند . ( سوره مریم / آیات 26 – 33 )

عیسی بشیر مصطفی

مسیح ع

"و مبشرا برسول یاتى من بعدى اسمه احمد" ـ این قسمت از آیه به قسمت دوم از رسالت آن جناب اشاره دارد، همچنان كه جمله"مصدقا لما بین یدى من التوریة"به قسمت اول از رسالتش اشاره داشت.

و این را هم مى‏دانیم كه بشارت عبارت است از خبرى كه شنونده از شنیدنش خوشحال گردد، و معلوم است كه چنین خبرى چیزى جز از خیرى كه بشنونده برسد و عاید او شود، نمى‏تواند باشد، و خیرى كه از بعثت پیامبر و دعوت او انتظار مى‏رود این است كه با بعثتش باب رحمت الهى به روى انسانها باز شود، و در نتیجه سعادت دنیا و عقبایشان به وسیله عقائد حقه، و یا اعمال صالح، و یا هر دو تامین گردد.و بشارت به آمدن پیامبرى بعد از پیامبرى دیگر ـ با در نظر گرفتن اینكه پیغمبر سابق دعوتش پذیرفته شده، و جا افتاده، و با در نظر داشتن وحدت دعوت دینى در همه انبیاء ـ وقتى تصور دارد و داراى خاصیت بشارت است كه پیامبر دوم دعوتى پیشرفته‏تر، و دینى كامل‏تر آورده باشد، دینى كه مشتمل بر عقائد حقه بیشتر، و شرایع عادلانه‏تر براى جامعه، و نسبت به سعادت بشر در دنیا و آخرت فراگیرتر باشد، و گرنه انسانها از آمدن پیامبر دوم چیز زائدى عایدشان نمى‏شود، و از بشارت آمدنش خرسند نمى‏گردند.

با این بیان روشن گردید كه جمله"و مبشرا برسول یاتى من بعدى"هر چند از این نكته خبرى نداده، اما معنایش مى‏فهماند كه آنچه پیامبر احمد (ص) مى‏آورد پیشرفته‏تر و كاملتر از دینى است كه تورات متضمن آن است، و آنچه عیسى (ع) بدان مبعوث شده در حقیقت واسطه‏اى است بین دو دعوت.

در نتیجه كلام عیسى بن مریم را این طور باید معنا كرد: "انى رسول الله الیكم مصدقا. .."، من فرستاده‏اى هستم از ناحیه خداى تعالى به سوى شما تا شما را به سوى شریعت تورات و منهاج آن دعوت كنم"و لاحل لكم بعض الذى حرم علیكم": و بعضى از آنچه را كه بر شما حرام شده برایتان حلال كنم، و این همان شریعتى است كه خداى تعالى به دست من برایتان آورده، و به زودى آن را با بعثت پیامبرى به نام احمد (ص) كه بعد از من خواهد آمد تكمیل مى‏كند .

از نظر اعتبار عقلى هم مطلب از این قرار است، چون اگر در معارف الهى كه اسلام بدان دعوت مى‏كند، دقت كنیم خواهیم دید كه از شریعت‏هاى آسمانى دیگر كه قبل از اسلام بوده دقیق‏تر و كاملتر است، مخصوصا توحیدى كه اسلام بدان مى‏خواند ـ و یكى از اصول عقائد اسلام است، و همه احكام اسلام بر آن اساس تشریع شده، و بازگشت همه معارف حقیقى بدانست ـ توحیدى است بسیار دقیق كه ما در مباحث سابق این كتاب پاره‏اى مطالب در باره آن گذراندیم.

و همچنین شرایع و قوانین عملى اسلام كه در دقت آن همین بس كه از كوچكترین حركات و سكنات فردى و اجتماعى انسان گرفته تا بزرگترین آن را در نظر گرفته، و همه را تعدیل نموده، و از افراط و تفریط در یك یك آنها جلوگیرى نموده، و براى هر یك حدى معین فرموده، و در عین حال تمامى اعمال بشر را بر اساس سعادت پایه‏ریزى كرده و بر اساس توحید تنظیم فرموده است.

كتاب: ترجمه المیزان، ج 19، ص 426

گنج در ویرانه می باشد

مسیح ع

و در بعضی از کتب مذکور است که: روزی حضرت عیسی(ع) با جمعی از حواریان همراه بود و به جهت هدایت خلق در زمین می گردید و سیاحت می کرد که هر که را قابل هدایت یابد از ورطه ی ضلالت نجات بخشد و جواهر قابلیات و استعدادت که در طینات افراد بشر کامل است به فراست نبوت ادراک نموده به تیشه ی مواعظ هدایت پیشه استخراج نماید، پس در اثنای سیاحت به شهری رسیدند و نزدیک آن شهر گنجی ظاهر شد و پاهای خواهش های حواریان در طمع گنج رایگان فرورفته عرض کردند: ما را رخصت فرما که این گنج را حیازت نمائیم که در این بیابان ضایع نشود. عیسی(ع) فرمود: این گنج را بجز مشقت و رنج ثمره ای نیست و من گنج بی رنجی در این شهر گمان دارم و می روم که شاید آن را بیرون آورم، شما در این جا باشید تا من بسوی شما برگردم.

گفتند: یا روح الله! این بد شهری است و هر غریبی که وارد این شهر می شود او را می کشند. حضرت فرمود: کسی را می کشند که به دنیای ایشان طمع نماید و مرا با دنیای ایشان کاری نیست.

چون حضرت عیسی داخل آن شهر شد. در کوچه های آن شهر می گردید و به نظر فراست اثر بر در و دیوار خانه ها می نگریست، ناگاه نظر انورش بر خانه ی خرابی افتاد که از همه ی خانه ها پست تر و بی رونق تر بود، گفت: گنج در ویرانه می باشد و اگر کسی قابل هدایت باشد در این شهر، می باید که در این خانه باشد؛ پس در زد. پیرزالی بیرون آمد  پرسید: تو کیستی؟ گفت: من مرد غریبم و به این شهر رسیدم و آخر روز شده است می خواهم در این شب مرا پناه دهید که امشب در کاشانه ی شما بسر برم.

آن زن گفت: پادشاه ما حکم فرموده است که غریبی را در خانه ی خود راه ندهیم، اما به حسب سیمائی که من در تو مشاهده می کنم تو مهمانی نیستی که دست رد بر جبین تو توان زد.

پس در هنگامی که سلطان خورشید انور در کاشانه ی مغرب سر بر بستر نهاد و آن مهر سپهر نبوت خورشیدوار بر ویرانه ی آن عجوزه تابید و کلبه ی حقیر آن سعادت قرین رشک فرمای گلستان چنان گردید و خانه ی تار آن محنت آثار مانند سینه ی عارفان از در و دیوارش اشعه ی انوار دمید؛ آن خانه از مرد خارکشی بود که دار فانی را وداع کرده بود و آن پیرزال زوجه ی او بود و فرزند یتیمی از او مانده بود، و آن فرزند به شغل پدر مشغول بود، به قلیلی که تحصیل می نمود معاش می کردند، پس در این وقت آن پسر از صحرا مراجعت نمود، مادرش گفت به او: مهمان عزیزی امشب وارد خانه ی ما شده است، آنچه آورده ای به نزد او ببر و در قیام به خدمت او تقصیر منما. چون آن پسر نان خشکی که تحصیل نموده بود به خدمت آن حضرت برد، آن حضرت تناول فرمود و با او آغاز مکالمه نمود که از جواهر کلمات آبدار بر کوامن اسرار آن درّ یتیم مطلع گردید پس به فراست نبوت او را در غایت فتوت و حیا و استعداد و قابلیت یافت، اما استنباط اندوهی عظیم و شغلی گران در خاطر او نمود و چندان که از او استفسار آن درد پنهانی بیشتر کرد، او در اخفای حال کثیر الاختلال خود مبالغه زیاده نمود، پس برخاست به نزد مادر خود رفت و گفت: این مهمان در استکشاف احوال من بسیار مبالغه می نماید و متعهد می شود که بعد از وضوح حال حسب المقدور در اصلاح آن اختلال سعی نماید، چه می فرمائی؟ آیا راز خود را به او بگویم؟

مادرش گفت: آنچه من از جبین انوار او استنباط کرده ام او قابل سپردن هر راز نهان و قادر بر حل عقده های اهل جهان هست، راز خود را از او پنهان مدار و در حل هر اشکال دست از دامن او بر مدار.

پس آن پسر به نزد حضرت عیسی(ع) آمد و عرض کرد: پدر من مرد خارکشی بود، و چون سرای فانی را وداع نمود من طفل از او ماندم و مادر من مرا به شغل پدر خود مأمور گردانید، پادشاه ما دختری دارد در نهایت حسن و جمال و عقل و کمال و تعلق بسیار به او دارد، و ملوک اطراف همه آن دختر را از او طلبیده اند قبول نکرده است که به ایشان تزویج نماید، آن دختر را قصر رفیعی هست که پیوسته در آنجا می باشد، روزی من از پای قصر او می گذشتم نظرم بر او افتاد و از عشق او بیتاب شده ام، تا حال اظهار این درد نهان را به غیر مادر خود به دیگری اظهار نکرده ام، و آن اندوهی که در خاطر من استنباط فرمودی همین است که اظهار به کسی نمی توانم نمود.

حضرت فرمود: می خواهی آن دختر را برای تو بگیرم؟

-آن امری است محال و از مثل تو بزرگی عجب می دانم که با این حال که در من مشاهده می نمائی با من استهزاء و سخریه نمائی!

حضرت عیسی(ع) فرمود: من هرگز استهزاء به احدی نکرده ام و سخریه کار جاهلان است، و اگر قادر بر امری نباشم اظهار آن به تو نمی کنم، اگر می خواهی چنان می کنم که فردا شب آن دختر در آغوش تو باشد! پس پسر به نزد مادر آمد و سخنان آن حضرت را نقل کرد، مادرش گفت: آنچه می گوید به عمل می آورد و دست از دامن او بر مدار.

پس آن حضرت متوجه عبادت خود گردید و پسر در آرزوی معشوقه ی خود تا صبح در فراش خود غلطید، چون صبح طالع شد حضرت عیسی(ع) او را طلبید و فرمود: برو به در خانه ی پادشاه و چون امراء و وزرای او آیند که داخل مجلس او شوند به ایشان عرض کن: من به پادشاه حاجتی دارم، چون از حاجت تو سؤال کنند بگو: آمده ام دختر پادشاه را برای خود خواستگاری نمایم، آنچه واقع شود بزودی برای من خبر بیاور. چون پسر به در خانه ی پادشاه رفت، آنچه حضرت فرموده بعمل آورد، امراء از سخن او بسیار متعجب شدند، چون به مجلس پادشاه رفتند بر سبیل سخریه این سخن را مذکور ساختند، پادشاه از استماع این سخن بسیار خندید و او را به مجلس خود طلبید، چون نظرش بر او افتاد با آن جامه های کهنه، انوار بزرگی و نجابت ذاتی در جبین او مشاهده نمود، چندان که با او سخن گفت حرفی که دلالت بر جنون خفت عقل او کند از او نشنید، سپس متعجب شد و بر سبیل امتحان گفت: تو اگر قادر بر کابین دختر من هستی به تو می دهم، و کابین دختر من آن است که یک خوان از یاقوت آبدار بیاوری که هر دانه اش کمتر از صد مثقال نباشد! گفت: مرا مهلت دهید تا از برای شما خبر بیاورم.

پس برگشت به نزد حضرت عیسی(ع) و آنچه گذشته بود عرض کرد، عیسی(ع) فرمود: چه بسیار سهل است آنچه او طلبیده است. پس عیسی خوانی طلبید و پسر را به خرابه ای برد و دعا کرد هر کلوخ و سنگی که در آن خرابه بود همه یاقوت آبدار شد و فرمود: خوان را پرکن و از برای او ببر. چون پسر آن خوان را به مجلس شاه برد و جامه از روی خوان برداشت، شعاع آن جواهرات دیده ی حاضران را خیره نمود و از احوال او همگی متحیر شدند، پس پادشاه به جهت مزید امتحان گفت: یک خوان کم است، ده خوانی می خواهم که هر خوانی از نوعی جواهر باشد! چون جوان به نزد عیسی(ع) برگشت، حضرت ده خوان دیگر طلبید و از انواع جواهر که دیده ی کسی مثل آن ندیده بود آنها را پر کرد و با آن جوان فرستاد. چون خوان ها را به مجلس پادشاه برد، حیرت آنها زیاده شد! پس پادشاه آن جوان را به خلوت طلبید و گفت: اینها نمی تواند از تو باشد، و تو را جرأت اقدام به چنین امری و قدرت ابدای این غرائب نیست، بگو اینها از جانب کیست؟ چون آن پسر تمامی احوال را به پادشاه نقل کرد پادشاه گفت: نیست آنکه می گوئی مگر عیسی بن مریم(ع) برو و او را بطلب تا دختر مرا به تو تزویج نماید.

پس حضرت عیسی(ع) رفت و دختر پادشاه را به عقد او در آورد، پادشاه جامه های فاخر برای جوان حاضر کرد و او را به حمام فرستاد و به انواع زیورها او را مجلی گردانید و آن شب او را به قصر خود برد و دختر را تسلیم او نمود. چون روز دیگر صبح شد پسر را طلبید و از او سؤال ها نمود و او را در نهایت مرتبه ی فطانت و زیرکی یافت، چون  پادشاه را بغیر آن دختر فرزندی نبود، آن پسر را ولیعهد خود گردانید و جمیع امرا و اعیان مملکت خود را طلبید که با  او بیعت کردند و او را بر تخت پادشاهی خود نشانید.

و چون شب دیگر شد پادشاه را عارضه ای عارض شد و به دار بقا رحلت نمود و آن پسر بر تخت سلطنت متمکن شد و جمیع خزائن و دفائن و ذخائر او را تصرف نمود و کافه ی امراء و وزراء و سپاهیان و اهالی و اشراف و اعیان او را اطاعت کردند، و در این چند روز حضرت عیسی(ع) در خانه ی آن پیر زال بسر می برد، چون روز چهارم شد آن مربع نشین فلک چهارم مانند سلطان انجم اراده ی غروب از آن بلد نمود، به پای تخت پسر خارکش آمد که او را وداع نماید، چون به نزدیک او رسید خارکش از تخت عزت فرود آمده مانند خار در دامن آن گلدسته ی گلستان نبوت چسبید و عرض کرد: ای حکیم دانا! و ای هادی رهنما! چندان حق بر این ضعیف بینوا داری که اگر تمام عمر دنیا زنده بمانم و تو را خدمت کنم از عهده ی عشری از اعشار آن بیرون نمی توانم آمد ولیکن شبهه ای در دل من عارض شده است که دیشب تا صباح در این خیال بسر بردم و این اسباب عیش که برای من مهیا گردانیده ای از هیچیک منتفع نشدم، و اگر حل این عقده از دل من نکنی از هیچیک از اینها منتفع نخواهم شد.

حضرت عیسی فرمود: آن خیال که جمعیت خاطر تو را به اختلال آورده است چیست؟

 عرض کرد: عقده ی خاطر من آن است که هرگاه تو قادر هستی که در سه روز مرا از حضیض خارکشی به اوج جهانبخشی برسانی و از خاک مذلت برگرفته بر تخت رفعت بنشانی، چرا خود به آن جامه های کهنه قناعت کرده ای؟ نه خادمی داری نه مرکوبی نه یاری و نه محبوبی؟

آن حضرت فرمود: هر گاه زیاده از مطلوب تو برای تو حاصل گردید دیگر تو را با من چه کار است؟

عرض کرد: ای بزرگوار نیکوکردار! اگر توجه نکنی و این عقده را از دل من نگشائی هیچ احسان نسبت به من نکرده ای و از هیچیک از اینها که به من داده ای منتفع نخواهم شد.

حضرت عیسی فرمود: ای فرزند! این لذات فانیه ی دنیا در نظر کسی اعتبار دارد که از لذت باقیه عقبی خبری ندارد، پادشاهی ظاهری را کسی اختیار می کند که لذت پادشاهی معنوی را نیافته باشد، همان شخصی که چند روز قبل بر این تخت نشسته بود و به این اعتبارات فانیه مغرور شده بود اکنون در زیر خاک است و در خاطر هیچکس خطور نمی کند و از برای عبرت بس است دولتی که به مذلت تمام منتهی شود و لذتی که به مشق مبدل گردد به چه کار آید؟ و دوستان حق را لذتها از قرب و وصال جناب مقدس یزدانی و حصول معارف ربانی و فیضان حقایق سبحانی هست که این لذتها را در جنب آنها قدری نیست.

چون جناب عیسوی امثال این سخنان را به گوش آن در یتیم رسانید، او بار دیگر بر دامن آن حضرت چسبید و عرض کرد: فهمیدم آنچه فرمودی و یافتم آنچه بیان کردی و آن عقده را از دل من برداشتی، اما عقده ای از آن بزرگتر و محکمتر در دل من گذاشتی!

عیسی (ع) فرمود: آن کدام است؟

عرض کرد: آن گره تازه آن است که از تو گمان ندارم که در آشنائی با کسی خیانت کنی و آنچه حق نصیحت و نیکوخواهی او باشد بعمل نیاوری، هر گاه تو خود سایه ی مرحمت بر سر ما افکندی و بی خبر به خانه ی ما درآمدی سزاوار نبود امری را که اصیل و باقی است از برای من منع نمائی و در مقام نفع رسانیدن به من امر فانی ناچیز را به من عطا کنی و از آن سلطنت ابدی و لذت حقیقی مرا محروم گردانی؟

حضرت عیسی(ع) فرمود: می خواستم تو را امتحان کنم و ببینم که قابل آن مراتب عالیه هستی، و بعد از ادراک این لذات فانیه، برای لذات باقیه ترک اینها خواهی کرد؟ اکنون اگر ترک کنی ثواب تو عظیمتر خواهد بود و حجتی خواهد بود بر آنها که این زخارف باطله ی دنیا را مانع تحصیل سعادات کامله ی آخرت می دانند.

پس آن سعادت دست زد و جامه های زیبا و زیورهای گرانبها را انداخت و دست از پادشاهی صوری برداشت و قدم یقین در راه خدا و تحصیل سلطنت معنوی گذاشت، حضرت عیسی(ع) او را به نزد حواران آورد و فرمود: آن گنج که گمان داشتم، این درّ یتیم بود که در سه روز او را از خارکشی به سلطنت رسانیدم و بر همه پشت پا زد و قدم در راه متابعت من نهاد، و شما بعد از سال های سال پیروی من به این گنج پررنج فریفته شدید و دست از من برداشتید.

و گفته اند: آن فرزند عجوز که حضرت عیسی(ع) بعد از مردن، او را زنده کرد، همین جوان بود و از اکابر دین شد و جماعت بسیار به برکت او به راه حق هدایت یافتند.(1)

گفتگوی مسیحیان با پیامبر (ص)

مسیح ع

مسیحیان نجران با یک هیئت شصت نفری به اتفاق چند نفر از روسا و بزرگان خود به عنوان نمایندگانی برای گفتگو با پیامبر اسلام به مدینه وارد شده بودند .

از جمله مسائلی که در این گفتگو مطرح شده این بود که آنها از پیامبر پرسیدند ما را به چه چیز دعوت می کنی ؟ پیامبر فرمود : « به سوی خدای یگانه و اینکه از طرف او رسالت هدایت خلق را دارم و مسیح بنده ای از بندگان اوست و حالات بشر داشت و مانند دیگران غذا می خورد . » آنها این سخن را نپذیرفته و به ولادت عیسی بدون پدر اشاره کرده و آنرا دلیل بر الوهیت او خواندند ، اینجا بود که وحی نازل شد . ( سوره آل عمران / 59 و 60 )

در حقیقت قرآن با یک استدلال کوتاه و روشن به ادعای مسیحیان نجران درباره الوهیت مسیح پاسخ می گوید : که اگر عیسی بدون پدر به دنیا آمد هیچگاه دلیل بر آن نمی شود که او فرزند خدا یا عین خدا باشد ، زیرا این موضوع درباره آدم به شکل عجیب تری تحقق یافت ، او بدون پدر و مادر به دنیا آمد ، بنابراین همانطور که آفرینش آدم از خاک جای تعجب نیست و خداوند هر کاری بخواهد انجام می دهد . و « فعل و اراده » او هماهنگ است . همچنین تولد عیسی از مادر بدون پدر ، مسئله محالی نخواهد بود ؛ بلکه آفرینش آدم به مراتب شگفت انگیزتر است ، پس اگر نباشد این دلیل بر الوهیت باشد ، آدم به این موضوع سزاوارتر است .

ویژگی های همنشین خوب از نظر حضرت عیسی علیه السلام 

مسیح ع

در حدیث است و شاید از پیامبر اكرم باشد كه‏ حواریین عیسی علیه السلام از او سؤال كردند: «''یا روح الله! من نجالس؟''» ما با كی همنشینی كنیم؟

فرمود: «من یذكركم الله رؤیته و یزید فی علمكم‏ منطقه و یرغبكم فی الخیر عمله». با كسی بنشینید كه وقتی او را می‏بینید به یاد خدا بیفتید. در سیمای او، در وجناتش خداترسی و خداپرستی را بیابید، با آن كسی كه علاوه بر این، یزید فی علمكم منطقه سخن‏ كه می‏گوید از سخنش استفاده می‏كنید، بر علم شما می‏افزاید.

یرغبكم فی‏ الخیر عمله وقتی به عملش نگاه می‏كنید، به كار خیر تشویق می‏شوید. با چنین كسانی نشست و برخاست كنید.

بشارت های حضرت عیسی در کلام امام رضا (ع)

مسیح ع

در مباحثاتی که حضرت رضا علیه السلام در مجلس مأمون کردند و شیخ صدوق‏ در کتاب عیون اخبارالرضا نقل کرده، (مساله بشارت طرح شده است‏). یکی از علما بر این کتاب حواشی‏ای نوشته است و حتی از بعضی از علمای‏ بزرگ چیزهایی را نقل می‏کند که نشان می‏دهد آنها در مورد معنی چند لغت‏ اطلاع نداشته‏اند.

مثلا در کلام حضرت رضا علیه السلام لفظ " ''بارقلیطا'' " یا " ''فارفلیطا'' " آمده است. حضرت می‏گویند این کلمه در انجیل و یا جای دیگری آمده است.

برخی علمایی که بعد آمده‏اند، گفته‏اند " ''فارفلیطا'' " عربی است و شاید به معنای فارق بین حق و باطل است، درصورتی که این کلمه معرب یک لفظ یونانی است، معرب " ''پاراکلیتوس''‏ " است که به این صورت درآمده است.

در یک جا حضرت به آن عالم یهود خطاب می‏کند: «یا یهودی اقبل علی اسئلک بالعشر الایات التی انزلت‏ علی موسی بن عمران» من تو را قسم می‏دهم به آن ده معجزه‏ای که بر موسی‏ نازل شد، آیا در تورات، خبر محمد صلی الله علیه و آله و امت او هست‏ یا نه؟

آیا با عنوان «اتباع راکب البعیر یسبحون الرب جدا جدا تسبیحا» نیامده است؟ و آن وقت به بنی‏اسرائیل دستور داده شده است: «فلیفرغ بنواسرائیل الیهم و الی ملکهم لتطمئن قلوبهم» دستور داد مخالفت نکنند، «فان بایدیهم سیوفا ینتقمون بها من الامم الکافر فی‏ اقطار الارض» در دست آنها شمشیرهایی است که از همه ملتهای روی زمین‏ انتقام خواهند گرفت.

«اهکذا هو فی التوراه مکتوب؟» آیا چنین‏ چیزی در تورات هست؟ تصدیق کرد و گفت: بله.

بعد خطاب به جاثلیق فرمود: آیا از کتاب شعیا اطلاعی داری؟ گفت: حرف‏ تا حرفش را می‏دانم.

گفت: آیا در آنجا این کلام نیست: «انی رایت‏ صوره راکب الحمار لابسا جلابیب النور و رایت راکب البعیر ضوء مثل ضوء القمر؟» در مکاشفه خودش گفت: من آن الاغ‏سوار (یعنی عیسی ) را دیدم‏ در حالی که جلبابها و روپوشهایی از نور به خودش گرفته بود، و آن شترسوار را دیدم در حالی که نورش مانند نور قمر می‏درخشید؟

گفت: بله، شعیا چنین‏ چیزی گفته است.

بعد خطاب به جاثلیق نصرانی فرمود: «یا نصرانی هل تعرف فی الانجیل‏ قول عیسی علیه السلام: انی ذاهب الی ربکم و ربی، و البار قلیطا جاء؟» آیا از این سخن عیسی علیه السلام اطلاع داری که فرمود: من به سوی پروردگار خودم و پروردگار شما می‏روم و بارقلیطا خواهد آمد؟

«هو الذی یشهدنی‏ بالحق کما شهدت له» او مرا تایید و تصدیق می‏کند همان‏طور که الان من‏ به او گواهی دادم، «و هو الذی یفسر لکم کل شی‏ء». می‏خواهد بگوید من رسالتم این نیست که حقایق را برای شما بگویم و بیان کنم، من مبشر او هستم، کسی که حقایق را خواهد گفت اوست. 

«و هو الذی یبدی فضائح‏ الامم» اوست که رسوایهای ملتها را در اثر غلبه و پیروزی ظاهر می‏کند.

«و هو الذی یکسر عمود الکفر» و اوست که ستون کفر را در هم خواهد شکست. جاثلیق تایید کرد که این کلمات در انجیل آمده است.

نیایش

بعد راجع به اینکه انجیل چطور از بین رفت بحث می‏کنند که خیلی مفصل‏ است تا اینکه همان جمله دوباره تکرار می‏شود: «قال له الرضا علیه‏ السلام: ان عیسی علیه‏السلام لم یخالف السنه و کان موافقا لسنه التوراه» به رأس الجالوت خطاب می‏کند که عیسی با تورات مخالف نبود و همان طور که در قرآن کریم آمده، او برای تایید تورات آمده بود نه برای نسخ تورات، «حتی رفعه الله الیه، و فی الانجیل مکتوب: ان ابن البره ذاهب و البار قلیطا جاء من بعده»، پسر بره (که مراد از بره، ظاهرا مریم‏ سلام‏الله علیهاست) می‏رود و بعد از او بارقلیطا خواهد آمد.

«و هو الذی یحفظ الاصار و یفسر لکم کل شی‏ء و یشهد لی کما شهدت له» (عیون اخبارالرضا، ج2، صص 158 139) او به من شهادت خواهد داد، همان‏طور که من به او شهادت دادم، همان‏طور که من او را تصدیق کردم او هم مرا تصدیق می‏کند.

و آن باکره...

حضرت مریم ع

« حنه » و « اشیاع » دو خواهر بودند ، که اولی به همسری « عمران » که از شخصیت های برجسته بنی اسرائیل بود در آمد و دومی را « زکریا » پیامبر خدا به همسری انتخاب کرد .

همسر عمران ( حنه ) سالها گذشت که فرزندی از او متولد نشد ، روزی زیر درختی نشسته بود ، پرنده ای را دید که به جوجه های خود غذا می دهد ، مشاهده این محبت مادرانه ، آتش عشق فرزند را دل او شعله ور ساخت و از صمیم دل ، از درگاه خدا تقاضای فرزندی کرد و چیزی نگذشت که این دعای خالصانه به هدف اجابت رسید و باردار شد .

خداوند به همسرش ( عمران ) وحی فرستاده بود که پسری پر برکت که می تواند بیماران غیر قابل علاج را درمان کند ، و مردگان را بفرمان خدا حیات بخشد به او خواهد داد که به عنوان پیامبر به سوی بنی اسرائیل فرستاده شود ؛ او این جریان را با همسر خود ( حنه ) در میان گذاشت ، لذا هنگامی که او باردار شد ، تصور می کرد ؛ فرزند مزبور همانست که در رحم دارد ، بی خبر از اینکه کسی که در رحم اوست مادر آن فرزند می باشد و به همین دلیل ، نذر کرد که پسر را خدمتگزار خانه خدا « بیت المقدس » نماید . به این خدمتکاران « محرر » گفته می شود . واژه « محرر » از ماده تحریر گرفته شده که به معنی آزاد ساختن است و در اصطلاح آن زمان ، به فرزندانی گفته می شد که برای خدمت در معبد تعیین می شدند تا نظافت و خدمات معبد را بعهده گیرند ، و به هنگام فراغت مشغول نیایش و عبادت پروردگار شوند ، و به این جهت آنها را « محرر » می گفتند که از هرگونه خدمت به پدر و مادر آزاد بودند و این را افتخاری برای خود می دانستند .

بعضی گفته اند که کودکان از موقعی که توانایی بر این خدمت داشتند تا سن بلوغ ، این وظایف را زیر نظر پدران و مادران انجام می دادند و پس از رسیدن به مرحله بلوغ ، تعیین سرنوشتشان بدست خودشان بود ؛ اگر می خواستند به کار خود در معبد پایان داده و بیرون می رفتند و اگر هم تمایل داشتند به همان وضع ادامه می دادند .

 

 

پروردگارا فرزندم دختر است !

مادر مریم به هنگام تولد فرزندش مشاهده کرد که فرزند او دختر است ، در این موقع نگران شد که با این وضع چه کند ؟ زیرا خدمتکاران بیت المقدس ، از میان پسران انتخاب می شدند و سابقه نداشت دختری به این عنوان انتخاب گردد .

قرآن چگونگی حال مادر مریم را پس از تولد فرزند ، شرح می دهد که او با ناراحتی ، اظهار داشت خداوندا ، من این فرزند را دختر آوردم و تو می دانی که پسر و دختر برای هدفی که من نذر کردم همانند نیستند ، دختر نمی تواند ، آن وظایف را چنانکه پسر انجام می دهد ، انجام دهد .

اما قرآن می گوید : « خداوند مریم را به خوبی پذیرفت و او را همچون گیاه ارزنده و نیکویی پرورش داد . » ( سوره ال عمران / آیه 37 )

مادر مریم ، باور نمی کرد که دختری به عنوان خدمتگزار خانه خدا ، بیت المقدس پذیرفته شود ، و لذا آرزو داشت ، فرزندی که در رحم دارد پسر باشد ، زیرا سابقه نداشت که دختری برای این کار انتخاب گردد ، اما خداوند این دختر پاک را ( برای نخستین بار ) برای این خدمت روحانی و معنوی ، پذیرفت .

بعضی از مفسران گفته اند : نشانه پذیرش او این بود که هیچگاه مریم ، در دوران خدمتگزاری بیت المقدس ، عادت ماهیانه نمی دید تا مجبور نگردد از این مرکز روحانی دور شود و ممکن است قبولی این نذر و پذیرش مریم بصورت الهام به مادرش اعلام شده باشد .

قرآن می گوید : خداوند زکریا را به عنوان کفالت مریم انتخاب کرد ، زیرا چنانکه در تاریخ آمده است ، پدر مریم « عمران » قبل از تولد او چشم از جهان فروبست .

نامگذاری مریم به این نام ، بوسیله مادرش به هنگام وضع حمل انجام شد ، و باید توجه داشت که « مریم » در لغت آنها به معنی « زن عبادت کار » بوده است ، و این نهایت عشق و علاقه این مادر پاک را برای وقف کردن فرزندش در مسیر بندگی خدا ، نشان می دهد و لذا به دنبال این نامگذاری ، از خدا خواست که این نوزاد و فرزندانی را که در آینده از او بوجود می آیند ، از وسوسه های شیطانی برکنار و در پناه لطف خود قرار دهد .

 

  قرعه برای نگهداری مریم

مادر مریم بعد از وضع حمل ، نوزاد را در پارچه ای پیچید و به معبد آورد و به دانشمندان و بزرگان بنی اسرائیل خطاب کرد که این نوزاد برای خدمت خانه خدا نذر شده است ، سرپرستی او را بر عهده بگیرید ؛ از آنجا که مریم از خانواده ای بزرگ ( خانواده عمران ) بود دانشمندان و عابدان بنی اسرائیل برای سرپرستی او بر یکدیگر سبقت می جستند ، و لذا تصمیم بر قرعه گرفتند ، به کنار نهری آمدند و قلم ها و چوبهایی که بوسیله آن قرعه می زدند حاضر می کردند ، و نام هریک بر یکی از قلمها نوشته شد ، هر قلمی که در آب فرو می رفت برنده قرعه نبود ، تنها قلمی که روی آب باقی می ماند برنده قرعه محسوب می شد . قلمی که نام « زکریا » بر آن بود در اعماق آب فرو رفت و سپس روی آب آمد و سرپرستی « زکریا » نسبت به مریم مسلم شد و در واقع از همه سزاوارتر بود زیرا هم پیامبر خدا بود و هم همسر خاله مریم .

قرآن با اشاره به این داستان می گوید « در آن هنگام که آنها قلمهای خود را برای تعیین سرپرستی مریم در آب می افکندند حاضر نبودی . و همچنین به هنگام کشمکش و گفتگوی آنها بر سر کفالت مریم حضور نداشتی و اینها فقط از طریق وحی بر تو نازل شده است . » ( سوره آل عمران / آیه 44 )

 

سرپرستی مریم با زکریا

مریم ، تحت سرپرستی زکریا بزرگ شد و آنچنان غرق عبادت و بندگی خدا بود که بگفته ابن عباس ، هنگامی که نه ساله شد ، روزها رو روزه می گرفت و شبها را به عبادت می پرداخت و آنچنان در پرهیزکاری و معرفت و شناسایی پروردگار ، پیش رفت که از احبار و دانشمندان پارسای آن زمان نیز پیشی گرفت و هنگامی که زکریا در کنار محراب او قرار می گرفت و برای دیدار او می آمد ، غذاهای مخصوصی کنار محراب او مشاهده می کرد که از آن به تعجب می افتاد ، روزی از او پرسید : این غذا را از کجا آوردی ؟

مریم در جواب گفت : این از طرف خداست و اوست که هر کس را بخواهد ، بی حساب روزی می دهد . «آل عمران آیه 37»

اما این غذا چه نوع غذایی بوده و از کجا برای مریم آمده ، در قرآن شرح داده نشده است ولی از روایات متعددی استفاده می شود که آن یک نوع میوه بهشتی بوده که در غیر فصل ، در کنار محراب مریم بفرمان پروردگار ، حاضر می شده است و این موضوع جای تعجب نیست که خدا از بنده پرهیزکارش این چنین پذیرایی کند !

از جمله از امام باقر (ع) نقل شده که : « روزی پیامبر (ص) به خانه فاطمه زهرا (س) آمد ، در حالیکه چند روز در خانه او غذای قابل توجهی دیده نمی شد ، ناگاه غذای فراوان مخصوصی نزد او مشاهده کرد و از او پرسید این غذا از کجاست ؟ فاطمه (س) عرض کرد : از نزد خداست ، زیرا هرکس را بخواهد بدون حساب روزی می بخشد ، پیامبر (ص) فرمود : این جریان همانند جریان زکریاست که در کنار محراب مریم آمد و غذای مخصوصی در آنجا دید و از او پرسید ای مریم ، این غذا از کجاست ؟ او گفت : از ناحیه خداست .

 

سخن گفتن فرشتگان با مریم

یکی از ویژگی های این بانوی بزرگ این بود که فرشتگان با مریم سخن می گفتند و این حاکی از بلندی مقام مریم است .

« فرشتگان به او بشارت دادند که ای مریم ! خدا تو را برگزیده و پاک ساخته و بر تمام زنان جهان ، برتری داده است . » ( سوره ال عمران / آیه 42 )

یعنی بر اثر تقوی و پرهیزکاری و ایمان و عبادت از برگزیدگان خدا و پاکان شد ، او برگزیده شد که پیامبری همچون عیسی از وی بوجود آید .

جمله اول تنها اشاره به صفات عالی انسانی مریم می کند و به عنوان انسان برگزیده از او نام می برد ، و در جمله دوم اشاره به برتری او بر همه زنان معاصر زمان خود می کند . این سخن قرآن گواه بر این است که مریم بزرگترین شخصیت زن در جهان خود بوده است .

فرشتگان بدنبال بشارت دادن به مریم درباره برگزیده شدن از طرف خداوند ، به او گفتند : « اکنون در برابر پروردگار خضوع کن و سجده و رکوع بجا بیاور »(آل عمران-آیه 43) و این در حقیقت شکرانه ای در برابر آن نعمت بزرگ بود .

 

سرآغاز تولد مسیح (ع)

قرآن داستان ولادت عیسی مسیح (ع) از مریم را این چنین آغاز می کند : « در کتاب آسمانی قرآن از مریم سخن بگو آنگاه که از خانواده خود ، جدا شده و در یک منطقه شرقی قرار گرفت » ( سوره مریم / آیه 16 )

مریم می خواست مکانی خالی و فارغ از هرگونه دغدغه پیدا کند که به راز و نیاز با خدای خود بپردازد و چیزی او را از یاد محبوب غافل نکند و به همین جهت طرف شرق و بیت المقدس ( آن معبد بزرگ ) را که شاید محلی آرامتر و یا از نظر تابش آفتاب پاکتر و مناسب تر بود برگزید . در این هنگام ، مریم « حجابی میان خود و دیگران افکند » تا خلوتگاه او از هر نظر کامل شود . ( سوره مریم / آیه 17 )

به هر حال « در این هنگام ما روح خود ( یکی از فرشتگان بزرگ ) را به سوی او فرستادیم و او در شکل انسان کامل بی عیب و نقص و خوش قیافه ای بر مریم ظاهر شد . » ( مریم / 17 )

پیداست که در این موقع چه حالتی به مریم دست می دهد ، مریمی که همواره پاکدامن زیسته ، در دامان پاکان پرورش یافته و در میان جمعیت ضرب المثل عفت و تقواست ، از دیدن چنین منظره ای که مرد بیگانه زیبایی به خلوتگاه او راه یافته چه ترس و وحشتی به او دست می دهد ؟ لذا بلافاصله « صدا زد : من به خدای رحمان از تو پناه می برم ، اگر پرهیزکار هستی » ( مریم / 18 )

و این نخستین لرزه ای بود که سراسر وجود مریم را فرا گرفت .

بردن نام خدای رحمان و توصیف او به رحمت عامه اش از یک سو و تشویق او به تقوی و پرهیزکاری از سوی دیگر ، همه برای آن بود که اگر آن شخص ناشناس قصد سوئی دارد او را کنترل کند ، و از همه بالاتر پناه بردن به خدا ، خدایی که در سخت ترین حالات تکیه گاه انسان است و هیچ قدرتی در مقابل او عرض اندام نمی کند مشکلات را حل خواهد کرد .

مریم با گفتن این سخن در انتظار عکس العمل آن مرد ناشناس بود ، انتظاری آمیخته با وحشت و نگرانی بسیار ، اما این حالت دیری نپائید . ناشناس زبان به سخن گشود و مأموریت و رسالت عظیم خویش را چنین بیان کرد و « گفت : من فرستاده پروردگار توام » ( مریم / 19 ) این جمله همچون آبی که بر آتش بریزد ، به قلب پاک مریم آرامش بخشید . ولی این آرامش نیز چندان طولانی نشد ، چرا که بلافاصله افزود : « من آمده ام تا پسر پاکیزه ای از نظر خلق و خوی و جسم و جان به تو ببخشم . » ! ( مریم / 19 )

از شنیدن این سخن لرزش شدیدی وجود مریم را فرا گرفت و بار دیگر او در نگرانی عمیقی فرو رفت و « گفت : چگونه ممکن است من صاحب پسری شوم در حالی که تا کنون انسانی با من تماس نداشته و هرگز زن آلوده ای نبوده ام ؟! » ( سوره مریم / آیه 20 )

او در این حال تنها به اسباب عادی می اندیشید و فکر می کرد برای اینکه زنی صاحب فرزند شود دو راه بیشتر ندارد ، یا ازدواج و انتخاب همسر و یا آلودگی و انحراف ، من که خود را بهتر از هرکس می شناسم نه تاکنون همسری انتخاب کرده ام و نه هرگز زن منحرفی بوده ام ، تاکنون هرگز شنیده نشده است کسی بدون این دو صاحب فرزندی شود !

اما به زودی طوفان این نگرانی مجدد با شنیدن سخن دیگری از پیک پروردگار فرو نشست او با صراحت به مریم گفت : « مطلب همین است . پروردگارت فرموده : این کار بر من سهل و آسان است . » ( مریم / 21 )

تو که خوب از قدرت من آگاهی ، تو که میوه های بهشتی را در فصلی که در دنیا شبیه آن وجود نداشت در کنار محراب عبادت خویش دیده ای ، تو که آوای فرشتگان را که شهادت به پاکیت می دادند شنیده ای ، تو که می دانی جدت آدم از خاک آفریده شد ، این چه تعجب است که از این خبر داری ؟!

سپس افزود : « ما می خواهیم او را آیه و اعجازی برای مردم قرار دهیم و ما می خواهیم او را رحمتی از سوی خود برای بندگان بنمائیم . » و به هرحال « این امری است پایان یافته » و جای گفتگو ندارد .

 

منظور از « روح خدا » چیست ؟

تقریباٌ همه مفسران معروف ، روح را در اینجا به جبرئیل فرشته بزرگ خدا تفسیر کرده اند ، و تعبیر « روح » از او به خاطر آن است که هم روحانی است و هم وجودی است حیاتبخش ، چرا که حامل رسالت الهی به پیامبران است که احیاء کننده همه انسانهای لایق می باشد و اضافه روح در اینجا به خدا دلیل بر عظمت و شرافت این روح است ، که یکی از اقسام اضافه ، اضافه تشریفیه است .

 

مریم در کشاکش سخت ترین طوفانهای زندگی

« سرانجام مریم باردار شد » ( مریم / آیه 22 ) و آن فرزند موعود در رحم او جای گرفت . در اینکه چگونه این فرزند به وجود آمد آیا جبرئیل در پیراهن او دمید یا در دهان او ، در قرآن سخنی از آن به میان نیامده است . چرا که نیازی به آن نبوده ، هرچند کلمات مفسرین در این باره مختلف است .

به هر حال « این امر سبب شد که او از بیت المقدس به مکان دوردستی برود » ( مریم / 22 )

او در این حالت در میان یک بیم و امید ، یک حالت نگرانی با سرور به سر می برد ، گاهی به این می اندیشید که این حمل سرانجام فاش خواهد شد ، گیرم چند روز یا چند ماهی از آنها که مرا می شناسند دور بمانم و در این نقطه به صورت ناشناس زندگی کنم آخر چه خواهد شد ؟!

چه کسی از من قبول می کند زنی بدون داشتن همسر باردار شود مگر اینکه آلوده دامان باشد ، من با این اتهام چه کنم ؟ و راستی برای دختری که سالها سنبل پاکی و عفت و تقوا و پرهیزکاری و نمونه ای در عبادت و بندگی خدا بوده ، زاهدان و عابدان بنی اسرائیل به کفالت او از طفولیت افتخار می کردند و زیر نظر پیامبر بزرگی پرورش یافته و خلاصه سجایای اخلاقی و آوازه قداست او همه جا پیچیده است ، بسیار دردناک است که یک روز احساس کند همه این سرمایه معنویش به خطر افتاده است ، و در گرداب اتهامی قرار گرفته که بدترین اتهامات محسوب می شود و این سومین لرزه ای بود که بر پیکر او افتاد .

اما از سوی دیگر ، احساس می کرد که این فرزند ، پیامبر موعود الهی است یک تحفه بزرگ آسمانی می باشد ، خداوندی که مرا به چنین فرزندی بشارت داده و با چنین کیفیت معجز آسائی او را آفریده چگونه تنهایم خواهد گذاشت ؟ آیا ممکن است در برابر چنین اتهامی از من دفاع نکند ؟ من که لطف او را همیشه آزموده ام و دست رحمتش بر سر خود دیده ام .

در اینکه دوران حمل مریم چه اندازه بود گفتگو است ، هرچند در قرآن به صورت سربسته بیان شده است ، بعضی آن را یک ساعت و بعضی نه ساعت و بعضی شش ماه و بعضی هفت ماه و بعضی هشت ماه و بعضی نه ماه مانند سایر زنان دانسته اند ، ولی این موضوع تأثیر چندانی در هدف این داستان ندارد و روایات در این زمینه نیز مختلف است .

در اینکه این مکان ( دور دست ) کجا بوده بسیاری معتقدند شهر « ناصره » بوده است و شاید در آن شهر نیز پیوسته در خانه می ماند و کمتر قدم بیرون می گذاشت .

هرچه بود دوران حمل پایان گرفت ، و لحظات طوفانی زندگی مریم شروع شد ، درد سخت زائیدن به او دست داد آنچنان که او را از آبادی به بیابان کشاند . بیابانی خالی از انسانها و خشک و بی آب و بی پناه !

گرچه در این حالا زنان به آشنایان و دوستان خود پناه می برند تا برای تولد فرزند به آنها کمک کنند ، ولی چون وضع مریم یک وضع استثنائی بود و هرگز نمی خواست کسی وضع حمل او را ببیند ، با آغاز درد زائیدن ، راه بیابان را پیش گرفت .

قران در این زمینه می گوید : « درد وضع حمل ، او را به کنار تنه درخت خرمائی کشاند . » این تعبیر « تنه درخت » نشان می دهد که تنها بدنه ای از آن درخت باقی مانده بود یعنی درخت خشکیده بود .

 

 

ای کاش پیش از این مرده بودم

طوفانی از غم و اندوه ، سراسر وجود پاک مریم را فرا گرفت . احساس کرد لحظه ای را که از آن می ترسید فرا رسیده است ، لحظه ای که هرچه پنهان است در آن آشکار می شود و رگبار تیرهای تهمت مردم بی ایمان متوجه او خواهد شد .

به قدری این طوفان سخت بود و این بار بر دوشش سنگینی می کرد که بی اختیار « گفت : ای کاش پیش از این مرده بودم و به کلی فراموش می شدم ! »

بدیهی است تنها ترس تهمت های آینده نبود که قلب مریم را می فشرد ، هرچند مشغله فکری مریم بیش از همه همین موضوع بود ، ولی مشکلات و مصائب دیگر مانند وضع حمل بدون قابله و دوست و یاور ، در بیابانی تنهای تنها ، نبودن محلی برای استراحت ، آبی برای نوشیدن و غذا برای خوردن ، وسیله برای نگهداری مولود جدید ، اینها اموری بود که سخت او را تکان می داد .

و آنها که می گویند چگونه مریم با ایمان و دارای شناخت توحیدی که آن همه لطف و احسان الهی را دیده بود چنین جمله ای را بر زبان راند که « ای کاش مرده بودم و به کلی فراموش می شدم »(مریم-23) هرگز ترسیمی از حال مریم در آن ساعت در ذهن خود نکرده اند ، و اگر خود به جزء کوچکی از این مشکلات گرفتار شوند چنان دست پاچه می شوند که خود را نیز فراموش خواهند کرد .

اما این حالت زیاد به طول نیانجامید و همان نقطه روشن امید که همواره در اعماق قلبش وجود داشت درخشیدن گرفت ، « ناگهان صدایی به گوشش رسید که از طرف پایین پا بلند است و آشکار می گوید غمگین مباش درست بنگر پروردگارت از زیر پای تو چشمه آب گوارائی را جاری ساخته است . » ( مریم / 24 )

و نظری به بالای سرت بیفکن بنگر چگونه ساقه خشکیده به درخت نخل باروری تبدیل شده که میوه ها ، شاخه هایش زینت بخشیده اند . « تکانی به این درخت نخل بده تا رطب تازه بر تو فرو ریزد از این غذای لذیذ و نیروبخش بخور ، و از آن آب گوارا بنوش . و چشمت را به این مولود جدید روشن دار . و اگر از آینده نگرانی ، آسوده خاطر باش ، هرگاه کسی از انسانها را دیدی و از تو در این زمینه توضیح خواست با اشاره بگو من برای خدای رحمان روزه گرفته ام روزه سکوت و به همین دلیل امروز با احدی سخن نمی گویم . » ( سوره مریم/ آیات 25 و 26 )

خلاصه نیازی به این نیست که تو از خود دفاع کنی ، آنکس که این مولود را به تو داده وظیفه دفاع را هم نیز به خود او سپرده است .

بنابراین از هر نظر آسوده خاطر باش و غم و اندوه به خاطرت راه نیابد .

این حوادث پی در پی که همچون جرقه های روشنی در یک فضای فوق العاده تاریک و ظلمانی درخشیدن گرفت ، سراسر قلب او را روشن کرد و حالت آرامش گوارائی به او دست داد .

 

مسیح در گاهواره سخن می گوید

« سرانجام مریم در حالی که کودکش را در آغوش داشت از بیابان به آبادی بازگشت و به سراغ بستگان و اقوام خود آمد . » ( سوره مریم / آیه 27 )

هنگامی که آنها کودکی نوزاد را در آغوش او دیدند ، دهانشان از تعجب باز ماند ؛ آنها که سابقه پاکدامنی مریم را داشتند وآوازه تقوا و کرامت او را شنیده بودند سخت نگران شدند ، تا آنجا که بعضی به شک و تردید افتادند ، و بعضی دیگر هم که در قضاوت و داوری عجول بودند زبان به ملامت و سرزنش او گشودند ، و گفتند : حیف از آن سابقه درخشان ، با  این آلودگی ! و صد حیف از آن دودمان پاکی که اینگونه بدنام شد . « گفتند : ای مریم ! تو مسلماً کار بسیار عجیب و بدی انجام دادی ! » ( مریم / 27)

بعضی به او رو کردند و گفتند : « ای خواهر هارون (1)! پدر تو آدم بدی نبود ، مادرت نیز هرگز آلودگی نداشت . » (مریم/28)

با وجود چنین پدر و مادر پاکی این چه وضعی است که در تو می بینیم ؟ چه بدی در طریقه پدر و روش مادر دیدی که از آن روی برگرداندی ؟!

در این هنگام ، مریم به فرمان خدا سکوت کرد ، تنها کاری که انجام داد این بود که اشاره به نوزادش عیسی کرد . اما این کار بیشتر تعجب آنها را برانگیخت و شاید جمعی آن را حمل بر سخریه کردند و خشمناک شدند گفتند : مریم با چنین کاری که انجام داده ای قوم خود را مسخره نیز می کنی .

به هر حال « به او گفتند ما چگونه با کودکی که در گاهواره است سخن بگوییم ؟! » ( سوره مریم / آیه 29 ) به هر حال ، جمعیت از شنیدن این گفتار مریم نگران و حتی شاید عصبانی شدند آنچنان که طبق بعضی از روایات به یکدیگر گفتند : مسخره و استهزاء او از انحرافش از جاده عفت ، بر ما سخت تر و سنگین تر است .

ولی این حالت چندان به طول نیانجامید چرا که آن کودک نوزاد زبان به سخن گشود و « گفت : من بنده خدایم . او کتاب آسمانی به من مرحمت کرده و مرا پیامبر قرار داده است . و خداوند مرا موجودی پر برکت برای بندگان در هرجا باشم قرار داده است و مرا تا زمانی که زنده ام به نماز و زکات توصیه کرده است و مرا نسبت به مادرم نیکوکار قرار داده و جبار و شقی نداده است . » ( سوره مریم /30 تا 30 )

و سرانجام این نوزاد ( حضرت مسیح ) می گوید : « سلام و درود خدا بر من باد آن روز که متولد شدم و آن روز که می میرم و آن روز که زنده برانگیخته می شوم . »

این سه روز در زندگی انسان ، سه روز سرنوشت ساز و خطرناک است که سلامت در آنها جزء به لطف خدا میسر نمی شود و لذا هم در مورد یحیی (ع) این جمله آمده ، و هم در مورد حضرت مسیح (ع) ، با این تفاوت که در مورد اول خداوند این سخن را می گوید و در مورد دوم مسیح (ع) این تقاضا را دارد .

سیماى محمد (ص) در تورات و انجیل

گل رز

الذین یتبعون الرسول النبى الامى الذى یجدونه مكتوبا عندهم فى التوراة و الانجیل. (اعراف/157) .

ایمان و اعتقاد به پیامبران سلف یكى از اركان اعتقادى اسلام است كه در آیات مكررى از قرآن مجید به آن اشاره شده است و تأكید شده كه مسلمانان باید به تمام پیامبران خدا ایمان آورده و میان آنان تفاوتى قائل نباشند: «قولوا آمنا بالله و ما انزل الینا و ما انزل الى ابراهیم و اسماعیل و اسحاق و یعقوب و الاسباط و ما اوتى موسى و عیسى و ما اوتى النبیون من ربهم لانفرق بین احد منهم و نحن له مسلمون» (1) بگویید، ما به خدا ایمان آورده‏ایم و به آنچه به ما نازل شده و به آنچه بر ابراهیم، اسماعیل، اسحاق، یعقوب و اسباط نازل شده و به آنچه به موسى و عیسى و پیامبران دیگر از طرف پروردگار داده شده است و ما هیچ فرقى میان آنها نمى‏گذاریم و در برابر فرمان خدا تسلیم هستیم.

بنابراین، پیامبران یك رشته واحدى را تشكیل مى‏دهند كه با همه اختلافات فرعى و شاخه‏اى، حامل یك پیام و وابسته به یك مكتب بوده‏اند. پیامبران پیشین مبشر پیامبران پسین بوده و پسینیان مؤید و مصدق پیشینیان بوده‏اند.

قرآن مجید تصریح مى‏كند كه خداوند متعال با پیمانى كه از همه انبیاى عظام گرفته، آنها را مكلف كرده است كه وقتى پیامبرى آمد كه حقیقت آنها را تصدیق و كتابهایشان را به گواهى درست شهادت داد، به او ایمان آورده و آن حضرت را یارى كنند:

«و اذ اخذ الله میثاق النبیین لما آتیتكم من كتاب و حكمة ثم جائكم رسول مصدق لما معكم لتؤمنن به و لتنصرنه» (2) هنگامى كه خداوند پیمان مؤكد از پیامبران گرفت كه هرگاه كتاب و حكمت به شما دادم سپس پیامبرى به سوى شما آمد كه آنچه را با شماست تصدیق مى‏كند، به او ایمان بیاورید و او را یارى كنید.

امیرالمؤمنین (ع) در اولین خطبه نهج البلاغه پس از اشاره به خلقت عالم و آدم چنین مى‏فرماید : «پس خداوند پیغمبرانش را در میان مردم برانگیخت و ایشان را با فواصل معینى پى در پى فرستاده تا از آنان عهد و پیمان خداوند را كه عمل بر وفق پیمان و فطرتشان بود بخواهند و نعمت فراموش شده خداوند را كه توحید فطریشان است به یادشان آورند و از راه تبلیغ با برهان و حجت با ایشان گفتگو كنند. و خداى تعالى بندگان را از پیغمبر فرستاده شده، كتاب نازل شده، برهان قاطع و راه استوار محروم نكرده است...» پیامبرانى بودند از پیش كه نام پیغمبر آینده به آنان گفته شده و یا از بعد كه پیغمبر قبلى او را معرفى كرده است. (3)

البته زمینه ظهور پیامبران از زمانهاى دور دست (از ازل) پیش‏بینى شده كه یك سلسله حوادث تاریخى در طول زندگى انسانها موجب ظهور آنان در مقاطع مختلف زمان گردیده است. به همین لحاظ است كه در منابع اسلامى اشاراتى هست كه خلقت پیامبر عظیم الشأن اسلام منحصر به زمان تولد ظاهرى آن حضرت نبوده بلكه وجود مقدسش سابقه در علم خداوندى دارد: «كنت نبیا و آدم بین الماء و الطین» (4) من پیغمبر بودم در حالى كه حضرت آدم (ع) بین آب و گل بود.

درباره بشارات مربوط به انبیا باید دانست كه نامهایى كه پیامبران به آن خوانده شده‏اند كلا اسامى خاص نبوده بلكه آنان را گاهى به نام و گاهى به صفت توصیف كرده‏اند، چنان كه قرآن كریم به هر دو شكل معرفى، درباره حضرت محمد (ص) از نظر توراة و انجیل اشاره كرده است: «الذین یتبعون الرسول النبى الامى الذى یجدونه مكتوبا عندهم فى التوراة و الانجیل ...» (5) آنان كه پیروى مى‏كنند از پیامبر نبى امى كه نام و بشارت او را نزد خود در توراة و انجیل مى‏یابند.

ظاهر آیه شریفه دلالت دارد بر اینكه صفات: رسول، نبى و امى براى حضرت محمد (ص) در آن كتابها مكتوب و مدون است. و نیز قرآن گوید: «و اذ قال عیسى بن مریم یا بنى اسرائیل انى رسول الله الیكم مصدقا لما بین یدى من التوراة و مبشرا برسول یأتى من بعدى اسمه احمد» (6) . هنگامى كه عیسى بن مریم به بنى اسرائیل گفت كه من همانا رسول خدا به سوى شما هستم و حقانیت كتاب توراة را كه در مقابل من است تصدیق مى‏كنم و نیز شما را مژده مى‏دهم كه بعد از من رسول دیگرى مى‏آید كه نامش احمد است.

محمد (ص) در تورات

قبلا باید دانست كه هیچ یك از كتابهاى مذهبى ادیان گذشته به شكل اصلى خود باقى نمانده و آن پاكى و خلوصى را كه در زمان ظهور نبى داشته‏اند حفظ نشده است.

در قرون وسطى عده‏اى از دانشمندان غربى توراة را زیر ذره بین انتقاد قرار داده، معارضات و تناقضات تاریخى آن را استخراج كردند. در قرن هفدهم میلادى فیلسوف یهودى هلندى به نام «اسپینوزا» قلم نقد به دست گرفته و در كتاب خود موسوم به «مذهب و سیاست» تناقضات و اختلافات كتاب مقدس را بیان كرد و دانشمندانى را كه معتقدند این تناقضات ظاهرى است به باد ریشخند گرفت. (7)

فلیسین شاله مى‏نویسد: بین انجیلهاى (8) جامع و انجیل «یوحنا» اختلاف روش و اسلوب و گاهى ضد و نقیض وجود دارد. در انجیلهاى جامع، دوره تبلیغ مسیح یك سال است، ولى در انجیل «یوحنا» سه سال مى‏باشد. در انجیلهاى جامع كارهاى مسیح مخصوصا در «جلیله» ایالت قدیمى فلسطین گسترش مى‏یابد در صورتى كه در انجیل «یوحنا» در «یهودیه» انجام مى‏پذیرد... در انجیل «متى» عیسى (ع) آمده تا ادیان را تكمیل كند (9) در صورتى كه در انجیل «مرقس» گوید: «تصور نكنید كه من براى پیوند آمده‏ام بلكه براى تفرقه آمده‏ام» (10) . به هر حال، با همه اشتباهات و تناقض‏گوییهایى كه در میان كتابهاى دینى سابق وجود دارد، نباید همه آنها را مردود و مخدوش دانست. در میان آنها دستوراتى صحیح و نكات و مطالبى پاك كه نشانى از اصل باشد بسیار است، از جمله آنها بشاراتى است نسبت به پیامبر بزرگ اسلام كه با همه تلاشهایى كه روحانیون كرده‏اند كه در آن تغییراتى بوجود آورند، اصل مطلب از بین نرفته است. در توراة آمده است كه خداوند به ابراهیم گفت: «از ولایت خود و از مولد خویش و از خانه پدر خود به سوى زمینى كه بتو نشان دهم بیرون شو و از تو امتى عظیم پیدا كنم و ترا بركت دهم و نام تو را بزرگ سازم و تو بركت خواهى بود و بركت دهم به آنانى كه تو را مبارك خوانند و لعنت كنم به آنكه تو را ملعون خواند و از تو جمیع قبایل جهان بركت خواهند گرفت.» (11)

در جاى دیگر توراة مى‏خوانیم: «و بعد از جدا شدن لوط از وى خداوند به ابرام گفت: اكنون تو چشمان خود را برافزا و از مكانى كه در آن هستى به سوى شمال و جنوب و مشرق و مغرب بنگر، زیرا تمام این زمین را كه مى‏بینى به تو و ذریه تو تا به ابد خواهم بخشید و ذریه تو را مانند غبار زمین گردانم، چنان كه اگر كسى غبار زمین را تواند شمرد ذریه تو نیز شمرده شود.» (12) و نیز توراة پس از بیان كشتن حضرت ابراهیم (ع) جانوران و مرغان را جهت حصول اطمینان مى‏گوید: «در آنروز خداوند با ابرام عهد بست و گفت: این زمین را (كنعان یا فلسطین) از نهر مصر تا نهر عظیم یعنى نهر فرات به نسل تو بخشیده‏ام» (13) حاج بابا قزوینى (14) یكى از دانشمندان بزرگ یهود یزد در مورد مطالب یاد شده گوید: گرچه علماى بنى اسرائیل همه این وعده‏ها را درباره حضرت اسحاق و یعقوب و ذریه او درست مى‏دانند ولى با اندك تأمل در متون فوق الذكر سستى آن ظاهر مى‏شود: اول آن كه بنى اسرائیل همیشه طایفه محصورى بوده‏اند نه به طایفه دیگر آمیخته مى‏شدند و نه كسى را به خود راه مى‏دادند، و در زمان موسى علیه السلام و بعد از موسى چند دفعه به شماره درآمدند، چنان كه در وقت خروج از مصر و ورود به «تیه» و خروج از «تیه» ایشان را شمردند و عدد ایشان در توراة و غیره در كتب مسطور است.

دوم آنكه، وعده فرموده كه تمام آن زمین را به ذریه تو خواهم داد. و هرگز بنى‏اسرائیل كل آن زمین را در تصرف نداشتند... و نیز هرگز به حوالى نهر فرات عبور نكردند تا چه رسد كه بر آنجا مسلط شوند.

سیم آنكه، توراة بعد از بیان جریان ازدواج «هاجر» با حضرت ابراهیم (ع) كه با پیشنهاد «ساره» انجام گرفت، نقل مى‏كند: كه هاجر از پیش او گریخته به بیابانى رفت و در سر چشمه‏آبى فرشته‏اى بر او نازل شده و گفت: از كجا مى‏آیى و به كجا مى‏روى؟ هاجر جواب داد: كه از خاتون خود گریخته‏ام. فرشته او را امر به بازگشتن نزد خاتون خود كرد. سپس توراة چنین ادامه مى‏دهد: «و فرشته به وى گفت: ذریه تو را بسیار افزون گردانم به حدى كه از كثرت به شماره نیایند و فرشته خداوند وى را گفت: اینك حامله هستى و پسرى خواهى زایید و او را اسماعیل نام خواهى نهاد، زیرا خداوند تظلم تو را شنیده است» (15) . حاج بابا قزوینى پس از بیان مطالب یاد شده از توراة مى‏گوید: «و بر هر هوشمند مطلع مخفى نخواهد بود كه وعده فرمودن خدا به هاجر كه «نسل ترا بسیار خواهم كرد به حیثیتى كه شمرده نشود» اشاره است به این كه همان بشارت كه به حضرت ابراهیم داده شده و موجب سرور آن حضرت شده در شأن همان فرزندى بوده كه در رحم هاجر است تا موجب خوشنودى كامل براى هاجر تواند گردید. (16)

به هر حال، توراة با بیان روشنى پرده از چهره وعده خداوند به ابراهیم خلیل برداشته و با بشارت به ظهور پیغمبرى از برادران بنى‏اسرائیل، به علامات و امتیازاتش اشاره كرده است:

در سفر تثنیه آمده است: «بنى را براى ایشان از میان برادران ایشان مثل تو مبعوث خواهم كرد و كلام خود را به دهانش خواهم گذاشت. و هر آنچه به او امر فرمایم به ایشان خواهد گفت. و هر كسى كه سخنان مرا كه او به اسم من گوید نشنود من از او مطالبه خواهم كرد.» (17) در این متن، بر خلاف آنچه برخى از علماى اسرائیلى پنداشته‏اند، مورد بشارت پیغمبر بنى اسرائیل نیست تا یهودیان وى را با حضرت یوشع و مسیحیان با حضرت مسیح تطبیق دهند، بلكه عبارت: «از میان برادران ایشان» با صراحت، بشارت به آمدن حضرت محمد (ص) مى‏دهد كه پیغمبرى است از برادران بنى‏اسرائیل، كه جهت هدایت انسانها برانگیخته شده است. زیرا بنى‏اسرائیل كه فرزندان یعقوب هستند از نسل اسحاق مى‏باشند و برادران ایشان بنى‏اسماعیل مى‏باشند كه حضرت محمد (ص) از نسل اوست. و همچنین عبارت: «كلام خود را به دهانش خواهم گذاشت» اشاره به این است كه بر آن نبى كتابى نازل شده و در عین حال وى امى و درس ناخوانده خواهد بود. نه مى‏توانست بخواند و نه بنویسد، و در میان فرزندان اسماعیل غیر از حضرت محمد (ص) كسى بر نخاسته كه داراى چنین صفتى باشد.

قرآن مجید در این زمینه خطاب به حضرت رسول گوید: «و ما كنت تتلوا من قبله من كتاب و لا تخطه بیمینك اذا لارتاب المبطلون» (18) تو هرگز قبل از این، كتابى نمى‏خواندى و با دست خود چیزى نمى‏نوشتى مبادا كسانى كه در صدد ابطال سخنان تو هستند شك و تردید كنند. یعنى نظر به اینكه تونه مسلط برخواندن بودى و نه نوشتن و مردم سالهاست كه تو را به این صفت مى‏شناسند، دیگر جاى تردیدى براى آنان نیست كه این قرآن كتاب خداست و مبطلان هم كه همواره مى‏خواهند حق را باطل معرفى كنند بهانه‏اى نخواهند داشت.

با توجه به آنچه گفته شد، رسول بشارت داده شده در توراة، از فرزندان حضرت اسماعیل بوده كه با گذشت زمان محرز شد كه نام مباركش حضرت محمد (ص) پیامبر خاتم مى‏باشد، به همین دلیل بعضى از علما و دانشمندان یهود زمان آن حضرت كه براى آنان مسلم شده بود كه او همان كسى است كه توراة به آمدنش خبر داده است، مسلمان شدند و عده‏اى هم كفر ورزیدند كه در اینجا به عنوان نمونه به جمعى از آنان اشاره مى‏شود:

1 ـ عبدالله بن سلام، وى از علما و دانشمندان یهود بود كه پس از هجرت رسول اكرم اسلام آورد و به سال 43 ه ـ در مدینه درگذشت. عبدالله كه شرح صفات پیامبر اسلام را در كتب پیشین مطالعه كرده بود چنان مشخصات آن حضرت براى او زنده و روشن ترسیم شده بود كه مى‏گفت : «من پیغمبر اسلام را از فرزندم بهتر مى‏شناسم» .

قرآن مجید نیز به این مطلب اشاره كرده مى‏گوید: «الذین آتیناهم الكتاب یعرفونه كما یعرفون ابناءهم و ان فریقا منهم لیكتمون الحق و هم یعلمون» (19) یعنى، آنهایى كه كتاب آسمانى را به آنان داده‏ایم او را (پیغمبر را) همچون فرزندان خود مى‏شناسند (اگرچه) جمعى از آنان با اینكه مى‏دانند حق را كتمان مى‏كنند.

2 ـ مخیریق، از جمله كسانى كه در زمان رسول اكرم مسلمان شد «مخیریق» دانشمند ثروتمند و متمول یهودى بود كه با همه شناختى كه از رسول خدا داشت، به علت سلطه عرق مذهبى همچنان تا روز «احد» كه همزمان با روز «شنبه» بود باقى‏ماند. در آن روز خطاب به یهودیان كرده گفت: اى یهودیان! شما مى‏دانید كه یارى حضرت محمد (ص) بر شما واجب است. آنان در جواب گفتند: امروز روز «شنبه» است. اما او در جواب گفت: شنبه‏اى نیست. سپس با سلاح خود نزد رسول الله در «احد» آمد. و به وارث خود وصیت كرد كه اگر كشته شود اموالش متعلق به حضرت محمد (ص) باشد تا در راه خدا صرف كند. پس وارد معركه شد تا شهید گردید. وقتى خبر به حضرت رسید فرمودند: «مخیریق» بهترین یهودى بود. حضرت اموالش را در اختیار گرفت كه بیشتر صدقات آن حضرت در مدینه از آن اموال (20) بود.

3 ـ عبد الله بن صوریا، نقل شده است كه روزى رسول خدا وارد «بیت المدارس» كه محل تدریس توراة بود، شده و به یهودیان فرمود: دانشمندترین فرد خود را نزد من بیاورید. پس «عبدالله بن صوریا» را معرفى كردند، حضرت وى را به دینش و به آنچه از نعمتهاى خداوند اعم از من و سلوى كه بر آنان ارزانى داشته است سوگند داده فرمودند: آیا تو مى‏دانى كه من رسول خدایم؟ عرض كرد: آرى و شناخت این قوم نیز در حد شناخت من نسبت به تو است. و صفات و مشخصات تو در توراة بیان شده است، ولى اینان بر تو حسد ورزیدند. حضرت فرمودند: مانع ایمان تو چیست؟ جواب داد: مایل نیستم بر خلاف قوم عمل كنم ولى امیدوارم این قوم از تو تبعیت كرده مسلمان شوند و من نیز مسلمان خواهم شد. (21)

4 ـ حى بن اخطب، میرخواند مى‏نویسد: حى بن اخطب از قبیله بنى النظیر بود كه پس از ملاقات با رسول خدا وقتى اقربا و برادران از حال پیغمبر (ص) سؤال كردند گفت: محمد آن است كه وصف او را در توراة مى‏یابیم و علما و احبار ما به قدوم او بشارت داده‏اند و لیكن با او همیشه در مقام عداوت خواهیم بود، زیرا نبوت از فرزندان اسحق به اولاد اسماعیل منتقل گردید. (22)

صفیة بن حى نیز در این رابطه گوید: وقتى رسول خدا وارد مدینه شده و در «قبا» نزول اجلال فرمودند، پدرم «حى بن اخطب» و عمویم «ابویاسر بن اخطب» صبحگاهان نزد حضرتش آمده تا غروب آفتاب مراجعت نكردند. وقتى بازگشتند هر دو خسته و كسل به نظر مى‏آمدند ولى شنیدم كه عمویم ابویاسر به پدرم مى‏گوید. آیا او همان كسى است كه توراة بشارت به آمدنش را داده است؟ پدرم جواب داد: آرى به خدا قسم. دوباره پرسید: آیا تو او را مى‏شناسى؟ پدرم گفت : بلى. پرسید: عقیده‏ات درباره او چیست؟ پاسخ داد: دشمنى او. (23)

5 ـ جارود بن العلا، جارود از دانشمندان نصارى بود كه با قومش حضور حضرت رسول آمده به او خطاب كرد و گفت: من به حقیقت نزد تو آمده تا با صدق و صفا با تو سخن گویم. قسم به كسى كه به حق تو را به نبوت مبعوث كرده صفات تو را در انجیل یافته‏ام. تحیت و تهنیت براى تو و سپاس براى كسانى كه تو را گرامى مى‏دارند. پس من گواهى مى‏دهم: «لا اله الا الله و انك محمد رسول الله» (24)

6 ـ بحیرا نصرانى، مطابق روایات اسلامى در آن هنگام كه پیغمبر اسلام در سن 9 یا 12 سالگى با عموى خود ابوطالب به سفر شام مى‏رفت قافله ایشان در «بصرى» منزل گزید، «بحیرا» كه در دیر آنجا سكونت داشت از روى علائم كتاب آسمانى، پیغمبر را شناخت و او را سوگند داد كه هرچه پرسد به راستى جواب گوید. محمد (ص) پاسخ راهب را گفت. پس از آن، راهب در باره وى به عمویش ابوطالب سفارش كرد و گفت كه او پیغمبر موعود است و باید وى را از یهودیان محفوظ نگه دارد، و خود او به پیغمبر ایمان آورده بود اما در زمان بعثت در گذشته بود . (25) به هر حال، اسلام آوردن عده‏اى از دانشمندان یهود ونصارى مانند: «كعب الاحبار» (26) و دیگران و همچنین كتمان نمودن بعضى دیگر كه به نمونه‏هایى از آنها اشاره شد، گواه بر این است كه در كتابهاى آنان بشارت به آمدن حضرت محمد (ص) داده شده كه جمعى به او ایمان آورده و بعضى دیگر وى را انكار كردند.

بشارت دیگر از توراة

در باب 33 از «سفر تثنیه» آمده است كه موسى قبل از وفاتش به بنى‏اسرائیل گفت: «یهوه» از «سینا» آمد و از «سعیر» برایشان طلوع كرد و از جبل «فاران» (27) درخشان شد و با كرورهاى مقدسین آمد. و از دست راست او براى ایشان شریعت آتشین پدید آمد . بدرستى كه قوم خود را دوست مى‏دارد.

در عبارات فوق آمدن «یهوه» از «سینا» اشاره به نزول وحى الهى بر حضرت موسى (ع) در «طور سینا» است. بنابراین، ظهور و تجلى «یهوه» از «سعیر» و درخشندگى او از «فاران» نیز اشاره به تجلى و درخشندگى حق به انوار وحى و علوم غیبى، بر پیغمبران عظیم القدر همچون عیساى مسیح (ع) و حضرت محمد (ص) در این دو مكان مى‏باشد. شهرستانى مى‏گوید: و چون اسرار الهى و انوار ربانى در وحى و تنزیل و مناجات و تأویل بر سه مرتبه: مبدأ، وسط و كمال است و «آمدن» مشابه به «مبدأ» و «ظهور» مشابه به «وسط» و «آشكار شدن» مشابه به «كمال» است، توراة از طلوع صبح شریعت و تنزیل به آمدن به «طور سینا» و از طلوع آفتاب به ظاهر شدن به «سعیر» و از رسیدن به درجه كمال به آشكار شدن بر «فاران» تعبیر كرده است. (28)

ابن حزم مى‏نویسد: «سینا» بدون تردید محل بعثت موسى (ع) و «سعیر» جایگاه بعثت عیسى (ع) و «فاران» محل بعثت محمد (ص) یعنى مكه معظمه مى‏باشد (29) . زیرا «فاران» كلمه‏اى است عبرى و به معنى «مكه» است كه به اتفاق همه مورخان حضرت ابراهیم (ع) فرزندش اسماعیل (ع) را در آنجا سكنى داد. بنابراین مكه محل تولد و نیز محل بعثت حضرت محمد (ص) است كه خداوند آن حضرت را براى هدایت همه امتها فرستاده است. توراة كه موطن حضرت اسماعیل و مادرش «هاجر» را پس از هجرت، بیابان «فاران» معرفى كرده خطاب به هاجر گوید: برخیز و پسر را برداشته او را به دست خود بگیر، زیرا كه از او امتى عظیم به وجود خواهم آورد و خداوند چشمان او را باز كرد تا چاه آبى دید. پس رفته مشك را از آب پر كرد و پسر را نوشانید و خدا با آن پسر مى‏بود و او نمو كرده ساكن صحرا شد و در تیراندازى بزرگ گردید و در صحراى «فاران» ساكن شد (30) . مقصود از چاه آب كه بدان اشاره شده چاه «زمزم» است كه پس از عطش و التهاب شدید حضرت اسماعیل و والده ماجده‏اش هاجر، به عنایت حق در نزدیكى خانه خدا نمودار شد و یكى از بزرگترین موجبات عمران و آبادى آن مكان و توجه نفوس به آن سرزمین گردید. و بیابان «فاران» كه محل سكونت این دو بزرگوار معرفى شده، بیابان مكه معظمه است كه كوه «حرا» یعنى مطلع نورمحمدى در آنجا واقع است. قرآن مجید نیز در مورد هجرت اسماعیل و هاجر به مكه مكرمه از قول حضرت ابراهیم (ع) گوید: ربنا انى اسكنت من ذریتى بواد غیر ذى زرع عند بیتك المحرم . ربنا لیقیموا الصلوة فاجعل افئدة من الناس تهوى الیهم و ارزقهم من الثمرات لعلهم یشكرون . (31) پروردگارا برخى از فرزندان و خاندان خویش را در صحرایى غیر قابل كشت نزد خانه حرمت یافته تو سكونت دادم. پروردگارا! تا نماز بپا دارند پس دلهاى مردمى از بندگانت را چنان كن كه هواى آنان كنند و از میوه‏ها نصیبشان فرماى تا تو را سپاس گویند.

باید دانست، آنچه از توراة درباره امكنه مقدسه: سینا، سعیر و فاران بیان شد مطابق با قرآن كریم است كه مى‏گوید: «و التین و الزیتون و طور سینین و هذا البلد الامین» (32) . زیرا خداوند در این آیه به اماكن مباركه بزرگى قسم یاد كرده كه به خاطر سكناى انبیا در آنها خیر و بركت وجود دارد. زیرا «تین و زیتون» اشاره به محل روییدن آنها است كه محل تولد حضرت عیسى (ع) یعنى «سعیر» و همچنین محل سكناى آن حضرت مى‏باشد. و «طور سینین» همان كوهى است كه خداوند در آنجا با موسى سخن گفته است. و «بلد امین» مكه مكرمه است كه محل تولد و جایگاه بعثت حضرت محمد (ص) مى‏باشد. (33) حضرت على (ع) نیز در ارتباط با نزول وحى الهى بر موسى، عیسى (ع) و محمد (ص) در سینا، سعیر و فاران در حلقه هزاران مقدسین و كروبین گوید: «و بمجدك الذى ظهر على طور سیناء فكلمت به عبدك و رسولك موسى بن عمران و بطلعتك فى ساعیر و ظهورك فى جبل فاران بربوات المقدسین و جنود الملائكة الصافین و خشوع الملائكة المسبحین» (34) . پروردگارا! به جلال و بزرگوارى تو كه در كوه سینا آشكار شد و با بنده و فرستاده خود موسى بن عمران سخن گفتى و به حق جلوه‏ات در كوه «ساعیر» و ظهورت در كوه فاران و گروه كثیرى از مقدسان و سپاه منظم فرشتگان و خشوع كروبیان ثنا خوان...

محمد (ص) در انجیل

بر حسب نقل اناجیل، حضرت عیسى (ع) بعد از خود از شخصى خبر مى‏دهد كه شرعش ابدى و حكومتش براى همیشه باقى خواهد بود. «انجیل یوحنا» حضرت محمد (ص) را بیان كننده عموم راههاى هدایت معرفى كرده و مى‏گوید: «و بسیار چیزهاى دیگر نیز دارم به شما بگویم لیكن اكنون طاقت تحمل آنها را ندارید ولى چون او، یعنى روح راستى آید، شما را به جمیع راستى هدایت خواهد كرد، زیرا كه از خود تكلم نمى‏كند بلكه به آنچه شنیده است سخن خواهد گفت و از امور آینده به شما خبر خواهد داد.» (35) اگر این عبارات را با بشارت «توراة» كه مى‏گوید: «و كلام خود را به دهانش خواهم گذاشت و هر آنچه به او امر فرمایم به ایشان خواهد گفت» (36) جمع كنیم خواهیم یافت كه این صفات با پیغمبرى قابل تطبیق است كه قرآن درباره‏اش گفته است: «و ما ینطق عن الهوى. ان هو الا وحى یوحى. علمه شدید القوى» (37) . یعنى، محمد (ص) از پیش خود سخن نمى‏گوید، بلكه آنچه مى‏گوید از جانب خداوند است كه به او وحى شده و به او آموخته است. خداى شدید القوى. در جاى دیگر حضرت عیسى (ع) مقرر كرده است كه قرار خداوند یعنى، نبوت و كتاب از ذریه اسحاق به ذریه چه كسى منتقل خواهد شد؟ عیسى (ع) به ایشان گفت: «مگر در كتب هرگز نخوانده‏اید اینكه سنگى را كه معمارانش رد كردند همان سر زاویه شده است؟ این از جانب خداوند آمد و در نظر ما عجیب است. از این جهت شما را مى‏گویم كه ملكوت خدا از شما گرفته شده، به امتى كه میوه‏اش بیاورند عطا خواهد شد.» (38)

واضح است، كسى كه قومش او را رد كردند، جد رسول اكرم حضرت اسماعیل (ع) فرزند ابراهیم (ع) است، و منظور از «سنگ» در عبارات یاد شده رسول اكرم مى‏باشد.

واضح است، كسى كه قومش او را رد كردند، جد رسول اكرم حضرت اسماعیل (ع) فرزند ابراهیم (ع) است، و منظور از «سنگ» در عبارات یاده شده رسول اكرم مى‏باشد.

در تأیید این مطلب روایتى از جابر داخل است كه مى‏گوید: «قال الرسول الكریم: مثلى و مثل الانبیاء من قبلى كمثل رجل بنى بنیانا فاحسنه و اجمله، الا موضع لبنة فى زاویة من زوایاه، فجعل الناس یطوفون به و یعجبهم البناء فیقولون: الا وضعت ههنا لبنة فیتم البناء؟ قال (ص) فانا اللبنة، جئت فختمت الانبیاء» (39) . پیامبر بزرگوار فرموده است: مثل من و مثل پیامبران پیش از من مانند مردى است كه ساختمانى بنا كرده و آن را نیكو و زیبا ساخته است، مگر آنكه جاى یك آجر در یكى از گوشه‏هاى آن باقى مانده است. مردم در آن ساختمان گردش كرده و ساختمان براى آنان جالب است الا اینكه مى‏گویند چرا در اینجا یك آجر گذاشته نشده تا ساختمان كامل شود؟ پیامبر فرمود: من آجر مكملم.

قرآن مجید نیز در مورد خاتمیت و اشراف رسول اكرم بر دیگر انبیا گوید: «فكیف اذا جئنا من كل امة بشهید و جئنا بك على هؤلاء شهیدا.» (40) چگونه خواهد بود هنگامى كه (به روز رستاخیز) از میان هر امتى و گروهى كسى را به عنوان شاهد و گواه بر اعمال ایشان انتخاب كنیم و تو را (اى محمد) به عنوان شاهد بر كلیه شهدا (پیغمبران) و پیروانشان برگزینیم.

عیسى (ع) حضرت محمد (ص) را با عنوان «مسیا» (41) یا «مسیح منتظر» یاد كرده و در جواب عده‏اى كه از وى سؤال مى‏كنند كه تو كیستى؟ مى‏گوید : «بدرستى كه معجزاتى كه خدا آنها را بر دست من مى‏كند ظاهر مى‏كند. اینكه سخن مى‏كنم به آنچه خدا مى‏خواهد و نمى‏شمارم خود را مانند آنكه از او سخن مى‏رانید، زیرا كه من لایق آن نیستم كه بگشایم بندهاى جرموق یا دوالهاى نعل رسول الله را كه او را «مسیا» مى‏نامید. آنكه پیش از من آفریده شد و زود است بعد از من بیاید و زود است بیاورد كلام حق را و نمى‏باشد آیین او را نهایتى» (42) در جاى دیگر پس از آنكه در زیر درختى پیامبر آینده را به بزرگى یاد مى‏كند، پیروان خود را به رحمت ایزدى بشارت داده مى‏گوید: «خوشا به حال كسانى كه گوش به سخن او مى‏دهند وقتى كه به جهان بیاید، زیرا كه رحمت خدا برایشان سایه خواهد افكند. چنانكه این درخت خرما ما را سایه افكنده است. آرى چنانكه این درخت از حرارت سوزان آفتاب ما را نگاه مى‏دارد، همچنین رحمت خدا نگاه مى‏دارد ایمان آورندگان به آن اسم را از شر شیطان. شاگردان در جواب گفتند: اى معلم! كدام كس خواهد بود آن مردمى كه از او سخن مى‏رانى كه به جهان خواهد آمد؟ یسوع به شگفتى دل، در جواب فرمود: كه همانا او محمد (ص) پیغمبر خداست. وقتى كه او به جهان بیاید چنان كه باران زمین را قابلیت بخشد كه بار بدهد بعد از آنكه مدت مدیدى باران منقطع شده باشد، همچنین او وسیله اعمال صالحه میان مردم خواهد شد برحمت بسیارى كه با خود مى‏آورد. پس او ابر سفیدى است پر از رحمت خدا و آن رحمتى است كه آن را خدا بر مؤمنان نثار مى‏كند نرم نرم مثل باران.» (43)

در فصل 97 انجیل برنابا نیز آمده است كه وقتى از نام حضرت عیسى (ع) «مسیا» پرسش بعمل آمد، آن حضرت جواب داد: «نام مسیا عجیب است زیرا كه خدا خود وقتى كه روان او را آفرید و در ملكوت اعلى او را گذاشت خود او را نام نهاد. خدا فرمود: صبر كن اى محمد! زیرا كه براى تو مى‏خواهم خلق كنم بهشت و جهان و بسیارى از خلایق را كه مى‏بخشم آنها را به تو حتى اینكه هر كه تو را مبارك مى‏شمارد مبارك مى‏شود و هر كه با تو خصومت كند ملعون مى‏شود . وقتى كه تو را به سوى جهان مى‏فرستم، پیغمبر خود قرار مى‏دهم به جهت خلاصى و كلمه تو صادق مى‏شود حتى اینكه آسمان و زمین ضعیف مى‏شوند و لیكن دین تو هرگز ضعیف نمى‏شود، همانا نام مبارك او محمد (ص) است. آن وقت جمهور مردم صداهاى خود را بلند كرده گفتند : اى خدا بفرست براى ما پیغمبر خود را. اى محمد (ص) ! بیا زود براى خلاص جهان.»

فخر الاسلام (44) گوید: در یكى از اناجیل متروكه خطى كه قبل از بعثت خاتم الانبیاء با قلم بر پوست نوشته شده بود، در كتابخانه بعضى از نصاراى پروتستانت در مدرسه خود آنها دیدم، در جزو وصایاى حضرت مسیح به شمعون پطرس كه به این نحو مرقوم شده بود: اى شمعون! خدا به من فرمود: تو را وصیت مى‏كنم اى پسر مریم! به سید المرسلین و حبیب خود احمد (ص) صاحب شتر سرخ كه صورتى همچون ماه و دلى پاك و بنیه‏اى قوى دارد، بزرگ فرزندان آدم و رحمت براى جهانیان و پیغمبر امى عربى است. اى عیسى! تو را امر مى‏نمایم كه بنى‏اسرائیل را امر نمایى كه او را تصدیق نموده به وى ایمان آورند و از متابعت و نصرت او تقاعد نورزند. عرض كردم: پروردگارا! كیست آن بزرگوار؟ خدا فرمود: اى عیسى! او محمد فرستاده خداست براى تمام جهان. خوشا به حال این پیغمبر و خوشا به حال آنان كه بگفته‏اش گوش فرا دادند و بر دین او از دنیا بروند . اهل زمین بر او درود مى‏فرستند و اهل آسمان از براى او و امت او طلب مغفرت مى‏نمایند . (45)

پریقلیطوس یا پارقلیطا

«پارقلیطا» كلمه‏اى است سریانى از اصل یونانى «پریقلیطوس» كه به معنى بسیار ستوده و پسندیده است و ترجمه عربى آن محمد یا احمد مى‏باشد. ولى در انجیلهایى كه بعد از اسلام نگارش یافته «پارقلیطا» را مشتق از كلمه «پاراقلیطوس» دانسته‏اند كه به معناى «تسلى دهنده» مى‏باشد. (46) محمود بن الشریف مى‏نویسد: ان الاربعة الذین كتبوا الاناجیل قد اتفقوا على ان عیسى (ع) قال للحواریون حین رفع الى السماء: انا ذاهب الى ابى و ابیكم و الهى و الهكم و ابشركم بنبى یأتى من بعدى اسمه الپارقلیط و هذا الاسم هو باللسان الیونانى و تفسیره بالعربیة محمد (ص) قال الله فى كتاب العزیز: و مبشرا برسول یأتى من بعدى اسمه احمد (47) . یعنى، به اتفاق همه كسانى كه انجیلهاى چهارگانه را نوشته‏اند، حضرت عیسى (ع) موقعى كه به آسمان مى‏رفت به حواریون گفت: من به سوى پدر و خدایم و پدر شما و خدایتان مى‏روم و شما را به پیغمبرى بشارت مى‏دهم كه بعد از من مى‏آید كه نام او «پارقلیط» است و این اسمى است یونانى و معنى آن به عربى محمد (ص) مى‏باشد (و این اشاره به همان گفته قرآن مجید است كه از قول عیساى مسیح) گوید: بشارت مى‏دهم شما را به پیامبر بعد از خودم كه نام او احمد است.

در انجیلهاى فارسى كنونى نیز كلمه «پارقلیطا» را از «پارقلیطوس» گرفته و به معنى «تسلى دهنده» بكار برده‏اند: در فصل 14 انجیل یوحنا آمده است: «اگر مرا دوست دارید احكام مرا نگاه دارید و من از پدر سؤال مى‏كنم، و «تسلى دهنده»«پارقلیطا» دیگر به شما عطا خواهد كرد تا همیشه با شما بماند... این سخنان را به شما گفتم وقتى با شما بودم لیكن «تسلى دهنده» یعنى روح القدس كه پدر او را به اسم من مى‏فرستد او همه چیز را به شما تعلیم خواهد داد، و آنچه به شما گفتم به یاد شما خواهد آورد.» (48)

«و من به شما راست مى‏گویم كه رفتن من براى شما مفید است زیرا اگر نروم «تسلى دهنده» نزد شما نخواهد آمد.» (49)

«لیكن چون «تسلى دهنده» كه او را از جانب پدر نزد شما مى‏فرستم آید یعنى روح راستى كه از پدر صادر مى‏گردد، او بر من شهادت خواهد داد» (50)

گرچه مفسرین انجیل پافشارى كرده‏اند كه بگویند مقصود از «پارقلیطا»«روح القدس» است ولى با اندك تأمل و تحلیل در آیات گذشته و علامات و امتیازاتى كه براى شخص مورد بشارت ذكر كرده‏اند روشن و مبرهن مى‏شود كه تطبیق «پارقلیطا» ى موعود با «روح القدس» از جهاتى چند غیر قابل قبول و امكان‏ناپذیر است. زیرا آیات گذشته بشارت از ظهور كسى پس از حضرت عیسى (ع) مى‏دهد كه:

1 ـ آمدنش مشروط و منوط به رفتن مسیح بوده و شخصیت عظیم روحانى او به اندازه‏اى از مسیح برتر و والاتر است كه رفتن عیسى (ع) به منظور ظهور و تابش آن خورشید فروزان براى بشریت بسى سودمند و مفید بوده است.

2 ـ او «پارقلیطا» ى دیگرى است كه براى همیشه و تا انقراض (51) جهان شخصیت و آیینش بر بشریت حكومت كند.

3 ـ وى درباره مسیح شهادت داده او را تصدیق خواهد كرد. (52)

4 ـ «پارقلیطا» آیین مسیح را تكمیل و ناگفته‏هاى او را بیان خواهد كرد و آن حضرت را جلال و شكوه خواهد بخشید و...

بنابراین، اگر بنا باشد كه پارقلیطاى موعود «روح القدس» باشد از لحاظ آنكه حضرت مسیح آمدن او را مشروط به رفتن خود كرده و بودنش را در عصر خود ممتنع دانسته است، نبوت آن بزرگ مرد آسمانى محال خواهد بود. زیرا كه «روح القدس» حامل وحى و واسطه بین حضرت اقدس الهى و انبیاى خداست كه در طول بعثت پیغمبران اولى العزم با آنان مصاحبت و ملازمت داشته است و نیز چون رفتن خویش را به منظور آمدن وى مفید خوانده و در نتیجه پارقلیطا را بزرگتر از خود معرفى كرده است. اگر بنا باشد كه پارقلیطا «روح القدس» باشد لازم آید كه فرشته حامل وحى كه در حكم نامه‏رسان انبیاى الهى است مقام و منزلتش از آنان فراتر و برتر باشد . از مجموع آنچه پیرامون بشارات و آیات گذشته نگارش یافت براى محققان روشن مى‏شود كه فرد مورد بشارت پیغمبرى است پس از حضرت مسیح كه از وى بزرگتر و تكمیل كننده شریعت و تصدیق كننده شخص او و كتاب اوست كه داراى ریاست و زعامت روحانى ابدى بشریت بوده و موجب جلال و عظمت مسیح گردد. یعنى ساحت قدس آن حضرت را از شوائب نقص و گناه مبرا سازد. (53) به هر حال، وقتى علما و دانشمندان مسیحى بخواهند با تغییر این كلمات متون صحیحه اناجیل را مخفى داشته و بدین وسیله بشارت ظهور پیامبر اسلام را نادیده انگارند، قرآن مجید متكفل بیان آنها خواهد بود: «یا اهل الكتاب قد جائكم رسولنا یبین لكم كثیرا مما كنتم تخفون من الكتاب و یعفو عن كثیر. قد جائكم من الله نور و كتاب مبین. یهدى به الله من اتبع رضوانه سبل السلام و یخرجهم من الظلمات الى النور باذنه و یهدیهم الى صراط مستقیم» . (54) اى اهل كتاب! فرستاده ما (محمد (ص)) به سوى شما آمد و بسیارى از حقایق آسمانى را كه شما كتمان كردید روشن مى‏سازد و از بسیارى (كه فعلا مورد نیاز نیست) صرف نظر مى‏كند . به راستى از طرف خدا نور و كتاب آشكارى به سوى شما آمده است. خداوند به بركت آن، پیروان رضایت خود را به راههاى سلامت هدایت مى‏كند و به اذن خویش از تاریكیها به سوى روشنایى مى‏برد و آنها را براه راست رهبرى مى‏كند.

پى‏نوشت‏ها:

.1 بقره/ .135

.2 آل عمران/ .77

.3 چنان كه قرآن مجید در سوره «صف» آیه 6 ضمن تأیید توراة حضرت موسى (ع) توسط عیساى مسیح (ع) مبعوث شدن حضرت محمد (ص) را نیز به امت خود بشارت داده مى‏گوید: «و اذ قال عیسى بن مریم یا بنى اسرائیل انى رسول الله الیكم مصدقا لما بین یدى من التوراة و مبشرا برسول یأتى من بعدى اسمه احمد...»

.4 بحار الانوار، ج 16، باب 12، ص 402، دار الكتب الاسلامیة، چاپ جدید، آخوندى، تهران .

.5 اعراف/ .157

.6 صف/ .6

.7 فلیسین شاله، تاریخ كوچك ادیان بزرگ، ترجمه دكتر محبى، دیماه 46، تهران، ص .273

.8 امروز دانشمندان، اناجیل: متى، مرقس و لوقا را تحت عنوان اناجیل، جامع به هم ملحق كرده و نشان مى‏دهند كه این سه انجیل روابط بسیار نزدیك با یكدیگر دارند و در مقابل آنها انجیل «یوحنا» قرار دارد. (تاریخ ادیان، دكتر محبى، ص 406) .

.9 انجیل متى، باب پنجم، آیه .18

.10 فلیسین شاله، تاریخ كوچك ادیان بزرگ، دكتر محبى، دى ماه 46، ص .407

.11 سفر پیدایش، باب .12

12 و .13 سفر پیدایش، بابهاى 13 و 15، دار السلطنة لندن، 1895 ـ م.

.14 حاج بابا قزوینى یزدى، دانشمندى بزرگ از دانشمندان یهود یزد، در اواخر سده دوازده هجرى بشمار مى‏رفته كه در اثر بحث و كنجكاوى بسیار در ادیان مختلفه و ارشادات پدر بزرگوارش محمد اسماعیل جدید الاسلام كه او نیز از بزرگان و دانشمندان یهود آن سامان بوده است، به شرف اسلام مشرف و در راه اثبات حقانیت این دین آسمانى با یهودیان به مباحثه و جدل مى‏پرداخت.

.15 سفر پیدایش، باب 16 ـ دار السلطنة لندن، 1895 ـ م.

.16 محضر الشهود فى رد الیهود، كتابخانه وزیرى یزد، چاپ نجف اشرف، ص .20

.17 سفر تثنیه، باب 18، دار السلطنه لندن، 1895 ـ م.

.18 عنكبوت/ .47

.19 بقره/ .146

.20 محمود بن الشریف، الادیان فى القرآن، دار المعارف بمصر، قاهره، ص .298

.21 میرخواند، روضة الصفا، ج 2، انتشارات خیام، ص .193

.23 محمود بن الشریف، الادیان فى القرآن، دار المعارف بمصر، قاهره، 1119 ـ م، ص .229

.24 همان مأخذ، ص .311

.25 غلامحسین مصاحب، دائرة المعارف فارسى، ذیل كلمه «بحیرا» ، ج اول، لغتنامه دهخدا، ذیل كلمه «بحیرا» .

.26 دایرة المعارف مصاحب مى‏نویسد: ابواسحاق كعب بن ماتع 32 یا 34 ه ـ یكى از یهودیان «یمن» بود كه در خلافت ابوبكر یا عمر خطاب اسلام آورد و منبع بسیارى از اطلاعات مسلمین در باب داستانهاى بنى اسرائیل بشمار مى‏رود. هنگامى كه به مدینه آمد كتاب و سنت را از صحابه آموخت و ایشان نیز اخبار اقوام پیشین را از وى آموختند. عنوان او را به صورت «كعب الحبر» نیز ضبط كرده‏اند. و «حبر» كه جمع آن «احبار» است كلمه‏اى است عبرى كه به معنى روحانى یهودى مى‏باشد.

.27 فاران شامل كوههاى سه‏گانه: ابوقبیس، قیعقان و حرا است كه به نام جبال بنى‏هاشم موسومند و مكه معظمه در میان آنها قرار گرفته است. قاموس كتاب مقدس مى‏نویسد: فاران دشتى است وسیع و مرتفع كه به صحراى اطراف خود سرازیر شود و داراى بعضى از كوههاى آهكى است... هاجر هنگامى كه از نزد ابراهیم رانده شد در این دشت ساكن گردید... فاران یكى از اسماء مكه است كه در توراة مذكور است و گویند نام یكى از كوههاى مكه است.

.28 محمد بن عبدالكریم شهرستانى، الملل و النحل، ج 2، ص 18، عربى، قاهره.

.29 ابن حزم اندلسى، الفصل فى الملل و الاهواء و النحل، ج اول، ص 88، قاهره، مصر.

.30 سفر پیدایش، باب 21، دار السلطنه لندن، 1895 ـ م.

.31 ابراهیم/ .37

.32 تین/3 ـ .1

.33 محمد فى التوراة و الانجیل و القرآن، ابراهیم خلیل، احمد، ص 30 مكتبة الوعى العربى .

.34 دعاى سمات.

.35 انجیل یوحنا، باب .16

.36 سفر تثنیه، باب .18

.37 نجم/5 ـ .3

.38 انجیل متى، باب 21 ـ دار السلطنة لندن، 1895 ـ م.

.39 محمد فى التوراة و الانجیل و القرآن، ص 48، نقل از صحیح مسلم، كتاب الفضائل.

.40 نساء/ .41

.41 «مسیا» كلمه آرامى و به معنى رسول است و كلمه «مسیح» به معنى ممسوح یعنى روغن مالیده شده، متبرك آفریده شده، رجال، نیمه روى ساده، پادشاه یهود و یا هر پادشاه دیگر، عنوان پیامبران و رسولان، منجى و نجات دهنده موعود به ملت یهود، مرد بسیار سفر كننده و بالاخره به قول علامه دهخدا به پنجاه و شش معنى آمده است كه معروفترین آنها لقب حضرت عیسى بن مریم (ع) مى‏باشد، و آنچه مورد نظر ماست همین معنى آخر است كه شاید داراى بعضى از صفات یاد شده نیز بوده است.

.42 انجیل برنابا، فصل 42، سردار كابلى، تهران، چاپخانه حیدرى.

.43 انجیل برنابا، فصل 163، حیدر قلیخان قزلباش (سردار كابلى)، تهران، چاپخانه حیدرى، مهرماه .1345

.44 محمد صادق فخر الاسلام یكى از علماى محقق و متتبع مسیحى ارومیه بوده است كه پس از تأمل و بررسى عمیق به آیین اسلام مشرف گشته و كتبى چند در رد یهود و نصارا نگاشته كه از جمله آنها كتاب «انیس الاعلام» است كه از بهترین كتب ردیه مى‏باشد.

.45 انیس الاعلام، چاپ قدیم، ص 195، ج دوم، بشارت .25

.46 انیس الاعلام فخر الاسلام، جلد اول، ص 13، چاپ جدید، انتشارات مرتضوى.

.47 الادیان فى القرآن، ص 313، نقل از مخطوطه «تحفة اللبیب فى الرد على اهل الصلیب» ، ص .42

.48 این عبارات اشاره به آیات شریفه قرآنى است كه مى‏گوید: «و نزلنا علیك الكتاب تبیانا لكل شى‏ء» و یا «ما فرطنا فى الكتاب من شى‏ء» و یا «لا رطب و لا یابس الا فى كتاب مبین» (سوره‏هاى: نحل/89 ـ انعام/38 و 59).

.49 انجیل یوحنا، باب 16، دار السلطنة لندن، 1895 ـ م.

.50 انجیل یوحنا، باب 14، آیه .16

.51 اشاره به گفته رسول اكرم است كه فرمودند: «انه لا نبى بعدى و لا سنة بعد سنتى فمن ادعى ذلك فدعواه و بدعته فى النار» . و یا «حلال محمد حلال الى یوم القیمة و حرام محمد حرام الى یوم القیامة» (وسائل الشیعة، ج 18، ص 555، چاپ جدید ـ بحار الانوار، ج 22، ص 531، چاپ جدید دار المكتبة الاسلامیة، تهران) .

.52 یوحنا، باب 15، آیه 26، اشاره به این آیه شریفه قرآنى است: «مصدقا لما بین یدى من التوراة و الانجیل.» تصدیق كردن و شهادت پارقلیطا (محمد (ص)) درباره مسیح (ع) دلیل بر این است كه وى روح القدس نیست زیرا حواریین نیازمند به شهادت روح القدس براى تصدیق عیسى (ع) نبودند.

شباهت های امام حسین و حضرت عیسی علیها السلام

عیسی ع

قرآن کریم از زبان حضرت عیسی علیه السلام می فرماید:

« قال انی عبدالله آتانی الکتاب و جعلنی نبیاً وجعلنی مبارکا این‏ ما کنت و اوصانی بالصلوة و الزکوة ما دمت حیا، و براً بوالدتی و لم‏ یجعلنی جبارا شقیا، والسلام علی یوم ولدت و یوم اموت و یوم ابعث حیا» (سوره مریم، آیات 30 - 33)

ترجمه: (عیسی فرمود:) من بنده خدایم، به من‏ کتاب داده و پیامبر ساخته است. و مرا هر جا که باشم مبارک گردانده، و مرا تا تا زنده‏ام به نماز و زکات سفارش فرموده است. و مرا نیکوکار به پدر و مادر قرار داده و جبار و شقی نساخته است. و درود بر من روزی‏ که به دنیا آمدم و روزی که می‏میرم و روزی که زنده برانگیخته می‏شوم.

بین حضرت عیسی در مسیحیت و امام حسین علیه السلام در امت اسلام وجه‏ شباهت هایی هست.

از جهت مادر

از آن جمله از حیث مادر که هم حضرت مریم علیهاالسلام "سیدة النساء" (سرور زنان) است‏ و هم حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام

درباره حضرت مریم قرآن می‏فرماید:

« و اذ قالت‏ الملائکة یا مریم ان الله اصطفیک و طهرک و اصطفیک علی نساء العالمین» (سوره آل عمران، آیه 42)

""ترجمه: و آنگاه که فرشتگان گفتند: ای مریم! خداوند تو را برگزیده و پاکیزه ساخته و بر تمام زنان جهان (زمان خودت) برتری داده است.""

در احادیث نیز وارد شده که نظیر این خطاب برای حضرت زهرا واقع شده است.

شاعر می‏گوید:

فان مریم احصنت فرجها ***و جاءت بعیسی کبدر الدجی

فقد احصنت فاطم وجهها ***و جاءت بسبطی نبی الهدی

""یعنی مریم دامن خویش از آلودگی نگه داشت و عیسی را که ماه تابان‏ شبهای تار است به دنیا آورد.

فاطمه نیز روی خود را « از غیر خدا » بازداشت و دو نواده پیامبر هدایت را به دنیا آورد.""

مریم، صدیقه آن امت است:

« ما المسیح ابن مریم الا رسول قد خلت من‏ قبله الرسل و امه صدیقة کانا یأکلان الطعام » (سوره مائده، آیه 75)

""ترجمه: مسیح بن مریم جز پیامبر نیست که پیش از او نیز پیامبرانی زیست کرده‏اند، و مادر او صدیقه (راستین) است که هر دو غذا می‏خوردند.""

حضرت زهرا نیز صدیقه این امت است. درباره هر دو " بتول عذرا " گفته شده است.

از جهت مدت حمل

شباهت دیگر بین حضرت عیسی و امام حسین، در مدت حمل است.

در حدیث است ( نفس المهموم، ص 6، و بحار، جلد دهم، باب 11 ) که مدت حمل سیدالشهداء شش ماه طول‏ کشید و هیچکس شش ماهه متولد نشد که در عین حال بماند مگر حسین و عیسی‏ علیهما السلام.

در حدیث دیگری آمده است که آیه زیر اشاره است به سیدالشهداء:

« و وصینا الانسان بوالدیه‏ احسانا حملته امه کرها و وضعته کرها و حمله و فصاله ثلثون شهرا حتی اذا بلغ اشده و بلغ اربعین سنة قال رب اوزعنی ان اشکر نعمتک التی انعمت‏ علی و علی والدی و ان اعمل صالحا ترضیه و اصلح لی فی ذریتی انی تبت‏ الیک و انی من المسلمین » (سوره احقاف، آیه 15)

""ترجمه: و به انسان سفارش کردیم به پدر و مادرش‏ نیکی کند که مادرش با زحمت دوران بارداری و وضع حمل او را گذراند، و دوران‏ بارداری و شیرخوارگی وی سی ماه به طول انجامید تا اینکه به حد بلوغ و رشد خود رسید و چهل ساله شد. گفت: پروردگار من! مرا الهام ده تا نعمتی را که بر من و پدر و مادرم ارزانی داشته‏ای سپاس گزارم و عملی شایسته کنم که‏ مورد پسند تو باشد، و فرزندان مرا صالح گردان، همانا من به درگاهت تو به می‏کنم و من از مسلمانان هستم.""

عیسی‏ «برا بوالدتی» بود و حسین «وصینا الانسان بوالدیه احسانا». عیسی گفت: « انی عبدالله»؛ درباره حسین نازل شد:« انی من المسلمین ».

"عمرو بن سعید بن عاص اشدق" حاکم مکه نامه‏ای نوشت به سید الشهدا و او را از نفاق و درگیری پرهیز داد.

حضرت در جواب نامه‏اش نوشت:

« لم‏ یشاقق الله و رسوله من دعا الی الله و عمل صالحا و قال انی من المسلمین »

""ترجمه: کسی که به سوی خدا می‏خواند و عمل شایسته می‏کند و می گوید من از مسلمانانم، با خدا و رسول نزاع نکرده است.""

این سخن اشاره است به این آیه کریمة:

« و من احسن قولا ممن دعا الی الله و عمل صالحا و قال اننی من المسلمین » (سوره فصلت، آیه 33)

""ترجمه: و چه کسی خوش گفتارتر است از آنکس که به‏ سوی خدا می‏خواند و عمل شایسته می‏کند و گوید که من از مسلمانانم.""

در باب حمل عیسی نه ساعت و نه روز هم گفته شده است.

از جهت نحوه حمل

ضمنا شباهتی هم در نحوه حمل و وضع هست که هر دو کرها بوده است؛ اما مریم به خاطر اینکه فرشته بر او ظاهر شد و مریم گفت: انی اعوذ بالرحمن ‏منک ان کنت تقیا (من از تو به خدا پناه می برم اگر پرهیزکار باشی) و گفت: یا لیتنی مت قبل هذا (ای کاش قبل از این مرده بودم.)

و حضرت زهرا به واسطه اینکه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم خبر داده بود که «فرزند او» کشته خواهد شد، و چون به حضرت گفته شد که ائمه معصومین علیهم السلام از ذریه او خواهند بود، راضی شد.

در باب حمل حضرت سیدالشهدا اگر تولد آن حضرت در سوم شعبان و تولد امام حسن مجتبی علیه السلام در نیمه رمضان باشد، ممکن نیست آنچه در بعضی روایات رسیده که فاصله آنها شش ماه و ده روز است درست بیاید. شش ماه و ده روز، با روایاتی منطبق است که تولد حضرت را در آخر ربیع‏ الاول ذکر کرده.

از جهت مبارک بودن

همچنین در زمینه مبارک بودن نیز بین این دو شباهت وجود دارد.

عیسی علیه السلام می فرماید:

«و جعلنی مبارکا»

ترجمه: مرا مبارک قرار داد.

و درباره امام حسین نیز آمده است:

« و جعل الشفاء فی تربته و الاجابة تحت قبته و الائمة فی ذریته »

""ترجمه: خداوند شفا را در تربت او ، و اجابت دعا را زیر بارگاه او، و ائمه معصومین علیهم السلام را از نسل وی قرارداده است.""

مرا نرسد كه درباره خودم چیزى بگویم

مسیح ع

قرآن كریم حضرت عیسى را یك بشر مى‏داند كه از طریق اعجاز و بدون پدر از مریم به وجود آمده و به عنوان پیامبر و براى ارشاد مردم مبعوث شده است و مانند سایر پیامبران با خداوند جهان در ارتباط بوده، حقائقى دریافت مى‏كرده و به مردم ابلاغ مى‏نموده است.نه خدا بوده نه پسر خدا، بلكه بنده خدا بوده است.و اگر در انجیل گاهى به عنوان پسر معرفى شده باید به صورت تشریفات توجیه‏شود.و اگر كلمه به او اطلاق شده، بدین جهت است كه بدون وجود پدر و به وسیله كلمه (كن) تكوینى به وجود آمده است.قرآن عقیده به تثلیث را شرك و كفر مى‏داند .و خود عیسى نیز از آن تبرى مى‏جسته است.

لقد كفر الذین قالوا إن الله هو المسیح ابن مریم و قال المسیح یا بنى إسرائیل اعبدوا الله ربى و ربكم إنه من یشرك بالله فقد حرم الله علیه الجنة و مأواه النار و ما للظالمین من أنصار*لقد كفر الذین قالوا إن الله ثالث ثلاثة و ما من إله إلا اله واحد (1) ؛

كسانى كه گفتند: «خدا همان مسیح پسر مریم است كافر شدند.» مسیح مى‏گفت: «اى بنى اسرائیل خدا را كه پروردگار من و شماست بپرستید.هر كس كه به خدا شرك آورد بهشت بر او حرام است و جایگاهش دوزخ است، و ستمكاران یاورى ندارند.» كسانى كه گفتند خدا سومین شخص تثلیث است كافر شدند.خدایى جز خداى یگانه وجود ندارد.

و إذ قال الله یا عیسى ابن مریم أأنت قلت للناس اتخذونى و أمى إلهین من دون الله قال سبحانك ما یكون لى أن أقول ما لیس لى بحق إن كنت قلته فقد علمته تعلم ما فى نفسى و لا أعلم ما فى نفسك إنك أنت علام الغیوب*ما قلت لهم إلا ما أمرتنى به أن اعبدو الله ربى و ربكم (2) ؛

یاد كن هنگامى را كه خدا گفت: «اى عیسى پسر مریم! آیا تو به مردم گفتى: «من و مادرم را، به جاى خدا، خدا بگیرید» ؟» عیسى گفت: «خدایا تو منزه هستى.مرا نرسد كه درباره خودم چیزى بگویم كه حقم نیست.

اگر آن را گفته بودم تو مى‏دانستى.آنچه را در دل دارم تو مى‏دانى ولى آنچه را در ذات توست من نمى‏دانم.همانا كه تو داناى رازهاى نهانى.جز آنچه را تو به من‏امر كردى چیزى به آنان نگفتم.به آنان گفتم: «خدا را كه پروردگار من و شما است پرستش كنید.»»

عیسى خود را بنده خدا و پیامبر معرفى مى‏كرد:

قال إنى عبد الله اتانى الكتاب و جعلنى نبیا؛

عیسى گفت: «من بنده خدا هستم، به من كتاب داده و مرا پیامبر قرار داده است.»

لن یستنكف المسیح أن یكون عبدا لله (3) ؛

مسیح از بنده خدا بودن خود امتناع نداشت.

إن هو إلا عبد أنعمنا علیه و جعلناه مثلا لبنى إسرائیل (4) ؛

عیسى جز بنده‏اى كه بر او منت نهده و وى را براى فرزندان اسرائیل نمونه‏اى قرار دادیم نبود.

و إذ قال عیسى ابن مریم یا بنى إسرائیل إنى رسول الله إلیكم (5) ؛

یاد كن زمانى را كه عیسى پسر مریم به بنى اسرائیل گفت: «من رسول خدا به سوى شما هستم .»

و یعلمه الكتاب و الحكمة و التوراة و الإنجیل و رسولا إلى بنى إسرائیل (6) ؛

به او كتاب و حكمت و تورات و انجیل مى‏آموزد و او را به عنوان پیامبر به سوى بنى اسرائیل مى‏فرستد.

و مصدقا لما بین یدى من التوراة و لأحل لكم بعض الذى حرم علیكم (7) ؛

آمدم تا تورات را كه پیش از من نازل شده تصدیق كنم و برخى از چیزها را كه برشما حرام شده حلال نمایم.

عیسى خود را مانند سایر بندگان مى‏دانست كه ولادت و مرگ و زنده شدن بعد از مرگ دارد .

و السلام على یوم ولدت و یوم أموت و یوم أبعث حیا (8) ؛

سلام بر من روزى كه زاده شدم و روزى كه مى‏میرم و روزى كه دوباره زنده مى‏شوم.

قرآن عیسى را با اذن خدا، داراى معجزه و كارهاى خارق العاده مى‏داند.

و أبرئ الأكمه و الأبرص و أحى الموتى بإذن الله و أنبئكم بما تأكلون و ما تدخرون فى بیوتكم (9) ؛

نابیناى مادرزاد و مبتلا به پیسى را به اذن خدا شفا مى‏دهم.و از آنچه مى‏خورید و در خانه ذخیره مى‏كنید خبر مى‏دهم.

در عین حال او را كلمه خدا مى‏داند كه بدون پدر آفریده شده و از آفرینش ویژه‏اى برخوردار است.

إن مثل عیسى عند الله كمثل ادم خلقه من تراب ثم قال له كن فیكون (10) ؛

مثل عیسى نزد خدا مانند آدم است كه او را از خاك آفریده و به او گفت: «وجود پیدا كن پس به وجود آمد.»

إن الله یبشرك بكلمة منه اسمه المسیح عیسى ابن مریم (11) ؛

فرشتگان به مریم گفتند: «خدا تو را به كلمه‏اى از جانب خود كه مسیح، عیسى نام دارد بشارت مى‏دهد.»

منظور قرآن از تورات و انجیل كدام است؟

مسیح ع

اما باید دید كه منظور از تورات چیست و قرآن كریم از این اسم چه كتابى را در نظر دارد؟ آن كتابى كه در میقات در الواحى كه قرآن كریم در سوره اعراف داستانش را آورده و به موسى نازل كرد؟ و یا این اسفارى كه فعلا در دست یهود است، (به قول بعضى‏ها به مطاعن انبیا شبیه‏تر است تا به كتاب آسمانى"مترجم") قطعاً منظور قرآن كریم از كلمه تورات این اسفار نیست، براى اینكه خود یهودیان هم اعتراف دارند بر اینكه سند این اسفار به زمان موسى ع منتهى نمى‏شود و سلسله سند در فترت و فاصله بین بخت نصر (یكى از پادشاهان بابل) و كورش (یكى از ملوك فارس) قطع شده، چیزى كه هست قرآن كریم تمامى مطالب تورات موجود در عصر رسول خدا ص (كه ما نمى‏دانیم تا این عصر چه مقدار دیگرش تحریف شده) را رد ننموده و آن را بطور كلى مخالف تورات اصلى ندانسته، هر چند كه به دلالت خود قرآن كریم از تحریف هم به دور نمانده، چون دلالت آیات قرآن بر اینكه تورات بازیچه دست تحریف شده، روشن است .

از قرآن كریم چنین فهمیده مى‏شود كه انجیل (كه به معناى بشارت است) یك كتاب بوده و بر عیسى بن مریم ع نازل شده و وحیى بوده مختص به آن جناب، چون فرموده:

"و انزل التوریة و الانجیل من قبل هدى للناس" (1) ، و نفرموده اناجیل اربعه، پس این انجیل‏هاى چهارگانه: "متى"، "مرقس"، "لوقا"، و"یوحنا "كتابهائى هستند كه بعد از جناب عیسى ع تالیف شده‏اند.

و نیز آیات قرآن دلالت دارد بر اینكه احكام دینى هر چه هست در تورات بوده و انجیل تنها بعضى از احكام ناسخ را آورده، یكى از آن آیات، آیه: 50 از آیات مورد بحث است كه مى‏فرماید : "مصدقا لما بین یدى من التوریة، و لا حل لكم بعض الذى حرم علیكم" (2) .

و نیز آیه زیر است كه مى‏فرماید: "و آتیناه الانجیل فیه هدى و نور، و مصدقا لما بین یدیه من التوریة، و هدى و موعظة للمتقین، و لیحكم اهل الانجیل بما انزل الله فیه" (3) ، و بعید نیست كه از این آیه استفاده شود كه در انجیل غیر احكام ناسخ یعنى احكامى كه احكام تورات را نفى مى‏كند، احكام اثباتى هم بوده باشد.

و باز آیات قرآنى دلالت دارد بر اینكه انجیل مشتمل بوده بر بشارت از آمدن خاتم الانبیاء ص، همچنانكه تورات نیز مشتمل بر آن بوده، چون قرآن كریم مى‏فرماید: "الذین یتبعون الرسول النبى الامى الذى یجدونه مكتوبا عندهم فى التوریة و الانجیل" (4) .

"و رسولا الى بنى اسرائیل"

ظاهر این عبارت این است كه عیسى ع تنها مبعوث بر بنى اسرائیل بوده است همچنانكه از آیات راجع به حضرت موسى ع هم بر مى‏آید كه آن جناب نیز تنها مبعوث بر بنى اسرائیل بوده و از سوى دیگر در بحثى كه در ذیل آیه: "كان الناس امة واحدة فبعث الله النبیین" (5) داشتیم، اثبات كردیم كه عیسى هم مانند موسى از انبیاى اولوا العزم بوده كه بر تمامى اهل دنیا مبعوث شده‏اند.

و لیكن این اشكال و ناسازگارى، به بیانى كه ما در ذیل آن آیه داشتیم حل مى‏شود، در آنجا گفتیم فرق است میان"رسول"و"نبى"، نبوت منصب بعثت و تبلیغ است و رسالت سفارت خاصه‏اى است كه دنبالش ضامن اجرائى هست و آن عبارت است از قضاى الهى و داورى خدائى بین مردم یا به بقا و نعمت و یا به هلاكت و زوال نعمت، همچنانكه آیه زیر آن را افاده نموده و مى‏فرماید: "و لكل امة رسول فاذا جاء رسولهم قضى بینهم بالقسط" (6) .

و به عبارتى دیگر نبى انسانى است كه از طرف خداى تعالى مبعوث مى‏شود براى اینكه احكام دین را براى مردم بیان كند و اما رسول عبارت است از انسانى كه مبعوث مى‏شود براى اداى بیانى خاص كه دنبالش یا هلاكت است اگر آن را رد كنند و یا بقا و سعادت است اگر آن را قبول كنند، همچنانكه این معنا از گفتگوئى كه قرآن كریم از رسولانى چون نوح و هود و صالح و شعیب و دیگر رسولان با قوم خود حكایت نمود كاملا به دست مى‏آید.

و وقتى مطلب از این قرار باشد لازم نیست كه رسالت یك رسول به سوى قومى معین بعثت به سوى همان قوم باشد و لا غیر، بلكه ممكن است رسالتش به سوى قومى خاص باشد، ولى بعثت و نبوتش به سوى تمامى بشر باشد، همچنانكه در موسى و عیسى ع چنین بود.

و شواهدى كه از قرآن كریم بر این معنا وجود دارد یكى دو تا نیست، از آن جمله در مورد رسالت موسى به سوى فرعون مى‏فرماید: "اذهب الى فرعون انه طغى" (7) ، و در عین حال مى‏بینیم ساحران فرعون به موسى ایمان آوردند و گفتند: "آمنا برب هرون و موسى" (8) و بطورى كه از ظواهر آیات بر مى‏آید ایمانشان هم قبول شده، با اینكه از بنى اسرائیل نبودند و در باره دعوت قوم فرعون با اینكه از بنى اسرائیل نبودند فرموده: "و لقد فتنا قبلهم قوم فرعون، و جاءهم رسول كریم" (9) .

و نظیر این آیات در دلالت بر عمومیت بعثت آن جناب ایمان آوردن امت‏هاى بسیارى از غیر بنى اسرائیل، قبل از بعثت رسول خدا ص به آن جناب است، مانند مردم روم و امت‏هاى بزرگى از غربى‏ها، از قبیل: فرانسویان و اطریش و بورسا و انگلستان و امت‏هائى از شرقیین، چون نجران به وى گرویده بودند با اینكه از بنى اسرائیل نبودند و قرآن كریم در هیچ آیه‏اى كه سخن از نصارا دارد دیده نمى‏شود كه روى سخن را متوجه خصوص نصاراى بنى اسرائیل كرده باشد، بلكه اگر مدح مى‏كند عموم نصارا را مدح مى‏كند و اگر مذمت هم مى‏كند عموم را مذمت مى‏كند.

"انى قد جئتكم بایة من ربكم، انى اخلق لكم من الطین...و اُحی الموتى باذن الله"

در این آیه نسبت خلقت را به عیسى ع داده، و این تعبیرى است سؤال‏انگیز كه مگر عیسى خالق است؟ در پاسخ باید دانست كه كلمه"خلقت"به معناى بوجود آوردن از عدم نیست بلكه به معناى جمع آوردن اجزاى چیزى است كه قرار است خلق شود و لذا در جاى دیگر فرموده: "فتبارك الله احسن الخالقین" (10) .

و كلمه "اكمه"به معناى كسى است كه از شكم مادر بدون چشم متولد شده باشد، گاهى هم به كسى اطلاق مى‏شود كه چشم داشته و سپس نابینا شده است.

راغب مى‏گوید: مى‏توان گفت: "فلانى دیدگانش اكمه شد به حدى كه چشم‏هایش سفید گردید (11) "و كلمه"ابرص"به معناى كسى است كه دچار برص شده و"پیسى" (كه یك بیمارى پوستى است) گرفته (12) .

و از اینكه فرمود: "و احیى الموتى" (13) ، یا بطور صریح و یا بطور اشاره فهمیده مى‏شود كه عیسى ع یك بار و دو بار مرده زنده نكرده، بلكه متعدد این كار را كرده است.

و همچنین سیاق جمله"باذن الله"مى‏فهماند كه صدور این آیات معجزه‏آسا از عیسى ع مستند به خداى تعالى و اذن او است.و خود آن جناب مستقل در آن و در مقدمات آن نبوده و این جمله را در آیه شریفه تكرار كرد تا اشاره كند به اینكه نسبت به تذكر آن اصرار دارد، چون جاى این توهم بوده كه مردم آن جناب را در زنده كردن مردگان مستقل بپندارند و در نتیجه به الوهیت آن جناب معتقد گشته و گمراه شوند و براى اعتقاد خود استدلال كنند به آیات معجزه آسائى كه از آن جناب صادر شده، و لذا عیسى ع بعد از هر معجزه‏اى كه از آن خبر مى‏دهد كلام خود را مقید مى‏كند به مشیت و اذن خداى تعالى، از خلقت خود خبر مى‏دهد خبر خود را مقید مى‏كند به اذن خدا، از مرده زنده كردنش خبر مى‏دهد مقیدش مى‏كند به اذن خدا .و در آخر، كلام خود را با این جمله ختم مى‏كند كه: "ان الله ربى و ربكم فاعبدوه هذا صراط مستقیم".

و ظاهر اینكه فرمود: "انى اخلق لكم..."این است كه این معجزات در خارج از آن جناب صادر مى‏شده، نه اینكه از باب صرف تحدى و احتجاج خواسته است بفرماید: من چنین و چنان مى‏كنم، چون اگر منظور صرف حرف بوده و خواسته عذر خصم را قطع و حجت را تمام كند، جا داشت كلام خود را به قیدى كه این معنا را افاده كند مقید سازد، مثلا بفرماید: اگر از من بخواهید مرده را زنده مى‏كنم و امثال این عبارات.

علاوه بر اینكه آیات زیر كه حكایت خطاب خداى تعالى به عیسى ع در روز قیامت است، بطور كامل دلالت مى‏كند بر اینكه این معجزات از آن جناب سرزده، مى‏فرماید:

"اذ قال الله یا عیسى بن مریم، اذكر نعمتى علیك و على والدتك ـ تا آنجا كه مى‏فرماید ـ و اذ تخلق من الطین كهیئة الطیر باذنى، فتنفخ فیها فتكون طیرا باذنى و تبرى الاكمه و الابرص باذنى، و اذ تخرج الموتى..." (14) .

این را گفتیم كه تا بطلان گفتار بعضى از مفسرین روشن شود كه گفته‏اند: نهایت چیزى كه از آیه شریفه استفاده مى‏شود این است كه خداى سبحان چنین سرى به عیسى بن مریم داده بود، و او هم در مقام احتجاج و به منظور اتمام حجت فرموده كه دلیل نبوت من این است كه اگر از من این معجزات را بخواهید انجام مى‏دهم و اما اینكه همه این معجزات و یا بعضى از آنها را انجام داده، آیه شریفه دلالتى بر آن ندارد.

"و انبئكم بما تاكلون و ما تدخرون فى بیوتكم..."

این جمله اخبار به غیبى است كه مختص به خدا و رسولانى است كه خداى تعالى آگهى بدان را به وسیله وحى به آنان داده و این خود معجزه‏اى دیگر است و اخبار به غیبى است كه صریح در تحقق است، یعنى هر كس آن را بشنود شكى در معجزه بودنش نمى‏كند، براى اینكه هر كسى و هر انسانى عادتا مى‏داند چه خورده و در خانه خود چه چیزى را ذخیره كرده است.

و اگر این یك معجزه را مقید به اذن خدا نكرد، با اینكه مى‏دانیم هیچ معجزه‏اى (بلكه هیچ عملى) بدون اذن خدا تحقق نمى‏یابد، همچنانكه فرمود: "و ما كان لرسول ان یاتى بآیة الا باذن الله" (15) ، براى این بوده كه از این معجزه تعبیر كرده بود به خبر دادن.و خبر دادن، غیر از خلق نمودن و زنده كردن است كه حقیقتا فعل خدا است و اگر به عیسى منسوب شود با اذن او خواهد بود.و خبر دادن فعل خداى تعالى و لایق به ساحت قدس او نیست، بدین جهت فقط این معجزه را مقید به اذن خدا نكرد.

علاوه بر اینكه مساله خلق و احیاء این تفاوت را هم با اخبار به غیب دارد كه در دو معجزه اولى خطر گمراه شدن مردم بیشتر است، مردم وقتى ببینند كسى مرده را زنده مى‏كند و بدون شكافتن قبر با بیل و كلنگ از قبر در مى‏آورد و یا از گل مرغى درست مى‏كند و آن را زنده مى‏كند و پرواز مى‏دهد، با مختصر وسوسه و مغلطه‏اى به ذهنشان مى‏رسد كه این شخص خدا است، به خلاف از غیب خبر دادن كه در نظر مردم ساده، امرى مبتذل و پیش پا افتاده است و آن را براى هر كسى كه ریاضت بكشد و براى هر كاهن و شعبده‏بازى ممكن مى‏داند، لذا لازم بود در آن دو معجزه اول اذن خدا را قید كند تا بیننده در مورد آن جناب، قائل به الوهیت نشود.و در سومى یعنى اخبار به غیب، لزومى نداشت و همچنین در شفا دادن اكمه و ابرص كه در این سه معجزه كافى بود كه تنها بفهماند این اعمال شعبده‏بازان نیست، بلكه آیتى است از ناحیه خداى تعالى، آن هم در برابر مردمى كه ادعاى ایمان مى‏كنند و به همین جهت در آخر كلامش فرمود: "ان فى ذلك لایة لكم ان كنتم مؤمنین"، یعنى اگر شما در ادعایتان (كه ایمان داریم) راست بگوئید این معجزات براى شما كافى است.

"و مصدقا لما بین یدى من التوریة و لا حل لكم بعض الذى حرم علیكم"

این آیه شریفه عطف است به جمله: "و رسولا الى بنى اسرائیل"، خواهید پرسید: جمله معطوف علیه یعنى"رسولا..."در سیاقى قرار گرفته كه عیسى ع در آن غایب فرض شده و مى‏فرماید: "خدا به او كتاب و حكمت و تورات و انجیل آموخته در حالى كه او را به سوى بنى اسرائیل گسیل داشته"و جمله معطوف یعنى"و مصدقا..."در سیاقى است كه خود عیسى متكلم است، مى‏گوید : من چنین و چنانم با این حال چگونه ممكن است این دو سیاق به هم عطف شود؟ .

در پاسخ مى‏گوئیم: این اختلاف سیاق، عیبى ندارد، براى اینكه قبل از آیه مورد بحث:

یعنى (جمله معطوف)، سیاق قبلى با جمله: "انى قد جئتكم"تفسیر شده و وجهه كلام را از غیبت متكلم برگردانده بود، پس در حقیقت عطف آیه مورد بحث به جمله: "و رسولا"عطف سیاق متكلم است به سیاق متكلم.

سؤال دیگرى كه ممكن است در اینجا به ذهن خواننده برسد این است كه آیه مورد بحث صریحا مى‏گوید: عیسى ع تورات را تصدیق داشته، معلوم مى‏شود تورات تا زمان آن جناب تحریف نشده بود، (با اینكه تقریبا شش قرن قبل از میلاد، بنى اسرائیل و توراتش به دست بخت نصر منقرض شد، و به گفته تاریخ خود یهود یك قرن قبل از میلاد نیز مورد حمله "طوطوز"وزیر اسپیانوس قرار گرفت و در این دو حادثه اثرى از تورات نماند و آنچه فعلا در دست است یادداشت‏هایى است كه افراد از تورات به خاطر داشته و نوشته‏اند"مترجم") .

در پاسخ مى‏گوئیم: آیه مورد بحث آن توراتى را مى‏گوید كه در دو آیه قبل در خطاب به مریم مى‏فرمود: به عیسى تعلیم مى‏دهد، نه آن توراتى كه در عصر بعثت آن جناب در بین یهودیان بوده، پس آیه مورد بحث هیچ دلالتى ندارد بر اینكه عیسى ع تورات متداول در بین مردم آن روز را قبول داشته و تا آن روز تورات تحریف نشده، تا با جریان بخت نصر و طوطوز منافات داشته باشد، همچنانكه آیاتى كه مى‏گوید: پیامبر اسلام تورات و انجیل را قبول دارد، منظورش تورات و انجیل متداول در عصر نزول قرآن نیست، بلكه تورات و انجیلى است كه وحى به آن جناب تعلیم داده.

پى‏نوشت‏ها:

1) "سوره آل عمران، آیه 4".

2) من آمده‏ام تا احكام كتاب آسمانى قبل از خودم یعنى تورات را تصدیق نموده و نیز بعضى از چیزهائى را كه در تورات بر شما حرام شده، حلال كنم."سوره آل عمران آیه 50".

3) ما به او انجیل دادیم كه در آن هدایت و نور است، در حالى كه كتاب آسمانى قبل از خودش یعنى تورات را تصدیق دارد و هدایت و موعظت است براى مردم پرهیزكار، به او انجیل دادیم تا چنین و چنان شود و تا وى در بین اهل انجیل حكم كند بدانچه خدا در انجیل نازل كرده ."سوره مائده، آیه 47".

4) "كسانى كه پیروى مى‏كنند رسول درس نخوانده‏اى را، كه نامش را در كتاب آسمانى خود تورات و انجیل مى‏خوانند و مى‏یابند"."سوره اعراف، آیه 157".

5) مردم یك گروه بودند خدا رسولانرا فرستاد."سوره بقره، آیه 213".

6) براى هر امتى رسولى است همینكه رسولشان آمد در بینشان به قسط حكم مى‏شود."سوره یونس، آیه 47".

7) به جانب فرعون روانه شو كه وى در كفر، سخت طغیان كرده است."سوره طه، آیه 24".

8) ما بخداى موسى و هارون ایمان آوردیم."سوره طه، آیه 70".

9) ما قبل از اینان قوم فرعون را آزمودیم و رسولى كریم ایشان را دعوت كرد."سوره دخان، آیه 17"

10) آفرین بر الله كه بهترین خالقان است."سوره مؤمنون، آیه 14".

11) مفردات راغب ص .442

12) مفردات راغب ص .43

13) مردگان را زنده مى‏كنم.

14) یعنى روز قیامت آن زمان كه خداى تعالى به عیسى بن مریم مى‏فرماید: به یاد آر نعمتى را كه من بر تو و بر مادرت انعام كردم...و به اذن من از گل چیزى به شكل مرغ درست مى‏كردى و در آن مى‏دمیدى، پس به اذن من مرغى زنده مى‏شد و كور مادر زاد و بیمار برصى را به اذن من شفا مى‏دادى و مردگان را به اذن من از قبر در مى‏آوردى! "سوره مائده، آیه 110 ".

15) هیچ رسولى نمى‏تواند معجزه‏اى بیاورد مگر به اذن خدا."سوره مؤمن، آیه 78".

 تصاوير ويژه کريسمس 
 تصاوير ويژه کريسمس 
 تصاوير ويژه کريسمس 
 تصاوير ويژه کريسمس 
 تصاوير ويژه کريسمس 
 تصاوير ويژه کريسمس 
 تصاوير ويژه کريسمس 
 تصاوير ويژه کريسمس 
 تصاوير ويژه کريسمس 
 تصاوير ويژه کريسمس 
 تصاوير ويژه کريسمس 
 تصاوير ويژه کريسمس 
 تصاوير ويژه کريسمس 
 تصاوير ويژه کريسمس 
 تصاوير ويژه کريسمس 
 تصاوير ويژه کريسمس 
 تصاوير ويژه کريسمس 
 تصاوير ويژه کريسمس 
 تصاوير ويژه کريسمس 

 

عیدی کریستمس

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

با سلام کریستمس  همگی مبارک

امروز لارجیم گل کرده می خاو عیدی بدم کامنت بده عیدی بگیر(پارازیت بنداز) (فقط ای میل)دعوت نامه پرشین گیگ و جی میل و پارازیت برای اولین بار دعوت نامه مدیریت پارازیت شما می توانید به ۷۰ درصد امکانات یک مدیر دست پیدا کنید و در قرعه کشی ما یک دستگاه هدست و ۳ باکس سی دی برای شما  اره دیگه چکار کنیم دارندگی و برازندگی خوب اموز عید و این مطلب ناقص با کامنت های سازنتون  در ضمن امروز واگزاری وبگاه روند را به صورت رایگان داریم

آره خب

 

007  7  7

  007  07

07  07  07

07  007  7

7  07  007

عجیب‌ترین ویروس‌های سال 2007

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

عجیب‌ترین ویروس‌های سال 2007

آزمایشگاه امنیتی شركت پاندا فهرستی از نرم‌افزارهای مخرب عجیب مشاهده شده در نیمه‌ی دوم سال 2007 را منتشر كرد.

Sinowal.FY؛ تروجانی است كه با گرفتن فایل‌های كاربران به عنوان گروگان یك رباینده‌ی واقعی محسوب می‌شود!

این تروجان برای رمزنگاری فایل‌ها در رایانه‌هایی كه آلوده می‌كند و وادار كردن كاربران برای خرید یك ابزار ویژه به منظور رمزگشایی آن‌ها طراحی شده است.

 

RogeMario؛ کرمی است كه هدف آن سرگرم كردن كاربرانی است كه آن‌ها را آلوده می‌كند؛ این كد مخرب به گونه‌ای طراحی شده تا هر زمان رایانه‌یی را آلوده می‌كند یك نسخه از بازی معروف ماریوبراس را در آن نصب كند.

عجيب‌ترين ويروس‌هاي سال 2007

کرم‏هایی مانند Mimbot.A، MSMFunny.B یا MSMSend.A ممكن است در هر سازمان ارتباطی بین‌المللی مورد استقبال قرار بگیرند زیرا می‌توانند پیام‌ها را به شمار متعددی از زبان‌ها ارسال كنند، هرچند جملات ممكن است ساختار خوبی نداشته باشند اما به هر حال نمی‌توان همه چیز را یكجا داشت.

 

AttachMsngr.G؛ تروجانی است كه تشنه‌ی معلومات است، معلوماتی كه در برگیرنده‌ی تمامی اقدامات از حركات موس گرفته تا مكالمات مسنجر MSN كاربر در رایانه است؛ معمولا داشتن معلومات اندك خطرناك به شمار می‌رود اما در این مورد معلومات زیاد خطرناك است.

 

Voter.A؛ کرمی با وجدان شهروندی است كه شهروندان كنیایی را به مشاركت در انتخابات و رای به یكی از كاندیداها دعوت می‌كند اما متاسفانه تكنیك ناراحت كننده‌ای دارد زیرا هر نه ثانیه تصویر كاندیدای تبلیغی خود را نمایش می‌دهد.

 

و سرانجام CivilArmy.B ورمی است كه داستان می‌گوید و قبل از اخطار به كاربران در مورد آلوده كردن رایانه‌های آن‌ها داستان رمانتیكی را تعریف می‌كند؛ شاید انگیزه این ورم تشویق كاربران به مطالعه بیش‌تر باش

محلی برای پیدایش حیات در بعضی سیارات فراخورشیدی

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

محلی برای پیدایش حیات در بعضی سیارات فراخورشیدی

سیاره‌های فرا خورشیدی صخره‌ای كه قبلاً تصور می‌شد نیمی از آن‌ها یخ زده و نیمی دیگر سوخته است، ممكن است بتوانند در مرزهای سایه روشن خود، میزبان حیات باشند.

(مرز سایه روشن: مرز میان تاریکی و روشنی روی سطح سیاره)

سیاره
سیاراتی که بدور کوتوله های سرخ می گردند، ممکن است در مناطق بین روشنایی و تاریکی دمای مناسب برای شکل گیری حیات داشته باشند.
کوتوله سرخ
یک نقاشی خیالی از یک کوتوله ی سرخ

این سیارات به دلیل نیروهای گرانشی، اغلب به صورتی حرکت می‌کنند كه همیشه یك طرفشان رو به ستاره‌ی میزبانشان باشد و به اصطلاح قفل گرانشی می‌شوند. در این حالت نیمكره‌ای كه رو به ستاره‌ی مادر است سوزان و قسمت تاریك آن‌ها یخ زده می‌شود. در نتیجه تا پیش از این به نظر می‌رسید که این سیاره‌ها برای زندگی مناسب نیستند. ولی یك مدل كامپیوتری جدید نشان می‌دهد كه اگر چنین سیاره‌هایی در مدارهای بیضی حركت كنند، می‌توانند مناطقی مناسب برای پیدایش و بقای حیات داشته باشند.

سیاره ها
یک سیاره ی فراخورشیدی که به دور یک کوتوله ی سرخ می گردد.

ماه نیز حركت نوسانی مشابهی را انجام می‌دهد. مدت زمانی كه صرف چرخش حول محورش می‌كند با زمانی كه یك بار به دور سیاره‌ی ما می‌چرخد برابر است. بنابراین همیشه یک روی آن به سمت زمین است. اما چون مسیر ماه به دور زمین كاملا دایره ای نیست، سرعت مداریش گاهی اوقات از سرعت چرخش دورانی آن كمتر یا بیشتر می شود. تفاوت بین این دو حركت باعث می‌شود تا ما بتوانیم اندکی از لبه‌های ماه را نیز ببینیم. اگر روی ماه بایستید، خواهید دید كه جای زمین در آسمان تقریباً ثابت است و تنها اندکی نوسان می‌کند.

لیبراسیون
نوسانات لبه ی ماه

این اثر می‌تواند احتمال وجود حیات را روی سیاره‌هایی که به دور ستارگان كوچك و كم نور به نام كوتوله‌های سرخ می‌گردند، افزایش دهد. دلیل این امر این است که کمربند حیات این گونه از ستاره‌ها بسیار نزدیک به ستاره است و اگر سیاره‌ای در این ناحیه وجود داشته باشد، به احتمال زیاد در حالت قفل گرانشی با ستاره‌ی مادر خود قرار می گیرد و می‌تواند در مرزهای سایه روشن خود، میزبان حیات باشد.

خشک
مناطق مرده روی یک سیاره، به دلیل دمای زیاد غول سرخ
حیات
مناطق سایه روشن روی سطح سیاره دارای حیات احتمالی هستند، چرا که ستاره ی سرخ رنگ همیشه در حالت غروب است.

موج ضربه‌ای و ابر پیرامون هواپیما

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

موج ضربه‌ای و ابر پیرامون هواپیما
موج ضربه‌ای و ابر پیرامون هواپیما

احتمالا شما هم این عکس را دیده‌اید؛ یک هواپیمای جنگی که دیوار صوتی را شکسته، پیرامون آن ابری درست شده است. خیلی‌ها به‌غلط خیال می‌کنند که آن ابر هم‌آن دیوار صوتی است. حتی توضیح پایگاه اطلاع رسانی نیروی هوایی ایالات متحده، منبع اصلی عکس، غلط است.  علت فیزیکی این پدیده چیست؟

 

همه‌ ما با پدیده‌ی چگالش آشنا هستیم. مثلا وقتی در زمستان نفس می‌کشیم، بخار آب به‌صورت ابر رقیقی از دهان بیرون می‌آید چون هوای بیرون آن‌قدر سرد هست که بخار آب موجود در بازدم را به ذرات ریز آب تبدیل می‌کند. در مورد هواپیما چیزی شبیه هم‌این رخ می‌دهد.

عکس زیر تغییرات دما روی هواپیما را نشان می‌دهد. وقتی هواپیما با سرعتی بالاتر از سرعت صوت حرکت کند، جلوی هواپیما یک موج ضربه‌ای درست می‌شود که هوا را فشرده و گرم می‌کند. تا این‌جا چیز خاصی رخ نمی‌دهد. اما وقتی هوا از روی سطوح محدب هواپیما رد می‌شود، امواج انبساطی در آن قسمت‌ها هوا را آن‌قدر کم‌فشار و سرد می‌کند که یک ابر درست می‌شود. ولی در ته هواپیما یک موج ضربه‌ای دیگر هست که دوباره هوا را گرم می‌کند و به این ترتیب آن ابر را از بین می‌برد. پس این ابر به‌خاطر موج ضربه‌ای نیست، بلکه به‌خاطر امواج انبساطی روی قسمت‌های محدب سطح هواپیما است.

تغیرات دما روی هواپیما

اما به وجود آمدن این‌جور ابرها دو شرط دیگر هم دارد. ۱- هوا باید گرم باشد مثل یک روز تابستانی و ۲- رطوبت هوا نزدیک ۱۰۰٪ باشد مثل نزدیکی‌های ساحل دریا. بنابراین شانس شما برای دیدن یک چنین پدیده‌ای در تهران ناچیز است. درضمن، برای دیدن این پدیده لازم نیست هواپیما دیوار صوتی را بشکند

فیلم‌برداری از میز کار لینوکس

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

فیلم‌برداری از میز کار لینوکس

در صورتی که مایل به تولید برنامه‌های آموزشی و چند رسانه‌ای باشید یکی از ابزارهایی که حتما به آن نیاز پیدا می‌کنید ابزاری برای تهیه فیلم از میز کار است. در دنیای ویندوز ابزارهای زیادی برای این کار وجود دارد که بعضی بهتر و بعضی ضعیف‌تر عمل می‌کنند، در دنیای لینوکس هم چند نرم‌افزار هستند که می‌توانند از میز کار شما فیلم بگیرند. این برنامه‌ها معمولا خوب عمل می‌کنند اما زانی که حجم فایل حاصله برای شما اهمیت داشته باشد شاید فیلم گرفتن از میز کار با هر یک از کدک‌های موجود چندان شما را راضی نکند.

 

از سوی دیگر فشرده‌سازی پیش از حد فایل حاصله کیفیت تصویر را کاهش می‌دهد و این مسئله باعث کاهش کیفیت نرم افزار آموزشی شما می‌گردد. در صورتی که برنامه‌ای از تصاویر برداری فلش برای ذخیره کردن تصویر از میز کار استفاده کند هم، کیفیت کار حفظ می‌شود و نیز حجم فایل حاصله بسیار پایین خواهد بود.

مدتی قبل که نیاز داشتم یک سی‌ دی آموزشی از یک برنامه تحت وب بسازم، به دنبال برنامه‌های فیلم‌برداری از میزکار می‌گشتم و یک برمامه عالی که قابلیت تصویر برداری با فرمت فلش (Shockwave Flash/swf) را داشت یافتم. آقای yusuke Shinyama یک برنامه‌نویس ژاپنی نرم‌افزاری آزاد نوشته است که می‌تواند این‌کار را انجام دهد نام این برنامه VNC2SWF است و تحت مجوز آزاد گنو(GNU/GPL) منتشر شده است.

برنامه دارای دو نسخه نوشته شده به زبان C و پیتون است، نسخه C آن فقط بر روی سیستم عامل‌هایی اجرا می‌شود که X11 بر روی آنها نصب شده باشد و نسخه پیتون آن کاملا مستقل از سیستم عامل است.

 

نحوه کار

نحوه‌ی کار برنامه به این صورت است که ابتدا باید روی سیستمی که می‌خواهیم از آن فیلم بگیریم یک سرور VNC راه‌اندازی کرده باشیم. برای این کار می‌توانیم از Tight VNC, X11VNC, Vino   و یا هر سرور VNC دیگری استفاده کنیم. برنامه VNC2SWF ابتدا به یک سرورVNC  متصل می‌شود و به جای نمایش دادن آن به شما شروع به ذخیره کردن آن به فرمت فلش می‌کند.

این قابلیت مزایای زیادی دارد، مثلا شما می‌توانید سرویس دهنده VNC را روی یک کامپیوتر در شبکه نصب کنید و از طریق شبکه و توسط کامپیوتر دیگری تصویر را ذخیره کنید. و یا به راحتی تصویر دریافتی از سیستم عامل‌های مختلف مثل Mac OSX، ویندوز و لینوکس را ذخیره کنید. فقط کافی است روی سیستم هدف یک سرویس دهنده VNC راه بیاندازید.

در اینجا ما قصد داریم از میز کار لینوکس Ubuntu نسخه‌ی Edtgy Eft فیلم تهیه کنیم. برای این کار ابتدا باید سرویس دهنده VNC فعال شود، از آنجایی که Ubuntu از میزکار گنوم استفاده می‌کند به راحتی می‌توانید از Remote Desktop موجود بر روی میزکار GNOME استفاده کرده برای این کار به منوی Preference> Remote Desktop بروید و گزینه‌های لازم را فعال کنید. شما می‌توانید کلمه عبوری برای VNC تعیین نکنید ولی در عوض حتما گزینه Ask for confirmation را تیک بزنید تا تصویر برداری با هماهنگی شما شروع شود.

linux

بسیار خب بعد از راه‌اندازی یک VNC Server حالا نوبت به نصب برنامه می‌رسد، توصیه من به شما استفاده از نسخه پیتون برنامه است.

برای آغاز کار، نسخه‌ی پیتونی برنامه را از اینجا دانلود کنید.

سپس باید چند بسته اضافی را برای پیتون دانلود و نصب کنید. اگر کاربر دبیان یا توزیع‌های بر پایه‌ی دبیان مانند او بونتوو با پارسیکس می‌باشید، برای نصب برنامه‌های مورد نیاز کافیست به اینترنت متصل شوید و دستور زیر را در یک ترمینال وارد کنید:

sudo apt-get install x11vnc
sudo apt-get install python-pygame python-tk

 بسیار خب، حالا برنامه دانلود شده را از حلت فشرده خارج کنید و به شاخه Pyvn2swf بروید. در اینجا باید فایل vnc2swf.py را به همراه فایل‌های دیگر ببینید.

حال دو پنجره ترمینال باز کنید. در پنجره اول دستور زیر را وارد کنید:

x11vnc

این دستور باعث شروع به کار سرور vnc بر روی دستگاه شما می‌شود. در دومین پنجره ترمینال ، ابتدا به شاخه ای که بسته را در آنجا استخراج کرده‌اید بروید و سپس دستورات زیر را برای شروع کردن برنامه وارد کنید:

 cd pyvnc2swf

./vnc2swf.py

 ظاهر برنامه چندان زیبا نیست اما به خوبی کار می‌کند، از منوی Options می‌توانید مشخصات سرور VNC و سرعت ذخیره سازی فریم‌ها و... را تنظیم کنید.

برای شروع کار کلید Start را بزنید تا فیلم‌برداری آغاز شود و در پایان هم می‌توانید همان کلید را که حالا به Stop تبدیل شده فشار دهید. از گزینه File قسمت Save as را انتخاب کنید و نتیجه را ذخیره  کنید. حالا شما یک فایل SWF و یک فایل HTML دارید که با باز کردن آن می‌توانید نتیجه را تحت وب ببینید و از فایل فلش ایجاد شده که با فرمت SWF، می‌توانید در سایر برنامه‌ها استفاده کنید.

 

با شاتل بیشتر آشنا شویم

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

با شاتل بیشتر آشنا شویم
شاتل آتلانتیکس در حال بازگرداندن به پایگاه کندی بعد از

                                                      شاتل آتلانتیکس در حال بازگرداندن به پایگاه کندی بعد از

                                                      انجام تعمیرات اساسی طی ده ماه در سال 1998

شاتل به سفینه هایی گفته میشود که برای ماموریتهای فضایی ساخته میشوند. شاتلها را در اصطلاح Space Transportation System به معنی سیستم حمل و نقل فضایی میگویند و طراحی و ساخت به گونه ای انجام میگیرد که حداقل انجام 100 ماموریت را بتواند انجام دهد. شاتل مثل یک راکت (موشک) پرتاب شده و مانند هواپیما فرود میاید. در حال حاضر به تعداد سه عدد از این نوع سفینه های فضایی شاتل فعال بوده و برای انجام ماموریتها استفاده میشود که عبارتند از Discovery, Atlantis و Endeavour. این سفینه ها تا کنون توانسته اند فقط حدود یک چهارم ماموریت هایی را که برایشان در نظر گرفته شده به انجام برسانند.

کلمبیا (Columbia) اولین شاتل بود که به سفارش مرکز فضایی کندی ناسا (NASA"s Kennedy Space Center) در سال 1979 ساخته شد. تا به حال شاتلهای Columbia, Challenger, Discovery, Atlantis ,Endeavour جمعا" 113 ماموریت فضایی انجام داده اند و در مجموع توانسته اند 600 فضانورد را حمل کرده و چیزی بیش از 1360 تن بار را به فضا ببرند که این شامل تلسکوپ فضایی هابل (Hubble Space Telescope) و سایر وسایل ساخت و تجهیزات پایگاه بین المللی فضایی (International Space Station - ISS) نیز میشود. فهرست این شاتلها تا به امروز این چنین است:

- Columbia : اولین شاتل ساخته شده در سال 1979 و به به سفارش مرکز فضایی کندی ناسا که در اول فوریه سال 2003 بعد از انجام موفقیت آمیز ماموریت با هفت سرنشین موقع فرود منفجر شد.

- Challenger : به سفارش KSC در جولای 1982 و در28 ژانویه 1986 با هفت سرنشین موقع پرتاب منفجر شد.

- Discovery : در نوامبر 1983 ساخته شد.

- Atlantis : در آوریل 1985 ساخته شد.

- Endeavour : در می 1991 برای جایگزینی سفینه Challenger در فلوریدا ساخته شد.

اصولا" یک سفینه فضایی از سه قسمت اصلی تشکیل شده است :

شاتل در سکوی پرتاب

                                                                        شاتل در سکوی پرتاب

1- قسمتی که خدمه در آن هستند، 2- تانکر سوخت خارجی و 3- دو پیشران (دو تانک سوخت جامد) که تامین کننده بخش عمده بالابرنده شاتل در دو دقیقه اول پرتاب هستند.

همه این اجزا در سفرهای بعدی شاتل دوباره مورد استفاده قرار میگیرند بجز تانک سوخت خارجی که بعد از اتما م سوخش در فضا رها شده ودر اتمسفر زمین میسوزد.

ماموریتها هر جایی در فضا میتوانند باشند در مدت زمانی بین 5 تا 16 روز. معمولا" در اولین پروازهای شاتل آنها کمترین خدمه (2 نفر) را حمل میکنند و بیشترین تعداد افراد معمولا" 8 نفر اند. ارزش یک شاتل بیشتر از دو میلیون پوند است و طراحی وساخت آن یک کار فوق العاده تخصصی و حساس مهندسی است و در آن از انواع رشته های مهندسی، ریاضی، فیزیک، بعضی گرایشهای شیمی و مهندسی سیستم استفاده میشود .

دو دقیقه بعد از پرتاب، شاتل به ارتفاع تقریبا" 45 کیلومتری میرسد که در این لحظه دو تانک سوخت جامد تمام شده و از شاتل جدا میشوند و در اقیانوس جایی که ناسا برایشان پیشبینی کرده میافتند و بوسیله تیم ناسا از آب گرفته میشوند تا به مرکز برده شوند وبرای پرتاب بعدی استفاده شوند.

وقتی شاتل 8 دقیقه و 40 ثانیه مسافت متناظرش را طی کرد تانک سوخت مایع خارجی (External Tank) سوختش تمام شده، در فضا رها شده ودر جو میسوزد ودر حدود 35 دقیقه بعد از پرتاب، دو پیشران موتور شروع به کار میکنند ودر مدت سه دقیقه کار میکنند تا شاتل را در مدار نهایی که برایش در نظر گرفته شده قرار دهند؛ به محض اتمام ماموریت و بازگشت به جو زمین شاتل بدون هیچ نیروی بازدارنده موتوری در پایگاه فرودآمده و به نرمی میاستد.

اگرچه شاتل برای حداکثر 20 سال کار طراحی میشوند ولی دائما" دانشمندان و مهندسین در حال ارتقا سیستم هستند. بدون اغراق ناسا هزاران تغییر و تحول کوچک و بزرگ اساسی در طراحی این شاتلها انجام داده است که مایه لیاقت و به رسمیت شناختن ناسا است. فقط از سال 1992 ناسا در حال طراحی وساخت و ارتقا سیستم به منظور داشتن ضریب ایمنی بالاتر و کاهش برخی مشکلات گزارش شده حین پرواز شاتل ها بوده که توانسته به 70 درصد از آن نائل شود. ولی در طول همین مدت ارزش عملکردی شاتل تا 40 در صد کم شده که معادل مبلغی حدود یک چهارم بیلیون دلار بوده است. با این حال در این مدت به خاطر کاهش وزن و ارتقا سیستم، شاتل توانست 8 تن بار بیشتر حمل کند.

معاون شركت فرودگاه‌های كشور گفت: واگذاری فرودگاه‌ها به بخش خصوصی را از فرودگاه‌های متوسط آغاز خواهیم

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

معاون شركت فرودگاه‌های كشور گفت: واگذاری فرودگاه‌ها به بخش خصوصی را از فرودگاه‌های متوسط آغاز خواهیم كرد.
معاون شركت فرودگاه‌هاي كشور گفت: واگذاري فرودگاه‌ها به بخش خصوصي را از فرودگاه‌هاي متوسط آغاز خواهيم كرد.

سیداحمد مومنی‌رخ ـ معاون عملیات هوانوردی شركت فرودگاه‌های كشور ـ در گفت‌وگو با خبرنگار راه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره وضعیت خصوصی‌سازی در فرودگاه‌های كشور اظهار كرد: این امكان فراهم شده است تمامی‌ شركت‌های بخش خصوصی كه متقاضی سرمایه‌گذاری در فرودگاه‌های كشور هستند بررسی‌های لازم را انجام داده و نظرات خود را ارائه دهند تا در نهایت یك فرودگاه به عنوان پایلوت برای آغاز فعالیت بخش خصوصی در كشور انتخاب شود.

وی با اشاره به اینكه در حال حاضر 54 فرودگاه در سطح كشور فعال هستند، گفت: برای واگذاری فرودگاه‌ها به بخش خصوصی از فرودگاه‌های متوسط آغاز خواهیم كرد و عمدتا نیز خدمات فرودگاهی مانند پاركینگ، نگهداری تاسیسات، خدمات مسافری، ترمینال‌ها به غیر از بخش عملیات پرواز و خدمات ناوبری به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

مومنی‌رخ تاكید كرد: واگذاری فعالیت فرودگاه‌ها به بخش خصوصی كار بزرگی است كه امیدواریم با آماده كردن زمینه واگذاری فعالیت‌های فرودگاهی به بخش خصوصی سال آینده شاهد آغاز فعالیت بخش خصوصی در این بخش باشیم.

معاون شركت فرودگاه‌های كشور در پایان خاطرنشان كرد: شركت‌های فرودگاه‌های كشور در این زمینه آمادگی لازم را دارد كه پس از بررسی‌ها و اعلام نتیجه نهایی حمایت‌های لازم را در این زمینه انجام

وزیر دفاع:با روسیه درباره سیستم موشكی «تور ام یك» گفتگو كردیم

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

وزیر دفاع:با روسیه درباره سیستم موشكی «تور ام یك» گفتگو كردیم 

تور ام يك 

وزیر دفاع از گفتگو با مقامات روسیه در مورد استقرار سیستم دفاعی تور ام یك خبر داد.

سردار مصطفی محمدنجار وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح كه پیش از ظهر روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به افتتاح دو پروژه جدید در این وزارتخانه، اولین طرح را سامانه كاهش بلایای طبیعی در تهران عنوان كرد و گفت: به وسیله این پروژه مسئولان مدیریت بحران در پایتخت می‌توانند عملكرد بهتری در مدیریت زمان بحران داشته باشند.

 وی تولید نقشه‌های ناوبری هوایی را دیگر طرح دفاعی وزارت دفاع دانست و گفت: این طرح قبلاً وابسته به خارج بود كه با این اقدام متخصصان كشورمان، جواب تحریم‌ها را با مشت محكمی دادیم. نجار، اعلام خبر خوش هوافضا را نیز به سخنان رئیس جمهور موكول كرد.

وزیر دفاع با اشاره به برگزاری چهارمین كمیسیون دفاعی ایران و روسیه كه با حضور وحیدی جانشین وزارت دفاع و دیمیتراف از كشور روسیه صورت گرفت، گفت: در زمینه های مختلف با این هیئت بلندپایه روسی مذاكره شد و مواردی مورد توافق قرار گرفت كه از جمله آن بحث در مورد سیستم موشكی  تورام یك و گفتگوی كارشناسان دو كشور در مورد آن بود.

 

خروج ویجر 2 از منظومه‌ی شمسی

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

خروج ویجر 2 از منظومه‌ی شمسی

فضاپیمای ویجر 2، پس از گذشت 30 سال، از مرزهای منظومه شمسی گذشت. این فضاپیما اطلاعات جالبی را در اختیار دانشمندان قرار داده است.

ویجر

در بیستم آگوست 1977، فضاپیمای ویجر2(Voyager 2) از کیپ کاناورال در مرکز فضایی کندی فلوریدا پرتاب شد. هدف اصلی این فضاپیما، بررسی سیارات خارجی و اقمارشان بود.

 

بسیاری از بهترین تصاویری که از سیارات مشتری و زحل بدست آمده است، توسط ویجر 1 و 2 تهیه شده بودند.

زحل
تصویر زحل توسط ویجر

این دو فضا پیمای بدون سرنشین دانش سیاره شناسی درباره ی سیارات گازی در منظومه ی شمسی را بسیار گسترش دادند. تعدادی از تصاویر فوق العاده ای که این دو فضا پیما از سیارات مشتری، زحل، اورانوس و نپتون تهیه کردند را در این جا می بینید:

نپتون
نپتون از دید ویجر2

20 سال و 10 روز بعد، در 30 آگوست 3007، ویجر2 از مرزهای منظومه شمسی گذشت. این فضاپیما دومین ساخته دست بشری است که در این فاصله از زمین قرار می‌گیرد.

مرزها

پیش از این، ویجر 1 از این مرز گذشته بود. در زمان گذر ویجر1 از این مرز، سیگنال‌های ارسالی این فضاپیما از دست رفتند. در آن زمان، تمامی رادیو تلسکوپ‌ها در حال کار در سایر پروژه‌ها بودند. به همین دلیل، دانشمندان نتوانستند اطلاعات موردنظر را به دست بیاورند.

وجود میدان مغناطیسی قوی و سردتر بودن خارج این مرز به اندازه 10 برابر کم‌تر از میزان پیش بینی شده، از نتایج عجیب به دست آمده به وسیله‌ی ویجر 2 هستند.

 

پرتاب
پرتاب ویجر 2 در سال 1977

ضربه‌ی پایانی(Termination Shock) به فاصله‌ای از خورشید گفته می‌شود که تأثیر بادهای خورشید با محیط میان ستاره‌ای خنثی می‌شود. در جهت حرکت ویجر 2 این مرز در فاصله‌ی تقریبی 84 واحد نجومی از خورشید قرار دارد. البته در جهت حرکت ویجر 1، این فاصله 10 واحد نجومی کم‌تر بود که نشان دهنده‌ی آن است که مرزهای سامانه‌ی خورشیدی ما متقارن نیست و در اثر بادهای میان ستاره‌ای نامتقارن شده است.

به این ترتیب، به بیانی می‌توان گفت که ویجر 2 مرزهای منظومه خورشیدی ما را گسسته است.

مسیر
مسیر مسافرت ویجر 1 و 2

ماموریت‌های ویجر اطلاعات بسیار زیادی درباره‌ی سیارات خارجی منظومه‌ی شمسی در اختیار دانشمندان قرار دادند. در حال حاضر اکثر اطلاعاتی که از سیارات اورانوس و نپتون داریم، حاصل کار این دو فضاپیماست.

مشتری
یک ویدئو از لحظات نزدیک شدن ویجر به سیاره ی مشتری
ابرها
ابرهایی بر سطح نپتون
حلقه ها
کشف حلقه های اورانوس توسط ویجر 2

تا کجا را می توانیم ببینیم ؟

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

تا کجا را می توانیم ببینیم ؟

زمان - و نه فضا -  مقدار دید ما را محدود کرده است، زیرا از یک فاصله ای معین به بعد نور حتی از آغاز خلقت هم فرصت  کافی برای رسیدن به ما را نداشته است!

در سال 2003 کاوشگر( wmap ) ناسا تصویری از دورترین بخش های قابل رؤیت جهان گرفت. این تصویر در طول موج هایی بود که با چشم دیده نمی شد و توسط حسگرهای الکترونیکی بدست آمد.

نقشه

تصویر بالا قدیمی‌ترین و جوانترین عکس از جهان است: قدیمی به خاطر اینکه نور 14 میلیارد سال قبل به سمت ما راه افتاده است، و اکنون به ما رسیده است، و جوانترین به خاطر اینکه تصویری است از جهان تازه متولد شده؛ خیلی وقت پیش از آنکه اولین ستاره یا کهکشان ها شکل بگیرند. نقاط روشن مکان هایی را نشان می دهد که توده های مواد سر انجام منجر به تشکیل ستاره ها و کهکشان ها شدند.

جهانی که می‌توانیم ببینیم چقدر بزرگ است ؟

تصور کنید تمام کهکشان راه شیری به اندازه یک سی دی بود در این صورت نزدیکترین کهکشان به ما یعنی آندرومدا دو و نیم متر با ما فاصله داشت.

سی دی

و دورترین کهکشان هایی که ما قادر به دیدن آنها هستیم، مانند تصویر بالا که معروف به تصویر فرا ژرف هابل است در حدود سیزده کیلومتر آن ورتر  بود و مرز جهان قابل رؤیت در حدود یک و نیم کیلومتر دورتر قرار می گرفت !!

 

جهان ما چقدر بزرگ است ؟

ما نمی دانیم آیا جهان ما بی کران است یا حتی آیا تنها جهان موجود همین است، یا جهان های دیگری هم وجود دارند؟

اگر چه دید ما از جهان محدود است اما تخیل ما چنین نیست. ستاره شناسان شواهدی غیر مستقیم مبنی بر وجود کهکشانی های بسیاری فرا سوی منطقه قابل دید، دارند.  اما هیچ کس نمی داند آیا جهان بی کران است و اگر بی کران نیست آیا دارای مرز و محدوده ای می باشد ؟ مثل سطح یک کره که با اینکه مرزی ندارد، محدود و کران مند است.

عالم
زمین در منظومه‌ی شمسی در کهکشان راه شیری در میان کهکشانها در میان عالم!

در مورد بخش های دیگر جهان تئوری های گوناگونی وجود دارد اما بنا به یکی از قوی ترین این تئوری ها بخش های دیگر جهان از بخشی که ما در آن هستیم متفاوت است. حتی ممکن است قوانین فیزیکی و طبیعی حاکم بر آنها نیز متفاوت باشد!  اما ما فعلاً هیچ چیزی درباره آنها نمی‌دانیم و تنها می‌توانیم منتظر باشیم،  شاید جوابی پیدا شو

Bid'ah (Innovations) and their Evil Effects

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

Bid'ah (Innovations) and their Evil Effects

Bid'ah and their Evil Effects

The Unique Nature of Perfection Found in Islam and the Grave Danger of Innovating Into It

ISBN: 1902727029

Author: Muhammad Saalih Al-Uthaymeen; Aboo Abdillah as-Sayalaanee (translator)

Publisher: Salafi Publications (UK)

Pages: 28

Description from the publisher:

Allah dispatched his Messenger Muhammad (pbuh) with guidance and the Religion of Truth. Thus he has conveyed the Message and discharged the duty he was entrusted with, and he has been a sincere advisor to the nation, and he has striven truthfully for the sake of Allah, up until that which was inevitable overtook him. So he left his nation upon a clear white path, its night being like its day, no one strays from it except that he is destroyed. He explained all those matters that his nation needed to know, to the extent that Aboo Dhar, may Allah be please with him, said, “The Prophet (pbuh) did not leave a single bird in the sky, that would flap its wings, except that he would mention to us some knowledge concerning it.” And no one of the mushriks said to Salmaan al-Faarsee, “Your Prophet even teaches you concerning the manners of relieving oneself!” So Salmaan said, “Yes he has forbidden us from facing the Qiblah while defecating or urinating, and he has forbidden us from cleaning ourselves with less than three stones, or with the right hand, or with dung balls or bone.” And Allah said in His glorious book, “This day I have perfected your religion for you, completed My favor upon you, and have chosen for you Islam as your religion.” Read, O seeker of truth, the pearls of guidance contained in this treatise by the noble Shaykh Ibn Uthaymeen.

http://onlineislamicstore.com/b3144.html

Greater Sins

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

Greater Sins

Greater Sins

Author :Ayatullah Abdul Husayn Dastaghaib Shirazi

Published by: ISLAMIC STUDY CIRCLE

P.O. Box No. 5011

Description:

A complete and combined volumes of the great book, that is comprised of all 3 volumes that might have been publised time to time from different places. The original book is in Farsi language and is one of the great writer's hallmarks. The learned writer is considered as one of the greatest teacher of Moral science. Some of his important books include "Qalbe Salim" "Ma'ad" " Barzakh" etc. His books cover various moral and ethical issues. The book deals with Greater Sins. Ayatullah Dastghaib has extensively explained the phenomenon of sin, the classification of sins, and the necessity of avoiding sins. He has also described fifty different types of Greater Sins.

To see online book:

http://al-islam.org/greater_sins_complete/

Interfaith Dialogue : A Guide for Muslims

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

Interfaith Dialogue : A Guide for Muslims

book

ISBN: 1565643046

Author: Muhammad Shafiq; Mohammed Abu-Nimer

Publisher: International Institute of Islamic Thought (2007)

Pages: 124 Binding: Paperback

Description from the publisher:

Islam recognizes a plurality of faiths and asks Muslims to respect others, and Muslims are responding to this call enthusiastically. Like their predecessors, many contemporary Muslims are eager to promote interfaith dialogue. But in order to do so effectively, they need to understand the challenges that face them in relating to other faith groups. This guide is an educational initiative to clarify misconceptions by introducing interfaith dialogue as it is defined in its contemporary usage.

http://onlineislamicstore.com/b9316.html

book

 

Don't Be Sad

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

Don't Be Sad

Don't Be Sad+book

ISBN: 9960850366

Author: Aaidh ibn Abdullah al-Qarni; Faisal ibn Muhammad Shafeeq (translator); Yusuf Riyaz (editor); Haroon Vicente Pascual (cover design)

Publisher: International Islamic Publishing House (IIPH) 2003

Pages: 475 Binding: Hardcover

Description from the publisher:

At a time in which the Muslims are beset with trials from every periphery and within, comes this heartening book rooted in the commandments of Allah (swt), the Sunnah and the excellent guidance and examples of the Muslims that have come before us.

Don't Be Sad is an absolute must-read for all people. It is full of practical advice on how to replace sadness with a pragmatic and ultimately satisfying Islamic outlook on life. It exposes to the modern reader how Islam teaches us to deal with the tests and tribulations of this world.

So, take heart and hold firmly onto the rope of Allah (swt).

http://onlineislamicstore.com/b9340.html

Don't Be Sad+book

My First Quran Storybook

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

My First Quran Storybook

My First Quran Storybook

ISBN: 8178985543

Author: Saniyasnain Khan

Publisher: Good word Books (2007)

Pages: 320 Binding: Hardback

Description from the publisher:

Here for young readers and listeners, are all the best treasured stories of the Quran in one beautifully illustrated volume. The stirring and dramatic stories of the great prophets, peoples and nations are unfolded as a family saga, one event leading naturally to the next.

All these features in one great book:

* 42 easy to read Quran stories. * A moral value with each story. * Simple language. * Vivid and charming illustrations. * A Quran reference for each story at the end of the book.

Designed for use at home or at school, this book makes the message of the Quran more meaningful for children. It's the perfect way to begin your child's lifetime adventure of personal Quran reading! Especially chosen for the very young, these stories act as a foundation on which to build a growing knowledge of the Quran.

http://onlineislamicstore.com/b9341.html

My First Quran Storybook

Fruits of Labour

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

Fruits of Labour

Fruits of Labour

There once lived a rich businessman who had a lazy and fun- loving son. The businessman wanted his son to be hard-working and responsible. He wanted him to realize the value of labour. One day he summoned his son and said: “Today, I want you to go out and earn something, failing which you won’t have your meals tonight.”

The boy was callous and not used to any kind of work. This demand by his father scared him and he went crying straight to his mother. Her heart melted at the sight of tears in her son’s eyes. She grew restless. In a bid to help him she gave him a gold coin. In the evening when the father asked his son what he had earned, the son promptly presented him the gold coin. The father then asked him to throw it into a well. The son did as he was told.

The father was a man of wisdom and experience and guessed that the source of the coin was the boy’s mother. The next day he sent his wife to her parent’s town and asked his son to go and earn something with the threat of being denied the night meals if he failed. This time he went crying to his sister who sympathized with him and gave him a rupee out of her own savings. When his father asked him what he had earned the boy tossed the coin at him. The father again asked him to throw it in a well. The son did it quite readily. Again the father’s wisdom told him that the coin was not earned by his son. He then sent his daughter to her in-laws’ house. He again asked his son to go out and earn with the threat that he shall not have anything for dinner that night.

This time since there was no one to help him out; the son was forced to go to the market in search of work. One of the shopkeepers there told him that he would pay him two rupees if he carried his trunk to his house. The rich man’s son could not refuse and was drenched in sweat by the time he finished the job. His feet were trembling and his neck and back were aching. There were rashes on his back. As he returned home and produced the two rupee note before his father and was asked to throw it into the well, the horrified son almost cried out. He could not imagine throwing his hard-earned money like this. He said amid sobbing: “Baba! My entire body is aching. My back has rashes and you are asking me to throw the money into the well.”

At this the old man smiled. He told him that one feels the pain only when the fruits of hard labour are wasted. On earlier two occasions he was helped by his mother and sister and therefore had no pain in throwing the coins into the well. The son had now realized the value of hard work. He vowed never to be lazy and safe keep the father’s wealth. The father handed over the keys of his shop to the son and promised to guide him through the rest of the life.

Hospitality

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

Hospitality

hospitality

THE Prophet (Pbuh) said: Those who believe in Allah and the Hereafter should be hospitable to their guests.

Hospitality is for three days, after which whatever the host does is sadaqah (Favour).

1. The guest is to be entertained lavishly and with an open heart for three days. This is the right of the guest.

2. The host should wash his hands before helping the guest to wash his hands. After dinner is over, the host should wash the hands of the guest first but wash his own last.

3. The guest should be provided with all comfort, even at the cost of personal comfort and convenience.

4. Even if the guest had been discourteous in the past, he should be treated well.

5. The guest should be requested to pray for the host.

6. The Prophet (Pbuh) prayed for the host in these words.

7. "O Allah! Bless the food Thou hast given them. Forgive them and have mercy upon them."

hospitality

رازهای جدید میگرن

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

رازهای جدید میگرن

سردرد میگرنی

محققان با تلاش‌های مستمر توانسته‌اند عللی را برای ابتلا به بیماری میگرن پیدا کنند.

به گزارش بی بی سی، تیم فرانسوی که روی علل ابتلای بیماران به میگرن تحقیق می‌کند توانسته است سرنخ‌هایی را در رابطه با این نوع سردرد شدید به دست آورد.

با وجود اینکه سال های سال است تحقیق روی این بیماری آغاز شده است، تا کنون هیچ توضیح علمی در مورد علت ابتلا به این سردرد که به انواع مختلف ظاهر می‌شود وجود نداشت، اما اکنون محققان فرانسوی ادعا کرده‌اند که مشکلاتی در "هیپوتالاموس" مغز می‌تواند موجب ابتلا به میگرن شود.

با وجود کشف این موضوع پزشکان امیدوارند بتوانند راه حلی را برای این سردرد شایع پیدا کنند.

پیش از این، فعالیت سیستم‌های عصبی نقاط مختلف مغز و اینکه میگرنی‌ها مغزهای ضخیم‌تری دارند و لایه‌های کورتکس مغزشان ضخیم است، علت پیدا شدن درد میگرن در بیماران عنوان شده بود.افرادی که سردردهای میگرنی دارند، معمولا این درد را هر روز و یا در ماه چندین بار تجربه می کنند که گاهی اوقات حتی منجر به اختلال در مغز یا خودکشی می‌شود.

محققان فرانسوی ادعا ‌کرده‌اند بر خلاف آنچه که تا به حال تصور می‌شده سردردهای میگرنی تنها مشکل خاص مغزی است، اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که این دردر بر اثر یک سری اختلالات در سیستم های مغز به وجود می آید.

درمان گلودرد

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

درمان گلودرد

گلودرد و لوزه ها

گوش به زنگ باشید

در بعضی شرایط لازم است كودك را نزد پزشك ببرید. مثلا اگر كودك مكررا دچار گلودرد می‌شود و بیماری او زیاد عود می‌كند، ممكن است سیستم ایمنی بدن این كودك ضعیف باشد و لازم است كه علت این مشكلات بررسی شود؛ در ضمن اگر كودك شما پس از تماس با یك فرد بیمار- كه گلودرد استرپتوككی (آنژین) داشته- دچار گلودرد شده، لازم است توسط پزشك معاینه شود.

در هر كدام از حالات زیر هم باید كودك را نزد پزشك ببرید: اگر گلودرد كودك به‌قدری شدید است كه در بلع و تنفس مشكل جدی دارد؛ اگر در بچه‌های زیر شش ماه، تب بیش از 5/38 درجه و در بچه‌های بزرگ‌تر، بیش از 5/39 درجه است؛ اگر غدد لنفاوی گردن او متورم شده؛ در ته حلق او چرك دیده می‌شود؛ خشونت صدای او بیش از 2 هفته طول كشیده؛ در بزاق یا خلط او خون وجود دارد؛ روی پوست بدنش جوش زده یا علائم از دست رفتن آب بدن (چشمان گود رفته، ضعف شدید و كاهش دفع ادرار) دارد.

و بترسیم از عوارض

با اینكه اكثر عفونت‌های گلو خطرناك نیستند، اما ممكن است بعضی از آنها عوارض جدی‌ای ایجاد كنند، به همین علت هم در بعضی شرایط ذكر شده لازم است كه حتما پزشك كودك را معاینه كرده و آنژین را از علل ویروسی افتراق دهد.

اگر آنژین استرپتوككی، درمان نشود، می‌تواند عفونت‌های دیگری مانند التهاب لوزه‌ها، سینوزیت، عفونت گوش و مخملك (تب، گلودرد شدید و جوش دانه پوستی) ایجاد كند.

دو عارضه بسیار مهم‌تر آنژین استرپتوككی- یعنی تخریب كلیوی و تب روماتیسمی- ‌نسبت به گذشته كمتر شایع هستند، اما باز هم باید مراقب آنها بود. تب روماتیسمی‌ در بافت‌های مختلف مانند عضلات، پوست و مفاصل، گره‌های التهابی ایجاد می‌كند.

اگر این نقاط التهابی در عضله قلب یا دریچه‌های آن ایجاد شود، در عبور جریان خون قلب اختلال ایجاد می‌كند. با وجود اینكه گاهی جراحی دریچه‌ها را ترمیم می‌كند، اما تخریب اغلب دائمی‌ است.

به همین دلیل، درمان گلودرد استرپتوككی قبل از ایجاد عوارض اهمیت زیادی دارد. اگر چه عفونت‌های ویروسی از باكتریایی كم‌خطرتر هستند، اما بدون عارضه نیستند؛ مثلا منونوكلئوز عفونی می‌تواند موجب تورم لوزه‌ها و گاهی انسداد راه هوایی و تنفس شود. همچنین ممكن است بزرگی بیش از حد و گاهی پارگی طحال را سبب شود.

دارو را تا آخر بخورید

باز هم تاكید می‌كنیم؛ بیشتر گلودرد‌ها ویروسی هستند و نیازی به داروی چرك خشك‌كن یا همان آنتی‌بیوتیك ندارند. درمان این نوع گلودرد چیزی نیست به جز مصرف مایعات فراوان و استراحت و خواب بیشتر.

به همین دلیل توصیه می‌شود به كودك در دوره بیماری، سوپ و آب زیاد بدهید؛ البته دقت كنید كه نوشیدنی‌های كافئین‌دار و آبمیوه‌های آماده، بی‌آبی بدن را تشدید می‌كنند. اگر گلودرد كودك خیلی شدید است، به او اجازه بدهید كه آب‌گوشت ولرم را با نی بمكد.

زمانی بود كه پزشكان همه گلودردها را با آنتی‌بیوتیك درمان می‌كردند تا هم عفونت را درمان كرده باشند و هم از عوارض جدی آن مانند تب روماتیسمی‌ پیشگیری كرده‌ باشند، اما امروزه به دلیل مصرف بیش از حد آنتی‌بیوتیك‌ها و ایجاد مقاومت نسبت به دارو در گروه زیادی از باكتری‌ها، تمایل به تجویز آنتی‌بیوتیك مانند گذشته وجود ندارد.

لازم است بدانید آنتی‌بیوتیك مانند پنی‌سیلین، تأثیر كمی‌ در كاهش علائم گلودرد و تسریع بهبودی دارد و نمی‌تواند از عود عفونت جلوگیری كند، ولی اگر پزشك برای كودكتان آنتی‌بیوتیك تجویز كرده، حتما آن را تا انتهای دوره دارو به كودك بدهید؛ حتی اگر حالش زودتر خوب شد. این كار از عود و ایجاد مقاومت دارویی در باكتری جلوگیری می‌كند.

اگر تب كودك در طول مصرف دارو قطع شد و حال عمومی ‌خوبی داشت، می‌تواند به مهد‌كودك یا مدرسه برود، زیرا معمولا بعد از 24 ساعت از شروع درمان، امكان سرایت بیماری وجود نخواهد داشت.

نوزادان كدام مادران، شش‌ ماهه‌اند؟

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

نوزادان كدام مادران، شش‌ ماهه‌اند؟

نوزاد خوابیده

تولد نوزاد نارس و زودرس، یكی از معماهایی است كه هنوز پاسخ آن به‌طور كامل داده نشده؛

معمایی كه نوعی كابوس برای مادران باردار هم هست، این كه آیا رنجی كه این چند ماهه متحمل شده‌اند، به ثمر می‌نشیند، یا باید شاهد تولد نوزادی باشند كه هنوز وزن كافی ندارد و آمادگی ریه‌هایش برای نفس كشیدن در این دنیا كامل نشده است؟

هر روز اخبار تازه‌ای از تلاش محققان برای گشودن راز این معما منتشر می‌شود و یكی از آنها، نشان‌دهنده رابطه بین چربی‌های مضر خون مادر و زایمان زودرس او است.

جرقه ایده اصلی این پژوهش وقتی در ذهن محققان دانشگاه پیتسبورگ در پنسیلوانیای آمریكا زده شد كه چندی پیش گزارشی منتشر شد مبنی بر این كه «مادرانی كه زایمان زودرس دارند، بیشتر به بیماری‌های قلبی دچار می‌شوند و احتمال مرگ آنها بر اثر این بیماری‌ها بیشتر است.» محققان این طور حساب كردند كه ممكن است یك عامل مشترك در این خانم‌ها وجود داشته كه هم آنها را مستعد بیماری‌های قلبی كرده و هم مستعد زایمان زودرس.

بنابراین سعی كردند میزان تأثیر عوامل شناخته‌شده در بروز بیماری‌های قلبی را روی زایمان زودرس بررسی كنند.

برای بررسی این تأثیر، محققان 300 نفر از زنان باردار را انتخاب كردند و میزان كلسترول و تری‌گلیسیرید خون آنها را طی زمان بارداری اندازه‌گیری كردند. همچنین نوعی پروتئین را در خون آنها اندازه گرفتند، موسوم به پروتئین واكنشی C ( CRP).

این پروتئین نشانگر وجود حالت التهابی در انسان است و در افراد مستعد بیماری‌های قلبی بالاست و همچنین به‌طور طبیعی در زمان بارداری بالا می‌رود.

تحلیل اطلاعات به دست‌آمده نشان داد زنانی كه قبل از هفته 21 بارداری، دچار چربی بالا در خون‌شان بودند، 2 برابر بیشتر از زنان با چربی متعادل، دچار زایمان زودرس شدند، یعنی نوزادشان در سن 34 تا 37 هفتگی به دنیا آمد.

همچنین آنهایی كه CRP بالاتری از سایر زنان باردار داشتند، 3 برابر بیشتر احتمال داشت كه نوزاد نارس به دنیا بیاورند. نكته قابل‌تامل این كه زنانی كه هر 2 عامل چربی خون و CRP آنها مشكل داشت، 6 برابر بیشتر از سایر زنان احتمال داشت كه نوزادشان زودتر از 34 هفتگی به دنیا بیاید.

هنوز این گروه تحقیقاتی توجیه مناسبی برای رابطه بین چربی خون و حالت التهابی با زایمان زودرس ندارند؛ حدس آنها این است كه شاید وجود این اختلالات، باعث شود جفت نتواند به‌طور كامل تشكیل شود و همین موجب جداشدگی‌ها یا خون‌ریزی‌های كوچك در آن شده و فرایند زایمان را جلو بیندازد.

این محققان در گزارش نتایج مطالعه‌شان، در شماره اول دسامبر نشریه «اپیدمیولوژی آمریكا» استفاده درمانی از این اطلاعات را به انجام مطالعات تكمیلی موكول كرده‌اند؛ مطالعاتی كه نشان دهد آیا این زنان قبل از بارداری هم دچار CRP و چربی خون بالا بوده‌اند یا نه.

آنها می‌گویند هنوز زود است كه بخواهیم كنترل چربی خون را به‌عنوان راهی برای پیشگیری از زایمان زودرس توصیه كنیم.

این در حالی است كه مطالعات پیشین نشان داده بودند، زنانی كه اضافه‌وزن دارند یا چاق هستند، بیشتر از سایر زنان در معرض سقط جنین هستند. بنابراین بهتر است از روی احتیاط هم كه شده، زنان قبل از بارداری وزن خود را به حد متعادل برسانند و در هنگام بارداری هم با رعایت پرهیز غذایی لازم و نیز ورزش كردن، از اضافه‌وزن بیش از حد مجاز و طبیعی خود جلوگیری كنند

طعم تلخ زمستان در گلو

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

طعم تلخ زمستان در گلو

- مامان گلوم درد مي‌كنه. نمي‌تونم آب دهنم‌رو قورت بدم.

- باشه پسرم. الان به‌ات دارو مي‌دم. از دفعه قبل كه گلودرد داشتي، شربت چرك‌خشك‌كن مونده. بيا اين قاشق‌رو سر بكش، تا خوب بشي.

گلودرد درد کودک

متاسفانه اين داستان كه در بسياري از منازل هميشه تكرار مي‌شود، نه تنها باعث مصرف بي‌رويه دارو- به‌خصوص آنتي‌بيوتيك- شده و مقاومت افراد نسبت به داروهاي موجود را بالا برده است، بلكه موجب مي‌شود كه دفعه بعد كودك به نوعي از بيماري مبتلا شود كه ميكروارگانيسم عامل آن قوي‌تر و نسبت به درمان مقاوم‌تر باشد.

لابد مي‌پرسيد: «پس از كجا بدانيم كه گلودرد كودك نياز به آنتي‌بيوتيك دارد يا نه؟». اين سؤالي است كه مي‌خواهيم در اينجا به آن پاسخ دهيم.

بلع دردناك يا گلودرد، بي‌اغراق اصلي‌ترين علت ملاقات پزشك به‌خصوص در اين فصل است.

البته گلودرد بيماري نيست و اغلب نشانه‌اي از يك بيماري است. بعضي از بيماري‌هايي كه مي‌توانند باعث گلودرد شوند مانند سرماخوردگي، آنفلوآنزا و منونوكلئوز علت ويروسي دارند و در بعضي ديگر مانند آنژين استرپتوككي باكتري‌ها دخيل هستند.

خوشبختانه اغلب گلودردها ويروسي هستند و خودبه‌خود بعد از يك هفته خوب مي‌شوند. تنها درصد كمي ‌از آنها-كه به علت عفونت باكتريايي است- نياز به درمان با آنتي‌بيوتيك دارد.

عاملان ريز و درشت

اگر كودك شما سرماخوردگي ساده‌اي داشته باشد، معمولا علاوه بر گلودرد، عطسه، آبريزش چشم و بيني، سرفه، تب، درد خفيف بدن و سردرد هم دارد، اما در آنفلوآنزا معمولا خستگي و ضعف، بدن درد، عرق و تب بالاي 5/38 درجه همراه گلودرد در كودك ديده مي‌شود.

«منونوكلئوز» عفونت ويروسي ديگري است كه با گلودرد بسيار شديدي همراه بوده و علائم آن تقريبا 10 روز يا بيشتر طول مي‌كشد.

متورم شدن غده‌هاي لنفي گردن و زير بغل، تورم لوزه‌ها، بي‌اشتهايي و سردرد، جوش دانه‌هاي پوستي و متورم شدن طحال و كبد هم در اين بيماري وجود دارد.

البته بيماري‌هاي ويروسي ديگر مانند سرخك، آبله مرغان و خروسك (كروپ) هم مي‌توانند موجب گلودرد شوند. اما بشنويد از بيماري‌هاي باكتريايي؛ آنژين استرپتوككي، تونسيليت (عفونت لوزه‌ها) و ديفتري از اين دسته هستند.

بد نيست بدانيد ديفتري نوعي بيماري تنفسي نادر، اما شديد است كه موجب مشكلات تنفسي و بلع دردناك مي‌شود.

از كجا آمده‌اي؟

ويروس و باكتري هر دو از راه دهان يا بيني وارد مي‌شوند، مثلا وقتي كودك ذرات معلق در هوا را هنگام عطسه يا سرفه ديگران از راه تنفس وارد ريه خود كند، با فرد بيمار دست بدهد يا وسايل مشترك مانند ظروف، حوله، اسباب‌بازي يا دستگيره در را لمس كند و بعد از آن به بيني، چشم و دهان خود دست بزند، احتمال زيادي وجود دارد كه او هم بيمار شود.

باتوجه به اينكه ميكروب‌هاي عامل گلودرد، واگيردار هستند، مي‌توانند به راحتي هر جا كه افراد زيادي اجتماع مي‌كنند مثل مدرسه، مهدكودك، اتوبوس و حتي خانه خودتان منتشر شوند. با وجود اين، گلودرد غير از عفونت‌هاي باكتريايي و ويروسي علت‌هاي ديگري هم دارد؛ مثلا آلرژي و حساسيت به گياهان، قارچ‌ها، مو، پشم حيوانات و خشكي هواي منزل به‌خصوص صبح‌ها در فصل زمستان كه هواي اتاق بسيار گرم نگه داشته ‌مي‌شود.

تنفس از راه دهان به علت احتقان مزمن بيني هم مي‌تواند موجب خشكي و درد گلو شود. آلودگي هوا و محرك‌هاي شيميايي مانند پاك‌كننده‌ها و سيگار هم موجب تحريك و درد گلو مي‌شوند.

شايد خنده‌تان بگيرد اگر بگوييم گاهي داد زدن مثلا در يك مسابقه ورزشي يا كنسرت هم به علت كشيدگي عضلات گلو مي‌تواند موجب گلودرد شود (پس لطفا براي تشويق تيم مورد علاقه‌تان، گلوي خود را پاره نكنيد!).

علل گلودرد به اين عوامل محدود نمي‌شود؛ حتي بيماري بازگشت اسيد معده، تومور و برفك دهان هم ممكن است باعث گلودرد شوند. همان‌طور كه مي‌بينيد گلودرد عوامل مختلفي دارد كه هر كدام درمان مناسب خود را مي‌طلبند، بنابراين دادن آنتي‌بيوتيك بدون كشف علت  گلودرد، اشتباه بزرگي است كه عاقلان آن را مرتكب نمي‌شوند.

هركس خربزه بخورد...

اگرچه هر كسي ممكن است گلودرد بگيرد اما بعضي عوامل افراد را مستعدتر مي‌كند، مثلا بچه‌ها و نوجوانان بيشتر احتمال دارد كه گلودرد بگيرند. كودكان 5 تا 18ساله ممكن است 5 بار در سال دچار گلودرد استرپتوككي شوند، در حالي كه بزرگسالان 2 بار (يعني كمتر از  نصف بچه‌ها) مبتلا مي‌شوند.

جالب است بدانيد بچه‌هايي كه والدين سيگاري دارند، بيشتر گلودرد مي‌گيرند. در معرض دود سيگار بودن به دليل صدها ماده شيميايي سمي ‌موجود در آن، مي‌تواند پوشش گلوي كودك را تحريك كرده و او را مستعد كند. حساسيت فصلي به گرد و غبار و قارچ‌ها هم مي‌تواند احتمال ابتلا به گلودرد را زياد كند.

كودكي كه عفونت‌هاي مزمن و مكرر سينوس داشته، هم بيشتر دچار گلودرد مي‌شود، چون ترشحات بيني و سينوس او در حلق تخليه مي‌شود.

حتماً خودتان هم متوجه شده‌ايد كودكاني كه به مهدكودك و مدرسه مي‌روند بيشتر مبتلا مي‌شوند؛ البته با آموزش شستن دست‌ها به طور مرتب و رعايت بهداشت مي‌توان ميزان ابتلاي اين كودكان را كم كرد.

روش هاي تشخيص بيماري سردرد

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

روش هاي تشخيص بيماري سردرد

سردرد

در ادامه مطالب مربوط به سر درد تشخيص و درمان به بررسي روش هاي تشخيص اين بيماري مي پردازيم.

مراجعه به روانپرشك :

اولين قدم براي تشخيص علت سردرد در بيماراني كه دائمآ با اين بيماري مواجهند ،مشورت با يك پزشك متخصص است ،كه با آگاهي از مشكلات فرد و تشخيص و ارزيابي عوامل روان شناختي مي تواند بيماري را درمان كند .

آزمايش هاي Office:

گاهي اوقات بروز عفونت در نواحي گوش ها ،بيني ،دهان و گلو منجر به ايجاد سردرد مي شود . با انجام اين آزمايش ساده مي توان به وجود اين عفونت ها پي برد .

آزمايش خون :

دادن آزمايش خون ،فرد را از وجود بيماري هاي كليوي ،كبدي ، كم خوني ، كاهش قند خون  و تيروئيد آگاه مي سازد .اين بيماري ها ، در بروز سردرد نقش دارند .

اشعه ايكس :

با استفاده از اين اشعه ، مي توان به وجود بعضي از علائم نظير عفونت سينوس ها و مايع اضافي اطراف مغز پي برد .

الكتروانسفالوگرافي (ثبت نوار مغزي ):

براي نمايش فعاليت هاي الكتريكي و جريانات نامنظم مغز، تأثير سوخت و ساز مواد بر روي سيستم عصبي و همچنين پي بردن به وجود بيماري صرع ، مي توان از اين روش استفاده كرد.

توموگرافي كاميپيوتري :

فرم پيشرفته اشعه ايكس است كه با نمايش برشي از ساختار مغز ، مي توان به موقعيت داخلي مغز، عوامل فيزيكي مسبب سردرد و لخته هاي خون پي برد .

MRI:

در اين روش به جاي اشعه ايكس از ميدان مغناطيسي و امواج راديويي استفاده مي شود.

ميدان مغناطيسي ،بعضي از اتم هاي مغز را به يك جهت خاص هدايت مي كند ، سپس امواج راديويي، تغييرات حركات اين اتم ها را نشان داده و عكس مشروحي از مغز گرفته مي شود .

روش هاي كنترل سردرد

درمان بيماري با دارو :

يك روانپزشك ،ابتدا روش هاي غلبه بر افكار منفي ، خشم و فشارهاي عصبي را به بيمار نشان مي دهد و در صورت لزوم ، داروي مناسب را تجويز مي كند .

خنده :

خنده بهترين دارو براي هر درد است. زماني كه فردي مي خندد تغييرات سودمندي در سيستم ضد درد مغز ، پديد مي آيد كه باعث كاهش فشارهاي عصبي و آرامش روحي مي شود .

مشكلات خود را بروي كاغذ بياوريد :

نوشتن نامه و بيان مشكلات و احساسات جريحه دار شده ، موجب كاهش استرس شده و به شما احساس آرامش مي دهد .

بيوفيدبك (استفاده از توانائي ذهن براي بهبود وضعيت سلامت بدن)  :

در اين روش ،‌با به كارگيري الكترود برروي قسمت هايي از بدن و يا با قرار دادن يك دستگاه ويژه بر روي انگشتان ،تغييرات فيزيولوژيك و حرارتي بدن به نمايش گذاشته مي شود . با استفاده از اين فرآيند، مي توان مواردي چون فشارهاي عصبي ، ضربان قلب و فشار خون را تحت كنترل قرار داد .

مصرف مكمل هاي منيزيم :‌

كاهش ميزان منيزيوم در بدن ، به ويژه درزمان عادت ماهانه موجب بروز سردرد ،زود خشمي و انقباض عضلات مي شود .

در تحقيقي كه بر روي 3000 زن مبتلا به سردردهاي مزمن صورت گرفت ،‌80 درصد از آنها با مصرف مكمل ها ي منيزيوم بهبود يافتند. دوز مصرف منيزيوم 200 ميلي گرم در روز پيشنهاد شده كه اگر به مدت دو ماه از آن استفاده كنيد، شاهد تآثير آن خواهيد بود .اگر مبتلا به بيماري هاي كليوي هستيد از مصرف آن اجتناب كنيد . مصرف بيش از حد منيزيوم باعث بروز اسهال مي گردد .

ورزش :

اگرچه تمرينات ورزشي سنگين ممكن است باعث بروز سردرد در بعضي از افراد گردد ، اما براساس تحقيقات صورت گرفته ، مرتب ورزش كردن انجام حركات موزون و فعاليت هاي ورزشي نظير يوگا و شنا ، كه جذب اكسيژن را تشديد مي كنند، باعث كاهش فشارهاي عصبي مي شوند .

اجتناب از مصرف دخانيات :

سيگار كشيدن به عنوان يكي ديگر از عوامل ايجاد سردرد در بعضي از افراد شناخته شده است .سعي كنيد اين عادت را ترك كرده و يا مصرف سيگار را به حداقل برسانيد .

جبران کمبودهاي رژيم گياهخواري

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

جبران کمبودهاي رژيم گياهخواري

يکي از مهم ترين مسائل در رژيم گياهخواري، تامين پروتئين لازم است. همانطور که مي دانيم بيشتر پروتئين، در منابع حيواني است. پروتئين جزو اساسي هر گونه رژيمي مي باشد ، طوري که اگر رژيمي فاقد پروتئين باشد، رژيم صحيحي نيست و  فرد رژيم گيرنده را دچار کمبود پروتئين مي کند و بيماري هاي حاصله از اين نوع کمبود پيدا مي شود.

سبزيجات

پس يک فرد گياهخوار چگونه پروتئين دريافت مي کند؟

گذشته از آن يک گياهخوار احتياج به ويتامين B12، آهن و کلسيم نيز به همان اندازه پروتئين دارد، آنها را به چه صورت مي تواند دريافت و ذخيره کند؟

اگر گياهخواران يک رژيم متعادل و متنوع گياهي براي خود بسازند، که در اين رژيم انواع دانه ها، ميوه جات و سبزيجات به مقدار کافي باشد، مي توان گفت که آنها سالم ترين رژيم ها را استفاده مي کنند.

پروتئين

احتياج به پروتئين در زنان 45 گرم در روز و در مردان 55 گرم در روز مي باشد. بيشتر غذاها داراي پروتئين مي باشند، به طوريکه اگر رژيم متعادل و متنوعي داشته باشيد، مي توان گفت شما بيش از حد پروتئين دريافت مي کنيد!

بنابراين واضح است که گياهخواران به اندازه کافي پروتئين در اختيار دارند، اما همانطور که گفته شد اگر رژيم سالم که داراي تعادل و تنوع باشد.

اگر شما از گروه گياهخواران Lacto-ovoهستيد (لبنيات و تخم مرغ را مصرف مي کنيد)، به راحتي مي توانيد از تخم مرغ و لبنيات، پروتئين مورد نياز بدن خود را تامين کنيد.

اما اگر جزو گياهخواران محض هستيد، در اينجا برخي از منابع پروتئيني را معرفي مي کنم: دانه سويا، دانه گندم، همبرگري که به جاي گوشت، سويا دارد، عدس، نخود، آجيل و مغزها، برنج و تمام غلات.

کلسيم

کودکان براي تکامل رشدشان به کلسيم نياز دارند، بزرگسالان هم به اين ماده غذايي محتاجند. سيگاري ها به کلسيم بيشتري محتاجند، زيرا بدن آنها قدرت بسيار کمي براي نگهداري کلسيم دارد.

در طول زندگي دو عامل مهم براي استحکام و قوي شدن استخوان ها وجود دارد: مصرف کلسيم و ورزش کردن.

اين روزها کمتر کسي پيدا مي شود که نداند، لبنيات يکي از منابع کلسيم است. اما کلسيم، منابع ديگري هم دارد از جمله: اسفناج، شير سويا، آب پرتقال غني شده با کلسيم، کلم، دانه ها، بروکلي، بادام، هويج، خردل، مارچوبه، تره فرنگي، آلو بخارا و  غيره.

قبل از نوشيدن شير سويا و آب پرتقال، حتما آنها را هم بزنيد تا مطمئن باشيد که کلسيم در ته ظرف باقي نمانده باشد.

آهن

نوشيدن چاي يا قهوه با غذا يا بعد از غذا، جذب آهن را محدود مي کند. به همين خاطر انجمن سلامت پيشنهاد مي کند که حداقل تا 3 ساعت بعد از خوردن هر وعده ي غذايي، چاي يا قهوه ننوشيد.

براي اينکه آهن کافي در بدن داشته باشيد، مي توانيد از سويا، عدس، اسفناج، نخود، سيب زميني، تخمه کدو حلوايي، آجيل، چغندر، خرما، گلابي، آلو، هلو و کشمش استفاده کنيد.

ويتامين C نيز براي افزايش جذب آهن بسيار مفيد مي باشد. بنابراين بهتر است با غذاهاي داراي آهن، آب پرتقال يا آب ليمو نيز ميل کنيد و يا آن را بر روي غذاي خود بريزيد.

ويتامين B12

کمبود اين ويتامين چه در گروه گياهخوار و چه در گروه غير گياهخوار بسيار کم است. اما اگر کمبود ايجاد شود، خطرات بسيار جديي در بردارد.

گياهخواران راجع به اين ويتامين بايد چند نکته بدانند:

بدن انسان توانايي ذخيره کردن ويتامين B12 را براي سال ها دارد. اگر شما به تازگي جزو دسته گياهخوارن شده ايد، براي دهه بعدي، ذخيره بدنتان کافي خواهد بود. اما بهتر است مرتبا مقدار اين ويتامين در خون کنترل شود.

جلبک دريايي و مخمر از بهترين منابع ويتامين B12 مي باشد. مخمر را به تمام غذاها مي توان افزود. پزشکان توصيه مي کنند، براي همه افراد مخمر خوب است و بهتر است همه آن را حداقل ماهي يک بار مصرف کنند.

کساني که سيگار مي کشند، مقدار زيادي از مواد مغذي را از دست مي دهند. بنابراين، اين اشخاص احتياج به مواد مغذي بيشتر و از جمله اين ويتامين دارند.

مادران باردار نيز به اين ويتامين نياز دارند. خانم هاي گياهخوار و باردار هرروز مکمل اين ويتامين را بايد مصرف کنند.

به خاطر داشته باشيد که رژيم گياهخواري يکي از انواع رژيم هاي غذايي است که در آن نيز بايد تعادل و تنوع رعايت شود.

تحقيقات نشان داده است که در گياهخواران، مقدار کلسترول خون کاهش مي يابد.همچنين با استفاده از اين رژيم مي توان خطرات ناشي از سرطان کولون (سرطان روده بزرگ)، بيماري قلبي و فشار خون بالا را کم کرد.  

غذا خوردن سالم در رستوران

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

غذا خوردن سالم در رستوران

هنگامی که در بیرون از خانه غذا می‌خورید، ممکن است فکر کنید که رعایت رژیم غذایی معمول‌تان یا مراقب  بودن از لحاظ  میزان کالری دریافتی کار مشکلی است.

غذا خوردن در رستوران

برای آنکه در غذا خوردن در رستوران رویه سالمی را دنبال کنید، به این نکات توجه داشته باشید:

* آب، شیر کم‌چربی، چای بدون قند یا سایر نوشیدنی‌های کم‌شیرینی و کم‌کالری را سفارش دهید.

*یک سالاد کوچک به عنوان اشتها‌آور سفارش دهید که به شما کمک خواهد کرد که قبل از غذای اصلی، معده خود را پرکنید.

*دستور دهید سس سالاد را که  چاق‌کننده است، جدا برای شما بیاورند.

*غذاهایی را سفارش دهید که حاوی سبزیجات باشند.

*غذاهای را سفارش دهید که بخارپز یا آب‌پز یا تنورپز شده باشند، و سرخ کرده نباشند.

*به جای یک پرس بزرگ غذا، یک پرس کوچک یا متوسط یا یک پرس بچه‌‌گانه سفارش دهید.

*به جای دیدن نمونه‌های غذا در بوفه رستوران، از منوی رستوران سفارش دهید

ميزان نمك غذاهاي آماده بايد استاندارد شود

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

ميزان نمك غذاهاي آماده بايد استاندارد شود 

نمک

تحقيقاتي كه تا پيش از اين در رابطه با غذاهاي آماده يا فست فودها ارائه شده بود، همگي در مورد خطر روغن بيش از حد و غيراستاندارد در اين نوع غذاها، به مصرف ‌كنندگان هشدار مي ‌داد،

اما تحقيقات جديد، عامل ديگري هم به موارد قبلي اضافه كرده كه ميزان ضرر مواد غذايي آماده را دو چندان مي‌ كند: ميزان بالاي نمك موجود دراين غذاها.

يك گروه بين‌المللي از دانشمندان، نتيجه تحقيقي را منتشر كرده‌اند كه مي ‌گويد، مرگ ناشي از بيماري‌هاي قلبي -عروقي و سرطان‌ها را مي ‌توان براي ميليون‌ها نفر در دهه آينده تنها با كم كردن مصرف نمك منتفي ساخت.

در اين تحقيق، آثار ناشي از كاستن مصرف نمك به ميزان 15 درصد در 23 كشور جهان، از جمله آمريكا، روسيه، هند، ويتنام، اتيوپي، برمه و نيجريه بررسي و تجزيه و تحليل شده است و نتايج حاصله نشان داده كه اجتناب از خوردن غذاهاي شور مي‌ تواند تا سال 2015 جان دست‌كم 8 ميليون و 500 هزار نفر را حفظ كند.

اين تحقيق و تحقيقات مشابه، در كشوري مثل ايران كه بيماري‌هاي قلبي-عروقي، از بيماري‌هاي صدر نشين در افزايش مرگ و مير به شمار مي‌ آيد، اهميت مضاعف مي‌ يابد. به گفته كارشناسان، شايد با اطلاع ‌رساني در مورد مضرات استفاده بيش از حد  نمك، در سال‌هاي اخير توانسته باشيم ميزان مصرف نمكي كه افراد به غذاهاي خانگي اضافه مي ‌كنند را كاهش دهيم، اما از سوي ديگر با همه گيري استفاده از غذاهاي آماده يا فست فود‌ها مواجهيم كه محدود به سن يا جنس خاصي هم نمي ‌شود و با قيمت بسياركمتري كه اين غذاها نسبت به غذاهاي سنتي دارند، طرفداران بي ‌شماري هم پيدا كرده‌اند.

دكتر مسعود كيمياگر، متخصص تغذيه و مديرگروه تغذيه دانشگاه علوم پزشكي ايران، در اين زمينه به همشهري مي ‌گويد: از آنجا كه غذاهاي آماده، مواد غذايي هستند كه احتياج به ماندگاري بالا براي نگهداري طولاني مدت‌تر دارند، در آنها از مواد نگهدارنده مختلفي هم استفاده مي‌ شود كه يكي از آنها نمك طعام است ،به علاوه اينكه اين غذاها، طعم دهنده‌هاي طبيعي و مصنوعي هم دارند كه از سيب زميني سرخ كرده گرفته تا سس‌هاي قرمز و سفيد و سوسيس وكالباس، را شامل مي ‌شود و مجموعه اين تركيبات كه يا نمك داشته يا حاوي تركيبات سديم دار هستند، تهديدي جدي براي سلامت به شمار مي ‌آيند.

سديم در سوسيس و كالباس

دكتر ضياءالدين مظهري، متخصص تغذيه و رئيس انجمن تغذيه ايران نيز در اين رابطه معتقد است: در مورد مواد غذايي آماده، نبايد ذهن ما به سمت چند محصول خاص برود، چرا كه حتي نان‌هاي مصرفي هم از اقلام غذاهاي آماده‌اي به شمار مي ‌آيند كه از درصد نمك بالايي برخوردارند.

وي ادامه مي‌دهد: اما چيزي كه سبب مي ‌شود بحث بيشتري حول و حوش برخي از غذاها وجود داشته باشد اين است كه ميزان نمك و تركيبات حاوي سديم در موادي مثل سوسيس و كالباس به شدت بالاتر است و مصرف اين مواد در كساني كه پر فشاري خون دارند يا از بيماري‌هاي كليوي و بيماري‌هاي قلبي-عروقي رنج مي ‌برند، مي‌ تواند آزاردهنده باشد.

دكتر مظهري، همچنين به نكته ديگري هم اشاره مي ‌كند و آن اين است كه اثرمخرب ياد شده مربوط به سديم اين غذاهاست و تنها مربوط به مواد غذايي با طعم شور نمي ‌شود، چرا كه ممكن است در محصولاتي نظير نان‌ها ، كيك و شيريني‌ها، به جاي نمك از جوش شيرين يا دي كربنات سديم استفاده شود كه شور نيست اما سديم دارد و همين موضوع نيز سبب مي ‌شود كه اين موارد هم به دسته بندي غذاهاي آماده سديم دار و تهديد‌ كننده سلامت، اضافه شود.

ميزان بالاي نمك

دكتر محمدرضا محمدحسني، فوق تخصص قلب و عروق و دبير انجمن آترواسكلروز ايران هم با بيان‌ اينكه نمك في نفسه چيز بدي نيست، اضافه مي ‌كند: مصرف ميزان بالاي نمك است كه خطرساز است، تا جايي كه از آن به‌ عنوان يكي از سم‌هاي سه ‌گانه سفيد، در كنار آرد و شكر كه ديگر سموم اين گروهند، نام برده مي‌ شود زيرا مصرف زياد نمك و سديم به معناي عام، مي ‌تواند موجب افزايش فشار خون و در نتيجه ابتلا به بيماري‌هاي قلبي-عروقي شود.

وي ادامه مي ‌دهد: بايد به اين نكته توجه شود كه عوامل خطر لزوما موجب وقوع حادثه نمي ‌شوند، بلكه احتمال حادثه را بالا مي‌ برند، يعني ممكن است، فردي سال‌ها سيگار بكشد و اتفاقي برايش نيفتد اما از طرفي جمعيت قابل توجهي از سيگاري‌ها را هم داريم كه به سرطان ريه دچار شده‌اند.

دكتر محمد حسني، به لزوم همراهي وزارت بهداشت و صنايع مرتبط با  صنايع غذايي براي تعديل ميزان نمك غذاهاي آماده اشاره كرده و مي ‌گويد: در رابطه با اين غذاها، بيشترين ملاحظات را وزارت بهداشت و مسئولان صنايع غذايي مرتبط بايد داشته‌ باشند چرا كه مردم در كم كردن ميزان مصرف مردم شايد تأثيرگذار باشند، اما ميزان كلي نمك موجود در اين نوع غذاها را كه نمي‌ توانند كم كنند.

گروه‌هاي در معرض خطر

در زمينه گروه‌هاي در معرض خطر هم، آنچه متخصصان به آن تأكيد مي ‌كنند اين است كه سالمندان و كودكان بايد بيشتر مراقب باشند.

دكتر كيمياگر،  زنان باردار را نيز از گروه‌هاي در معرض خطر نام مي ‌برد و مي ‌گويد: مصرف غذاهاي آماده، يكي از فاكتورهايي است كه در خانم‌هاي باردار كه زمينه ابتلا به پراكلامسي را دارند بايد با احتياط صورت بگيرد، چرا كه نه تنها نمك بالاي اين مواد كه افزودني‌هاي ديگر موجود در اين غذاها نيز مي ‌تواند در آنها مشكل ساز باشد، البته محدوديت بيش از اندازه براي خانم‌هاي باردار مد نظرنيست بلكه چيزي كه حائز اهميت است، توجه به مواد غذايي و محتواي مواد مغذي آنها در زمان بارداري است.

دكتر مظهري هم در رابطه با گروه‌هاي درمعرض خطر به كودكان اشاره مي ‌كند و مي ‌گويد: در حال حاضر اگر به بررسي كودكان حتي 5 ساله هم بپردازيم، در آنها افرادي كه پرفشاري خون، چربي خون بالا و ديگر ريسك فاكتورهاي ابتلا به بيماري‌هاي مزمن را دارند، خواهيم ديد كه يكي از دلايل آن مي ‌تواند مصرف غذاهاي آماده يا فست فود‌هايي باشد كه نه تنها نمك بالا كه درصد زيادي هم چربي‌هاي اشباع و ترانس دارند.

دكتر مظهري تأكيد مي‌ كند: بذر بيماري‌هاي غيرواگير مزمن از كودكي آغاز مي‌ شود و نيازي هم براي گذشت زمان زيادي براي به فرجام رسيدن ندارد.

رژيم‌هاي ديابت‌ آفرين

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

رژيم‌هاي ديابت‌ آفرين  

برنج

محققان به تازگي دريافته‌اند غذاهاي نشاسته ‌دار از قبيل برنج سفيد و نان ، احتمال ابتلا به بيماري ديابت را در زنان سياه ‌پوست و زنان چيني افزايش مي ‌دهد، اما اضافه كردن بعضي از حبوبات سالم به رژيم غذايي مي‌ تواند اين خطر را كاملاً معكوس كند.

با اين ‌حال، يافته‌هاي محققان نشان‌ دهنده اين است كه خطر ديابت در زنان سياه ‌پوستي هم كه كربوهيدرات‌هاي تصفيه شده خوراكي مصرف مي‌ كنند، رو به افزايش است. همچنين مطالعات حاكي از آن است زناني كه مقدار زيادي فيبر مصرف مي ‌كنند، از نظر ابتلا به ديابت در معرض خطر كمتري هستند.

محققان دانشگاه بوستون بيش از 40 هزار زن سياه ‌پوست آمريكايي را در سال 1995مورد مطالعه قرار دادند. بعد از 8 سال، 1938 نفر از اين زنان به ديابت نوع 2 مبتلا شده بودند. در طي اين مدت، معلوم شد اين زنان بيشتر غذاهايي را مصرف مي‌ كردند كه خطر ابتلا به ديابت را در آنها افزايش مي ‌داد اما كساني كه بيشتر غذاهاي فيبردار از قبيل غلات سالم مصرف كرده بودند، در معرض خطر كمتري قرار داشتند.

محققان از اين مطالعه نتيجه گرفتند كه زنان سياه‌ پوست مي ‌توانند با استفاده از غذاهاي با فيبر بالا خطر ابتلا به ديابت را در خود كاهش دهند. با اين حال در اين مطالعه كارشناسان دريافتند زناني كه در روز 9/5 گرم فيبر مصرف كرده بودند، خطر ابتلا به ديابت در آنها نسبت به زنان ديگر 18 درصد كاهش يافته بود.

كارشناسان معتقدند كه گنجاندن منابع فيبر در رژيم غذايي نسبتاً آسان است. يك تغيير ساده در رژيم غذايي از نان سفيد به نان گندم يا جانشين كردن يك فنجان سبوس گندم يا جو به جاي برنج ، فرد را از يك طبقه ‌بندي غذايي با فيبر پايين به يك طبقه معتدل غذايي هدايت مي ‌كند، البته با كاهش 10 درصدي احتمال ابتلا به ديابت. البته چنين غذاهاي سالمي به علت وجود منيزيم مي ‌توانند احتمال ابتلا به فشار خون را نيز كاهش دهند.

 اما در مطالعات بعدي، محققان 64هزار زن چيني را براي مدت 5سال مورد مطالعه قرار دادند و به طور مرتب رژيم غذايي‌ و ديگر عاداتشان را مورد بررسي قرار دادند. در طي اين مطالعه 1608 زن چيني به ديابت مبتلا شدند.

 در اين مطالعه زناني كه كربوهيدرات‌هاي بيشتري را از قبيل برنج مصرف كرده‌ بودند، بيشترين تعداد مبتلايان به ديابت را تشكيل مي ‌دادند، به طوري كه خطر ابتلا به اين بيماري در آنها 28 درصد نسبت به زناني كه بيشتر نان مصرف كرده ‌بودند، افزايش يافته بود.

اين طور كه مشخص است، در رژيم غذايي قسمت عمده‌اي از جمعيت جهان برنج و كربوهيدرات را مي ‌توان ديد. با اين حال اين اطلاعات نشان مي‌ دهند كه در آينده كربوهيدرات‌هاي تصفيه‌ شده خطر ابتلا به ديابت نوع 2 را در ميان مردم جهان افزايش خواهند داد.

کیهان از ورود کارشناسان روس به تهران برای نصب موشک خبر داد

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

کیهان از ورود کارشناسان روس به تهران برای نصب موشک خبر داد
کیهان از ورود کارشناسان روس به تهران برای نصب موشک خبر داد

 روزنامه کیهان  به نقل از منابع روس خبر داد که به دنبال امضای توافقنامه همکاری نظامی بین ایران و روسیه کارشناسان روسی برای کمک به نصب موشک های «تور.ام.یک» ضد اهداف هوایی وارد تهران شدند.

به گزارش منابع خبری رسانه های روسی به نقل از میخائیل دمیتریوف رئیس هیئت همکاری های نظامی- فنی روسیه اعلام کردند که مسایل دفاع هوایی در اولویت همکاریهای روسیه و ایران قرار دارد.

وی افزود، ایران آن طور که واشنگتن و برخی کشورهای غربی معتقدند کشوری نیست که به دخالت در امور دیگران بپردازد.

دمیتریوف تصریح کرد، روسیه موشک هایی را که قبلا تهران برای خرید آنها قرارداد بسته بود، به ایران تحویل داد و اکنون هم این کشور کارشناسانش را به ایران فرستاده تا به آنها در نصب این موشک ها و نظارت بر آموزش شان کمک کند.

وی گفت: در امر واردات این نوع موشک ها به ایران جای شکی وجود ندارد، چرا که سیستم «تور.ام.یک» نوعی سلاح عادی برای دفاع از نزدیک است.

تولید نخستین هواپیمای جت مسافربری چین

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

تولید نخستین هواپیمای جت مسافربری چین
تولید نخستین هواپیمای جت مسافربری چین

نخستین هواپیمای جت مسافربری منطقه ای (میان برد) چین روز جمعه 21 دسامبر از خط تولید كارخانه هواپیماسازی شانگهای ایركرافت در شهر شانگهای در شرق چین خارج شد.

هواپیمای جت مسافربری ARJ21-700 كه «شیانگ فنگ» (به زبان چینی – ققنوس پرنده) نام دارد ، نخستین هواپیمای جت مسافربری است كه كلیه طراحی و مراحل ساخت آن توسط شركت هواپیماسازی شانگهای ایركرافت انجام شده است

این هواپیما با دو موتور جت بین 70 تا 90 سرنشین ظرفیت دارد و می تواند مسافت 2000 مایل دریایی را بپیماید

تاكنون شركت های هوایی داخلی چینی سفارش خرید 171 فروند ARJ21-700را داده اند.

طرح ساخت این هواپیما با سرمایه گذاری اولیه 5 میلیارد یوان معادل 667 میلیون دلار در سال 2002 به تصویب دولت چین رسیده بود.

قرار است نخستین پرواز آزمایشی جت مسافربری ARJ21-700 در 6 ماهه نخست سال 2008 انجام شده و نخستین فروند آن در سال 2009 تحویل داده شود.

ده نکته از ابداع کننده واژه وبلاگ

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

ده نکته از ابداع کننده واژه وبلاگ

ده سال پیش (۱۷ دسامبر ۱۹۹۷) برای نخستین بار جورن بارگر (Jorn Barger) واژه وبلاگ (Weblog) را برای لیستی از لینک‌هایی که در حین وبگردی‌ها توجهش را جلب کرده بودند، بکار برد.

حالادر آستانه دهمین سالروز این اتفاق، وی ده نکته از تجاربش در زمینه بلاگ نویسی را برای آنهایی که به تازگی وبلاگ نویسی را آغاز می‌کنند، لیست نموده است:

«تصوّر من در سال ۱۹۹۷ از وبلاگ، پدیده‌ای بود برای شفاف‌سازی بیشتر در وب. که هر وبلاگ در شبکه‌های پیچیده اینترنتی، لیستی خواهد بود از لینک‌هایی که نگارنده‌اش در حین وب‌گردی آنها را بهترین یافته است. سال‌های ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹ برای من دوران طلایی وبلاگ‌ها بودند. درست زمانی که من اصول زیر را فرا گرفتم:

1. یک وبلاگ به معنی کامل کلمه، لیستی است از لینک‌هایی که شما می‌خواهید ذخیره‌شان کنید، یا آنها را به اشتراک بگذارید.

2. شما لینک‌ها را به افکار و پست‌هایتان و هر کجای دیگر می‌توانید اضافه کنید… اما چنانکه در وبلاگتان، تعداد پست‌ها بیش از لینک‌هاست، پس شما نیاز دارید که برخی چیزها را بیاموزید.

3. اگر شما قبل از نگاشتن پست، کمی وبگردی کنید، در اکثر مواقع، ایده هایتان ساخت یافته‌تر خواهند شد.

4. اگر صادقانه، خودتان باشید، بر جذابیت لینک‌هایی که در وبلاگ می‌گذارید افزوده خواهد شد. خوانندگانتان نیاز دارند که شما را خوب بشناسند.

5. همیشه برای لینک‌هایی که می‌گذارید، عنوان وبلاگ نویسنده را هم ذکر کنید. (یا حداقل مطمئن شوید که توضیحات شما برای لینک، آنقدر کافی هست که خوانندگان دوباره صفحه‌ای را که قبلاً دیده اند، باز نکنند.)

6. همیشه به لینک‌هایتان، صفات توصیفی بیافزایید، تا خواننده واکنش شما را به لینک‌ها بداند. (مثلاً عالیست، جالب بود، و…)

7. به منابعی که شما را به مطلبی راهنمایی کرده‌اند، اشاره کنید. با این کار برای خوانندگانتان امکان اتصال به سرچشمه را فراهم می‌آورید.

8. مراقب  فایل‌های طولانی باشید! لینک‌های مهم و اصلی را بین، لینک‌های غیرضروری گم نکنید.

9. تعدادی از نویسندگان یا افراد محبوب‌تان را انتخاب کنید و یک Google News Feed از نوشته‌ها یا اخبار مربوط به آنها بسازید و آنرا در وبلاگتان به نمایش بگذارید تا خوانندگانتان هم در جریان نوشته ها و اخبار آنها قرار بگیرند.

10. لینک‌های مورد علاقه تان را بارها و بارها منتشر کنید، تا افرادی که اولین بار آنرا از دست داده اند، هم شانس دیدن آنرا داشته باشند.

صدای هوش گیاهان به گوش می آید

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

صدای هوش گیاهان به گوش می آید

فکر نمی کنم انسانی باشد که با شنیدن یک واقعه طبیعی، در بهت و حیرت فرو نرفته و اعتقادش به وجود نظم در کارگاه هستی چند برابر نشود؛ اما باورتان می شود گیاهانی که همیشه بی سروصدا در اطراف ما رشد می کنند و بزرگ می شوند و بسیاری از ما کوچکترین توجهی هم به آنها نداریم ، از خود ما باهوش تر باشند؟

گیاه هوشمند

هر چند وجود هوش در گیاهان دقیقا مطابق تعریفی نیست که برای هوش انسان بیان می شود اما شاید بتوان گفت شیوه مقابله و برخورد با عوامل محیطی و عملکرد از طریق ژنها، قرنهاست که از گیاهی به گیاه دیگر منتقل شده است.

ویژگی های منحصر به فرد گیاهان بشر را وا می دارد تا گیاهان را واجد هوشی اعجاب برانگیزتر از هوش انسانی بدانند. محققان هر چه در تحقیقات خود بیشتر پیش می روند در این زمینه ها با شگفتی های باورنکردنی تری مواجه می شوند؛ اما هنوز هم بر سر این که باید اسم این قابلیت گیاهان را برقراری ارتباط موثر و مفید با محیط چه گذاشت متفق القول نیستند، اما دکتر طباطبایی ، عضو هیات علمی دانشگاه تهران می گوید این چیزی جز هوش نمی تواند باشد.

گیاهان نیز مثل جانوران از سیر تکاملی خاص گذر کرده و طی قرنها تغییراتی را در اندام و سازوکار خود دیده اند. شاید باورتان نشود اما بسیاری از جنبه های تکامل گیاهان حتی از حیوانات هم پیچیده تر است؛ هرچند گیاهان از نظر تکلم ، حرکت و عکس العمل سریع و برخی مکانیسم های دیگر از حیوانات عقب تر هستند، ولی از لحاظ ترکیبات و فرآیندهای شیمیایی مثل تولید موادی که خاصیت دارویی دارند و ترکیبات ثانویه نامیده می شوند از جانوران بسیار پیچیده تر عمل می کنند.

دکتر طباطبایی

نکته جالب این که با وجود سیستم عصبی در جانوران فرآیند تصمیم گیری در جانوران توجیه مشخص و بارزی دارد. دانشمندان علوم گیاهی به اجماعی در ارتباط با منشا عکس العمل های گیاهان و بذرهایشان به شرایط محیطی نرسیده اند و این موضوع به معمای پیچیده ای برای گیاه شناسان تبدیل شده و مکانیسم تصمیم هایی که گیاه می گیرد هنوز بدرستی تشخیص داده نشده است ، به عنوان مثال هنوز کاملا معلوم نیست که یک گیاه چگونه حضور یک گیاه متخاصم را کنار خود احساس می کند و برای پیروز شدن در رقابت با آن از خود مواد سمی ترشح می کند تا رشد گیاه مجاور را کم کند. گیاهان می توانند خود را با شرایط اقلیمی که هنوز نیامده است ، وفق دهند.

آنها هواشناس های خوبی هستند. بخوبی می دانند که چه موقع باید جوانه بزنند و چه موقع گل بدهند و چه موقع دانه های خود را پراکنده کنند و دانه ها می دانند چگونه خود را به نقطه مساعد و مناسب برای جوانه زدن برسانند.

عوامل اقلیمی و خاکی متعددی بر سازوکارهای گیاهان و تعیین محل سکونت آنها نقش دارند؛ ولی چه کسی می داند که گیاه این معادله چند مجهولی را چگونه حل می کند تا در یک شرایط خاصی یک واکنش را انجام بدهد یا نه و اگر انجام می دهد با چه شدت و سرعتی؟ چگونه یک گیاه خود را با شرایط اطراف خود سازگار می کند؟ بعضی متخصصان این واکنش های گیاهان را به هوش گیاهی تعبیر می کنند و گیاهان را واجد چنین هوشی می دانند.

 

گیاهان می فهمند چه می کنند؟

اما سوال این است که گیاهان دارای چه بخشهایی از هوش هستند؟ «توانایی آموختن از راه تجربه» یکی از مشخصه های هوش است که هیلگارد به آن اشاره کرده است و در گیاهان بسیار دیده می شود.

هر گیاه از یک تجربه تلویحی چند هزار ساله برای شناخت محیط اطراف خود چه اقلیم و چه خاک برخوردار است. گندم بهتر از هر کس می داند که پس از جوانه زنی و رشد اولیه در پاییز باید به انتظار سرمای سخت زمستان باشد و هفته ها پیش از رسیدن فصل سرما خود را برای مقابله با آن آماده می کند و همین طور نیک می داند که باید پیش از فرارسیدن فصل خشک و گرم تابستان دوره رشد خود را تمام کند و جهت بقای نسل به میزان مناسب بذر که تحمل شرایط سخت را دارد تولید کند.

سازگاری گیاهان هر منطقه خود گویای این نکته است که این گیاه براساس تجربه های تاریخی دریافته که برای سازگاری با محیط باید از چه ویژگی های ژنتیکی و فنوتیپی و چه خصوصیاتی برخوردار باشد.

دکتر محمد طباطبایی عضو هیات علمی دانشگاه تهران در این ارتباط می گوید: «گیاهان خیلی هم از ما باهوش ترند، چرا که آنها از تجربیات پیشینیان خود برای سازگاری با محیط استفاده می کنند و در هر شرایطی که تطابق پیدا کرده اند، بهترین استفاده را از محیط می کنند. آنها ضعف خود یعنی قدرت حرکت کمتر را با سازگاری بیشتر با شرایط موجود پوشش داده اند. پیشنهادی که همه روان شناسان به ما انسان ها می کنند، ولی کو گوش شنوا!

شاید شما هم شنیده باشید که می گویند آدم هوشمند کسی نیست که از همه چیز بهره مند است ، بلکه کسی است که از دارایی های موجود بهترین استفاده را می کند و خود را با شرایط محیط سازگار می کند؛ کاری که گیاهان استاد آن هستند. در سخت ترین شرایط بیابان و باتلاق و شوره زارها می توانند خود را سازگار کنند.

اگر چه مکانیسم های فیزیولوژیک و ژنتیکی فرآیندهای سازگاری و مقاومت گیاهان به شرایط بد محیطی تا حد زیادی شناخته شده است ، اما مساله مهمی که ذهن گیاه شناسان و اکولوژیست ها را به خود مشغول کرده است وجود چنین قابلیت های پیچیده ای در ساختاری به ظاهر ساده است و این از نشانه های عظمت خلقت است.»

گیاه هوشمند

گیاهان با هم مبارزه می کنند

مثالهای بسیاری در ارتباط با هوش و قدرت تصمیم گیری اعجاز برانگیز در گیاهان وجود دارد. مثل اللوپاتی ، زمین گرایی ریشه و رشد هوایی ساقه ، گل دهی و خواب زمستانه گیاه و جوانه زنی بذر در زمان کاملا مشخص ، شکار حشرات توسط گیاهان گوشخوار، همزیستی با سایر موجودات مثل قارچ و باکتری ها اعم از باکتری های تثبیت کننده ازت و قدرت مقابله با بیماری های گیاهی ، مقابله با تنشهای محیطی مثل خشکی ، شوری و سرما و کسب مکانیسم های مقاومت در برابر آنها و از همه مهمتر تولید متابولیت (مواد) ثانویه به میزان مورد نیاز که بشر از این مواد به عنوان داروهای گیاهی بهره برداری می کند. مسلما چنین تخصص هایی از یک موجود دارای هوش انتظار می رود.

بسیاری از دانشمندان تحقیقاتی را شروع کرده اند که ثابت کنند گیاهان به موسیقی پاسخ می دهند. در واقع پیش فرض آنها این است که گیاهان دارای هوش موسیقیایی هستند.

شاید یک جانور مثل خفاش یا کرم خاکی بتواند بخش عمده ای از دوره زندگی خود را در شرایط بدون نور بگذراند، ولی هیچ گیاهی بدون نور نمی تواند رشد کند، از این رو از لحاظ هوش بصری از برخی جانوران جلوترند و بیش از همه جانوران کیفیت نور را تشخیص می دهند.

خود فرایند فتوسنتز و روابط آن با عوامل محیطی و فیزلوژیک (درونی) با پیچیدگی های عظیمش نمودهای عجیبی از کنترل درونی از طریق یک سیستم با هوش است.

وقتی مسیر فرآیند فتوسنتز را در گیاهان موسوم به کراسولاسه (مثل آناناس و کاکتوس) که در شرایط بسیار خشک سازگار شده اند، مطالعه کنیم ، به یکی از عجیب ترین و تحسین برانگیزترین موفقیت های گیاهان در برابر شرایط سخت محیطی برمی خوریم.

این گیاهان به طریقی مسیر فتوسنتزی خود را تغییر داده اند که به بهترین نحو ممکن با شرایط خشک سازگار شده اند. در اینجا مجال شرح این سازگاری نیست؛ اما باید اعتراف کرد که اگر پیش از شناخت این فرآیند، باهوش ترین دانشمندان دنیا را کنار هم جمع می کردید که سیستمی برای فتوسنتز در شرایط خشک طراحی کنند، هرگز نمی توانستند راهکاری حتی شبیه این فرایند پیشنهاد کنند.

صد البته این مثال فقط یکی از هزاران مورد سازگاری است که گیاهان با محیط اطراف خود نشان داده اند و هوش و استعداد خود را برای زیستن بهتر و زندگی سالم تر به رخ کشیده اند.

گیاهان موجوداتی اجتماعی اند

دکتر طباطبایی می گوید: با مطالعه جامعه شناسی گیاهی به مثالهای بسیار جالبی از هوش گیاهی برمی خوریم. گونه هایی هستند که فقط در کنار هم می توانند زندگی کنند. یعنی حضور یکی حتما همراه با حضور دیگری است.

این گونه های همراه ، گویی حضور یکدیگر را درک می کنند و کنار هم بسیار بهتر و قوی تر رشد می کنند و برخی گونه های دیگر انگار با هم قهرند! مکانیسم های پراکنش بذرگیاهان در شرایط مختلف محیطی متفاوت است.

در شرایط سخت محیطی ، آنها بذر زیاد با پراکنش وسیع تولید می کنند تا شاید تعدادی از آنها بتوانند جان سالم به در ببرند و ادامه نسل ممکن باشد.

اگر بذرهای یک گونه بومی را که از یک گیاه مادری به دست آمده اند، در شرایط مطلوب جوانه زنی قرار دهیم ، به پدیده جالبی برمی خوریم. آنها هرگز همه با هم و در یک زمان جوانه نمی زنند.

تعدادی بلافاصله جوانه می زنند و بسیاری حتی تا چند ماه در همان شرایط (در حالی که از یک گیاه مادری زاده شده اند) باقی می مانند. این پدیده برای بقای نسل آنها و حفاظت از تنشهای احتمالی بسیار ضروری است. بسیاری از بذرهای گیاهان مناطق خشک برای جوانه زنی به باران فراوان نیازمندند تا مطمئن شوند که برای آینده آب کافی در اختیار دارند. در غیر این صورت جوانه نخواهند زد.

انگار پدرانشان به آنها وصیت کرده اند که گول باران های ضعیف را نخورند؛ چرا که برای آنها رطوبت لازم را تا انتهای دوره رشد تامین نمی کنند.

در نتیجه باران های ضعیف اگر چه برای جوانه زنی بذر رطوبت مناسب را تامین می کنند، ولی بذر ترجیح می دهد همچنان در خواب بماند و منتظر باران شدیدتری باشد. اما بشر با هوش گیاهان چه کرده است؟ اکثر قریب به اتفاق روشهای اصلاح نباتات برای آماده سازی گیاهان برای کشت و زرع در جهت زدودن سابقه تاریخی و تجربیات موجود در حافظه گیاهان و از بین بردن حساسیت آنها به شرایط محیطی بوده است. در واقع ، گیاهان امروزی زراعی گوش به فرمان انسانند و مانند برده ای عقل و درایت خود را پاک باخته اند.

آنها دیگر به طول روز حساس نیستند، دیگر برای جوانه زنی در زمان مناسب به خواب نمی روند، در نتیجه نمی توانند دوره زندگی خود را جوری تنظیم کنند که به سرما یا گرما برخورد نکنند و اگر از سوی انسان در تاریخ نامساعدی کشت شوند، از سرما یا گرما از بین می روند.

بذرهای گیاهان اهلی اگر نزدیک سطح خاک قرار نمی گرفتند، جوانه نمی زدند. آنها نور را می فهمیدند. اما گیاهان زراعی امروزی اصلا برای جوانه زنی کاری به نور ندارند و خیلی خرفت وار حتی در عمق دو متری هم جوانه می زنند و دستی دستی خود را از بین می برند.

10 کشف بزرگ سال 2007

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

10 کشف بزرگ سال 2007

مجله تایم، در اجرای سنت همه ساله خود، در آستانه سال جدید میلادی، در اكثر حوزه‌های اجتماعی و خبری، 10موضوع مهم سال گذشته را از دیدگاه كارشناسان خود اعلام كرده‌است.

the time

در حوزه دانش و فناوری هم تایم، در 4 دسته كشفیات علمی، ایده‌های سبز، فاجعه‌های طبیعی و فاجعه‌های حاصل دست بشر 10 واقعه مهم سال را بررسی كرده‌است.

در بخش فاجعه‌های حاصل از فعالیت‌های بشری، مثل چند سال گذشته، گرمایش زمین رتبه اول را به‌خود اختصاص داده‌است.

سقوط ایرباس 320 در برزیل، آتش‌سوزی فاجعه‌بار در جنوب كالیفرنیا كه حتی دولت فدرال ایالات متحده را با چالش مواجه كرد، اعلام رسمی انقراض دلفین رودخانه یانگ‌تسه در چین، نابودی پل‌ها در چین، گینه و به‌خصوص پل مینیا‌پولیس در ایالات متحده، ریزش معدن در ایالت یوتا، انفجار خط لوله نفت كره‌شمالی كه آلودگی‌های زیست‌محیطی زیادی را به بار آورد، انفجار معدن در سیبری، انفجار انبار مهمات در موزامبیك و بالاخره تصادف قطار در كنگو، به‌ترتیب، بزرگ‌ترین فجایع سال حاصل فعالیت‌های بشری بودند.

ما در بین فجایع طبیعی، توفان در بنگلادش كه بیش از 1000نفر را ازبین برد و نیم‌میلیون نفر را بی‌خانمان كرد، در رتبه اول قرارگرفته است.

پس از آن فجایعی مانند خشكسالی بی‌سابقه در جنوب‌شرقی ایالات متحده، سیل در مكزیك، توفان فلیكس در كارائیب، انتشار گدازه‌های آتشفشانی در اندونزی، سیل در جنوب آسیا، سیل در كره‌شمالی، زلزله در پرو، آتش‌سوزی بی‌سابقه در جنگل‌های یونان و بالاخره سیل در چین، مهم‌ترین فجایع طبیعی بودند.

امااگر  این فهرست  فجایع طبیعی را یك‌بار دیگر با این دید كه مهم‌ترین فاجعه حاصل دست بشر، گرمایش زمین بوده‌است، دوره‌كنید، می‌بینید كه غیراز آتشفشان در اندونزی و زلزله پرو، بقیه این حوادث طبیعی هم ریشه در فعالیت‌های بشری داشته كه منجر به‌تخریب

محیط زیست شده‌است.ایده‌های سبز، چند سالی‌است كه به لیست مجله تایم اضافه‌شده است و این هم باز ریشه در همان فاجعه گرمایش زمین دارد.

گروه‌های دوستدار طبیعت و محققان و پژوهشگران طرفدار محیط‌زیست، توجه خاصی به ایده‌ها و محصولاتی دارند كه كمترین ضربه را به محیط زیست وارد كند. تشكیل هیات فرادولتی برای مقابله با تغییرات آب‌وهوا (IPCC) كه در سال‌جاری میلادی جان دوباره‌ای گرفت، مهم‌ترین پدیده سال در این زمینه اعلام شده است. ایالات متحده آمریكا، بزرگ‌ترین تولیدكننده گازهای آلاینده جو است كه به پیمان كیوتو هم نپیوسته ،برای همین، تایم، ایجاد سازمان مشاركت فعالیت‌های آب‌وهوا (USCAP) در این كشور‌كه كورسوی امیدی برای دوستداران محیط‌زیست است را به‌عنوان دومین ایده برای داشتن زمینی سبز انتخاب كرده‌است.

اما بخش جالب ‌فهرست مهم‌ترین وقایع علمی و طبیعی سال، به انتخاب 10 كشف برتر علمی سال 2007 برمی‌گردد.

1. زیست شناسی سلولی و مولكولی

در ماه نوامبر، شینیا یاماناكا از دانشگاه كیوتو و جیمز تامسون از دانشگاه وسكانسین، 2 زیست‌شناس مولكولی، در مقاله‌ای اعلام كردند كه توانسته‌اند با دستكاری سلول‌های پوستی، سلول بنیادی جنینی تولید كنند. چنین كشف بزرگی منجر به آن خواهد شد كه در آینده نزدیك دانشمندان بتوانند بدون ازبین بردن جنین، سلول‌های بنیادی درست كنند كه نقش اساسی در درمان بیماری‌های ناشی از نقص اعضا و... دارد.

2. ژنتیك

اطلاعات لازم برای نقشه ژنوم انسانی تا سال 2002 كامل شد، اما این حجم عظیم اطلاعات نیاز به پایش داشت كه این كار زیر نظر پروفسور ماوریك كاریگ ونتر، فیزیولوژیست مولكولی، در مریلند در ماه سپتامبر خاتمه یافت و عنوان دومین كشف بزرگ علمی سال را از آن خود كرد.

3. اخترفیزیك

ثبت درخشانترین انفجار ابرنواختری در تاریخ فعالیت‌های نجومی توسط دانشمندان دانشگاه كالیفرنیا در بركلی و دانشگاه تگزاس، بزرگ‌ترین پدیده نجومی سال و سومین پدیده علمی شناخته‌شد. در كهكشان راه‌شیری، 400میلیارد ستاره وجود دارد كه تنها 1000تای آنها اندازه‌ای برابر ستاره SN 2006gy دارند كه انفجار آن ثبت‌شده است. جرم این ستاره، حدود 200برابر خورشید است.

4. جانورشناسی

در اعماق 700 تا 6000 متری دریای ودل در اقیانوس منجمد جنوبی، پژوهش‌هایی در سال گذشته انجام شد كه منجر به كشف بیش از 700 گونه جانور جدید شد كه چنین كشف یكجایی در تاریخ جانورشناسی‌ بی‌نظیر است. مجله نیچر هم این كشف را به‌عنوان مهم‌ترین كشف سال اعلام كرده‌است.

5. مهندسی پزشكی

ساخت دریچه مصنوعی برای قلب‌ توسط تیم دكتر یاكوب در امپریال كالج لندن، كه مشكلات 600هزارنفر را در سراسر جهان رفع خواهد كرد، پنجمین فعالیت مهم علمی سال نام‌گرفته‌است. این اختراع، 3 تا 5 سال دیگر‌ كاربردی خواهد شد.

6. اختر فیزیك

یك كشف نجومی دیگر رتبه ششم را از آن خود كرده‌ است؛ «مشتری‌های داغ». محققان انگلیسی طرح WASP، كه دنبال سیارات خارج از منظومه شمسی می‌گردند، چند سیاره مشتری‌گونه پیدا كرده‌اند كه دمای سطح آنها 2000درجه است و تداعی‌كننده سال‌های اولیه تشكیل منظومه شمسی هستند.

7 . دیرینه‌شناسی

كشف فسیل دایناسور پرنده عظیم‌الجثه در شمال چین و مغولستان كه برآوردها نشان می‌دهد ‌ یك‌ونیم تن وزن داشته است، تعجب دیرینه شناسان را برانگیخت. ساختار بدن این پرنده كه 70 میلیون سال پیش‌ می‌زیسته، شبیه پرنده‌های امروزی است.

8. دیرینه‌شناسی

باز هم دیرینه‌شناسی رتبه هشتم را از آن خود كرد. بررسی اسكلت‌های انسان، تقریبا این ادعا را كه انسان امروزی «هموساپینس - ساپینس» حدود 65 تا 25 هزار سال پیش در جنوب آفریقا شكل گرفته و از آنجا به شمال این قاره و سپس اروپا، آسیا و استرالیا مهاجرت كرده ،به یقین نزدیك كرده‌است.

9 . جانورشناسی

پیرترین موجود زنده روی زمین، صدف دوكپه‌ای است كه در اقیانوس آتلانتیك شمالی در نواحی شمالی ایسلند و در 80متری عمق آب كشف شد و لقب نهمین كشف علمی سال را هم از آن خود كرد.

10. زمین‌شناسی

زمین شناسان موزه علوم طبیعی لندن، در صربستان سنگ‌های معدنی‌ای را كشف كردند كه بسیار جالب وغیرمنتظره بودند. كریپتونیت افسانه‌ای، رنگ سبز خیره‌كننده‌ای دارد و نحوه شكل‌گیری آن هنوز در پرده‌ای از ابهام قرار دارد.

 

دو پستاندار جونده جدید کشف شدند

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

دو پستاندار جونده جدید کشف شدند

دانشمندان بین المللی معتقدند که موفق شده اند دو پستاندار جدید جونده را در اندونزی کشف کنند.

گروه دانشمندان Conservation International با ارائه مدارکی اعلام کرده اند که در استان "پاپوئا" در اندونزی دو پستاندار جونده جدید شامل یک اپاسوم کوتاه قد و یک موش صحرایی غول پیکر را کشف کرده اند.

این دانشمندان نشان داده اند که این دو پستاندار جدید را در ماه ژوئن در کوهستان "فوجا" واقع در استان "پاپوئا" شناسایی کرده اند.

 

براساس گزارش رویترز، یکی از این دو حیوان، اپاسوم کوتاه قد "سرکارتتوس" (Cercartetus) است که به عنوان یکی از کوچکترین جانواران کیسه دار دنیا معرفی شده و دیگری موش صحرایی "مالومیس" (Mallomys) است.

محققان موسسه علوم اندونزی با همکاری دانشمندان این گروه بین المللی موفق شده بودند 12 گیاه و حیوان را در اولین سفر خود به این منطقه در سال 2005 کشف کنند.

سرکارتتوس
سرکارتتوس

موش صحرایی غول پیکر در حدود پنج برابر بزرگتر از موشهای شهری عظیم الجثه است. به گفته این دانشمندان این موش بدون ترس از انسان بارها به کمپ این تیم تحقیقاتی وارد شده است.

مالومیس
مالومیس

کوهستان فوجا بخشی از "مامبرامو"، بزرگترین جنگل حاره ای در منطقه آسیا اقیانوسیه است.

 در هفته های اخیر گروهی دیگر از دانشمندان در بیابانهای مغولستان پستاندار جونده جدید دیگری را کشف کردند که شبیه به موش است ولی همانند کانگورو می جهد و گوشهای بزرگی شبیه به گوش خرگوش دارد.

mickey-mouse-kangaroo

زیست فناوری و کشاورزی

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

زیست فناوری و کشاورزی

رشد فزآینده جمعیت جهان و افزایش تقاضا برای مواد غذایی در دهه‌های اخیر موجب شد تا در زمینة علوم کشاورزی و مواد غذایی شاهد یک گذر جدی و اجتناب‌ناپذیر از کشاورزی سنتی به کشاورزی پیشرفته و بکارگیری روش‌های نوین زیست فناوری در تولید محصولات زراعی و دامی باشیم. همانگونه که می‌دانیم، گیاهان، اصلی‌ترین و مهمترین منابع تجدید شونده جهان هستند که علاوه بر تأمین غذای آدمی و حیوانات، نیازهای غیرتغذیه‌ای، شیمیایی و صنعتی هم توسط آنها مرتفع می‌گردد. به همین دلیل، کاربرد روش‌های مهندسی ژنتیک و زیست فناوری برای افزایش کمی و کیفی محصولات از یک سو و کاهش هزینه‌ها و زمان تولید از سوی دیگر، استفاده از این روش‌ها در شاخه‌های گوناگون کشاورزی را بسیار ارزشمند کرده است.

زیست فناوری و کشاورزی

عمده ترین كاربردهای‌ زیست فناوری ‌دركشاورزی‌ را می‌توان‌ به‌ دسته‌های‌ زیر تقسیم‌ كرد:

1. ایجاد گیاهان‌ مقاوم‌ به‌ حشرات‌ و آفتها

2. ایجاد گیاهان‌ تحمل‌ كننده‌ علف‌كشها

3. ایجاد گیاهان‌ مقاوم‌ به‌ بیماریهای‌ ویروسی‌ و قارچی‌

4. ایجاد گیاهان‌ مقاوم‌ به‌ شرایط‌ سخت‌ مانند سرما، گرما و شوری‌

5. ایجاد گیاهان‌ دارای‌ ارزش‌های‌ غذائی‌ ویژه‌ و با طعم و عطر بهتر

6. ایجاد گیاهان‌ دارای‌ خاصیت‌ درمانی‌ ـ پیشگیری‌

7. ایجاد گیاهان‌ دارای‌ خصوصیت‌ متابولیكی‌ تغییر یافته‌ مانند رشد سریع‌ و راندمان‌ كشت‌ بالاتر

8. ایجاد دامهای‌ تراریخته كه‌ دارای‌ خصوصیات‌ ویژه‌ای‌ مانند تولید شیر زیاد یا گوشت‌ كم‌چربی‌

9. ایجاد جانورانی‌ كه‌ بعنوان‌ كارخانه‌ تولید آنتی‌بادی‌ و واكسن‌ و دارو عمل‌ كنند

10. ایجاد ماهیها و سایر دامهائی‌ كه‌ با سرعت‌ زیاد رشد می‌كنند

 

تولید گیاهان تراریخته

به‌کارگیری روش‌ها و فنون مهندسی ژنتیک و زیست فناوری مولکولی به طور جدی از سال 1983 آغاز و روندی به شدت رو به رشد را به ویژه در قلمرو اصلاح گیاهان زراعی استراتژیک، طی کرد. پیشرفت در این حوزه، فوق‌العاده چشمگیر است. به‌طوریکه در مدتی کمتر از هشت سال، سطح زیر کشت گیاهان دست‌ورزی شده ژنتیکی (Transgenic)، وسعتی بالغ بر 60 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی جهان را به خود اختصاص داد. به این ترتیب، مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی مولکولی به منظور تأمین امنیت غذایی جمعیت رو به رشد جهان وارد عمل شده و مواد غذایی دستکاری شده ژنتیک (GMOs) به تدریج وارد بازار شد.

در سال 1986 نخستین آزمایش‌های مزرعه‌ای، با تنباکوی تراریخته، در امریکا و فرانسه صورت گرفت. چین نخستین کشوری بود که در سال 1990، تولیدگیاهان تراریخته (تنباکو) را به شکل تجاری آغاز کرد. امریکا، دومین کشوری بود که در سال 1994، گیاه تراریخته گوجه‌فرنگی را به شکل تجارتی تولید نمود. پس از آن، در فاصله سال‌های 1995 تا 1996، 35 گیاه تراریخته تولید شد که حدود 80 درصد آن‌ها مربوط به دو کشور امریکا و کانادا بودند. تا سال 1999، بین 25 تا 45 درصد تولید برخی از محصولات اصلی زراعی (ذرت، سویا و غیره) در امریکا، با استفاده از گیاهان تراریخته صورت می‌گرفت. درحال حاضر، حداقل 25 درصد از سطح زیر کشت ذرت تراریخته و 40 درصد از سطح زیرکشت سویای تراریختة جهان در آمریکاست.

وارد کردن ژن‌های فراوان (مربوط به صفات مختلف) به ده‌ها گونه گیاهی مانند گندم، جو، گوجه‌فرنگی، ذرت، سیب زمینی، سویا، پنبه، مارچوبه، تنباکو و چغندرقند جهت اصلاح یا بهبود فرآورده‌های کشاورزی، امکان تغییر ژنتیکی در راه‌های بیوسنتزی گیاهان برای تولید انبوه موادی مانند روغن‌های خوراکی، موم‌ها، چربی‌ها و نشاسته‌ها که در شرایط عادی به میزان بسیار جزیی تولید می‌شوند و کنترل آفات زیستی، تنها نمونه‌های کوچکی از کاربردهای گسترده گیاهان ترانس‌ژنی (تراریخته) را شامل می‌شوند.

احیای مراتع و جنگل‌ها و حفظ تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری در مناطق کویری و بیابانی از دیگر عرصه‌های کشاورزی است که با کمک زیست فناوری روند سریع‌تری یافته است. برای مثال، بیوتکنولوژیست‌ها با شناسایی، تکثیر و پرورش گونه‌های واجد ژن‌های مقاومت به نمک، گیاهان مقاومی مانند کاکتوس‌ها، کاج و سرو اصلاح شده‌ای را تولید کرده‌اند که قابلیت رشد و تکثیر در مناطق سخت بیابانی را پیدا کرده‌اند. همچنین به کمک روش‌های بیوتکنولوژی، از جلبک‌ها و گل‌ولای موجود در دریاها، ترکیبات و کودهای زیستی سودمندی را برای حاصلخیزی زمین‌های کشاورزی تولید می‌کنند.

گیاهان تراریخته

تولید جانوران ترانس‌ژنیک

تولید جانوران دست‌ورزی شده (ترانس‌ژنیک) نیز از دیگر دستاوردهای بسیار مهم زیست فناوری و ژنتیک جدید در عرصه علوم زیستی است که اهداف‌ ارزشمندی را دنبال می‌کند.

جانور ترانس‌ژن علاوه بر ما‌دة ژنتیکی خود، واجد مقداری مادة ژنتیکی اضافی با منشا خارجی می‌گردد. این جانور باید قادر باشد که ژن بیگانه را به نسل‌های بعدی انتقال دهد. امروزه روش‌های متعددی برای ایجاد جانوران ترانس‌ژنیک ابداع شده است.

جانور ترانس ژنیک

آینده

کمتر شکی در مورد مدرن بودن زیست فناوری وجود دارد . بدون شک این فن آوری یک مد زود گذر نیست. انتظارات ایجاد شده برای توسعه تجاری مقاومت به علف کش ها و حشرات، آینده درخشانی را برای زیست فناوری کشاورزی خاطرنشان می نماید. با توجه به شواهد اولیه ای که در مورد استفاده از انتقال ژن های جدید به منظور ایجاد لاین های گیاهی سودمند برای تولید مواد شیمیایی ، از مواد دارویی گرفته تا پلاستیک های قابل تجزیه زیستی وجود دارد، چشم انداز آینده این زیست فناوری نیز امیدوار کننده است. زیست فناوری کشاورزی در مسیر خود از شروع به کار زیست فناوری تا تولید مزرعه ای محصولات تجاری  با موانع متعددی از محدودیت های علمی و تکنولوژیکی  تا مشکلات قانونی و مدیریتی ، عوامل اقتصادی و نگرانی های اجتماعی روبرو می باشد. فرضیه محافظه کارانه قوانین در اکثر کشور ها این است که تمام گیاهان تراریخت بطور بالقوه خطرناک هستند. خطرات احتمالی  مرتبط با ژن منتقل شده ویا فتوتیپ ایجاد شده است نه روش های مورد استفاده برای انتقال ژن. تا کنون گزارشی در مورد اثرات مضر محیطی و یا دیگر خطرات پیش بینی نشده گیاهان تراریخت در هزاران آزمایش مزرعه ای صورت گرفته در عرصه بین المللی ارائه نگردیده است ، با این حال نگرانی های متعددی در رابطه  با سیستم های کشاورزی ایجاد شده است. اکنون عکس العمل مصرف کننده به محصولات گیاهی تراریخته با آزادسازی تجاری واریته های پیشرفته در سطح تجاری سنجیده شده است. این آزاد سازی با افزایش انتشار اطلاعات در مورد گیاهان تراریخته به شکل قابل دسترس برای عموم، همزمان گردیده است. با این حال همچنان که محدودیت های تکنیکی برداشته می شوند، این احتمال وجود دارد که محدودیتهای تجاری به اصلی ترین موانع تبدیل گردند. زیست فناوری های جدید که در این عرصه خلق می گردند کاملا اختراعی بوده و واجد شرایط احراز حق حفاظت انحصاری و ملاحظه حقوق مالکیت معنوی می باشند.

خودپردازها چگونه کار می‌کنند؟

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

 خودپردازها چگونه کار می‌کنند؟     

شما نیاز به مقداری پول دارید بنابراین به سمت یک دستگاه خود پرداز یا ATM می‌روید، کارت را وارد ذستگاه کارت خوان می‌کنید، دستورات نمایش در آمده را اجرا می‌کنید و پس از چند دقیقه در حالی که پول و رسید را از دستگاه تحویل گرفته‌اید از آنجا دور می‌شوید. این دستگاه‌ها هم اکنون در سوپرمارکت‌ها، فروشگاه‌ها زنجیره‌ای و دفاتر مسافرتی موجود هستند. برای شما عجیب نیست که چگونه سرمایه حساب شما در بانک چگونه در دستگاه خودپرداز قابل برداشت است؟

 

ATM ها چگونه کار می‌کنند؟

ATM نمونه یک ترمینال داده با دو قسمت ورودی و چهار قسمت خروجی می‌باشد. مانند دیگر ترمینال‌های داده ، ATM با استفاده رابط‌های ارتباطی به پردازشگر میزبان(host processor)  متصل می‌شود. پردازشگر میزبان(host processor)  مانند یک ارائه کننده خدمات اینترنت (ISP) می‌باشد که از طریق درگاه‌های مختلف به تمامی شبکه‌های مختلف ATM متصل می‌باشد.

بعضی از پردازشگر میزبان(host processor)  می‌توانند از خطوط اختصاصی و اتصالات تلفنی پشتیبانی نمایند. دستگاه‌هایی که با خطوط اختصاصی کار می‌کنند مستقیما از طریق 4 سیم، نقطه به نقطه و خط تلفن مخصوص به پردازشگر میزبان(host processor)  متصل می‌شوند. ATM هایی که با خطوط تلفن کار می‌کنند با استفاده از یک مودم و خط تلفن عادی آزاد یا یک مرکز خدمات اینترنت به پردازشگر میزبان(host processor)  متصل می‌شوند.

دستگاه‌ها با خطوط اختصاصی برای محیط‌هایی است که مراجعه دستگاه بسیار زیاد است و کار باید سریع انجام شود و دستگاه‌های با خط تلفن برای تجارت‌های کوچک در فروشگاه‌ها اغلب به کار می‌رود. هزینه اولیه برای دستگاه تلفنی برابر نصف هزینه برای دستگاه با خطوط اختصاصی می‌باشد. هزینه عملیات به صورت تلفن فقط قسمت کسری هزینه خط اختصاصی می‌شود.

پردازشگر میزبان(host processor) ممکن است متعلق به یک بانک خاص باشد و در همان بانک باشد که برای امور مالی مشتریان خود در نظر گرفته شده و به شبکه دیگر بانک‌ها و شعبه‌ها متصل نیست.

قسمت‌هی مختلف یک خودپرداز

قسمت‌های دستگاه خود پرداز

می‌دانید که خود پرداز 2 قسمت ورودی دارد:

- کارت خوان (Card reader): کارت خوان اطلاعات حساب شما را از طریق قسمت مغناطیسی کارت اعتباری می‌خواند. پردازشگر اصلی با استفاده از این اطلاعات قادر به تراکنش از حساب بانکی شما می‌باشد.

- صفحه کلید (Keypad) : صفحه کلید اطلاعات مورد نیاز برای تراکنش را از صاحب کارت دریافت می‌کند. همچنین دستورات کاربر را برای دریافت مانده حساب و تغییر رمز را اجرا می‌کند. برای تراکنش نیاز به PIN می‌باشد که توسط صفحه کلید دریافت می‌شود.

همچنین دستگاه خودپرداز 4 قسمت خروجی دارد :

- بلندگو (Speaker): بلندگو این امکان را میسر می‌کند که شما را از دریافت وجه و کارت آگاه می‌کند و با فشار هر کلید یک بوق می‌زند.

- صفحه نمایش (Display screen): صفحه نمایش دستورالعمل‌ها و عملیات تراکنش را نمایش می‌دهد. اغلب صفحه نمایش دستگاه‌هایی که از خطوط پر سرعت استفاده می‌کنند.صفحه نمایش‌ها تک رنگ یا رنگی(CRT) می‌باشند. دستگاه‌هایی که از خطوط تلفن استفاده می‌کنند اغلب از صفحه نمایش تک رنگ با رنگی(LCD) استفاده می‌کنند.

- چاپگر رسید (Receipt printer): چاپگر رسید این امکان را میسر می‌کند که رسید عملیات تراکنش را برای شما چاپ کند.

- توزیع کننده وجه (Cash dispenser):قلب یک دستگاه خود پرداز امن مکانیزم توزیع وجه است. این قسمت اغلب در پایین دستگاه خودپرداز قرار دارد.

 

تشخیص اسکناس‌ها

مکانیزم توزیع وجه توسط چشم الکترونیکی است که تعداد پول‌هایی که در خروجی توزیع شده‌اند را مشخص می‌کند. تعداد پول‌ها و دیگر اطلاعات وابسته به صورت دوره‌ای چاپ می‌شوند و یک کپی برای مدت 2 سال نگه داری می‌‌شود.

هر زمانی دارنده کارت در مورد تراکنش خود چون و چرایی داشته باشد. او از نتیجه چاپی وقایع ثبت شده برای دیدن سوال می‌کند و سپس با پردازشگر میزبان(host processor)  تماس می‌گیرد. اما این کار امکان‌پذیر نیست که وقایع ثبت شده چاپی در اختیار او قرار بگیرد برای همین دارنده کارت باید به بانک مراجعه کند و فرم مربوطه را تکمیل و برای پردازشگر میزبان(host processor) فاکس نماید تا پردازشگر میزبان(host processor)  آن را بررسی کند و چون و چرا دارنده کارت را بر طرف نماید.

در کنار چشم الکترونیکی برای شمردن پول، مکانیزم توزیع وجه از سنسور که از شیوه تشخیص کلفتی پول استفاده می‌کند. اگر دو تا از پول به هم چسبیده باشد وقتی دستگاه شروع به توزیع پول به دارنده کارت نماید. دو پول به هم چسبیده به محفظه برگشت داده شده و (reject bin) ارجاع داده می‌شود. این اتفاق برای پول‌های تا خورده، پاره و فرسوده نیز می‌افتد.

 تعداد پول‌های برگشت خورده ثبت می شود تا دستگاه از کیفیت پول‌های داخل دستگاه آگاه شود. اگر تعداد پول‌های برگشت خورده خیلی بالا باشد دستگاه متوجه می‌شود که مشکلی در قسمت توزیع پول وجود دارد.

 

واریز وجه

زمانی که دارنده کارت یک تراکنش با ATM انجام می‌دهد باید یک سری اطلاعات ضروری را توسط کارت خوان و صفحه کلید به دستگاه بدهد. ATM اطلاعات را به پردازشگر میزبان(host processor)  می‌فرستد، تراکنش به بانک دارنده کارت یا موسسه صادر کننده کارت ارسال می‌شود تا انجام بشود. اگر دارنده کارت درخواست پول بکند، پردازشگر میزبان(host processor)  پول الکترونیکی را از حساب مشتری در بانک برداشته و به او می‌دهد. یکبار که پول از حساب مشتری توسط پردازشگر میزبان(host processor)  منتقل می‌شود، پردازشگر یک کد موافقت به ATM ارسال می‌کند که مجوز پرداخت وجه را به دستگاه می‌دهد. سپس پردازش ACH(کارمزد پرداخت وجه) دارنده کارت در روز بعد کاری انجام می‌شود.

 خودپردازها چگونه کار مي‌کنند؟

امنیت ATM

ATM ها شماره شناسایی شخصی(PIN) و دیگر اطلاعات ایمن نگهداری می‌کنند با نرم افزارهای پنهان کننده از قبیل (Triple DES (Data Encryption Standard . اما آنها مسائل زیادی دارند تا شما با اجرای آن از اطلاعات و پول خود در ATM ها محافظت کنید.

خیلی از بانک‌ها پیشنهاد می‌کنند که یک کد شخصی(PIN) انتخاب کنید. دستور العمل انتخاب   PIN:

- PIN  خود را جایی یادداشت نکنید. اگر شما آن را یادداشت کردید آن را در جیب یا کیف پول نگذارید.

- PIN خود را به صورتی انتخاب نمایید که به راحتی به یاد بگذارید، اما دیگران نتوانند آن را از مشخصات شخصی شمت تشخیص بدهند.

- از انتخاب شماره شناسنامه، تاریخ تولد، پلاک خانه و شماره تلفن خودداری نمایید.

همچنین برای استفاده از دستگاه‌های خودپرداز موارد زیر را نیز توصیه می‌کنند:

- کارت خود را در جیب یا کیف پولی بگذارید. دقت کنید که کارت تراشیده یا خم نشود.

- بعد از بیرون آمدن کارت به سرعت کارت را از دستگاه خارج کنید و طوری ایستاده باشید که کسی نتواند کارت را از دستگاه بردارد و فرار کند.

- هنگام وارد کردن PIN مستقیما جلوی دستگاه باشید تا کسانی که منتظر هستند که از دستگاه خودپرداز استفاده کنند نتوانند رمز شما را متوجه بشوند.

- بعد از تراکنش، رسید، پول و کارت را بگیرید و از آنجا دور شوید. هرگز در جلوی دستگاه مشغول به شمردن پول خود نشوید.

- به دلایل امنیتی در شب از خودپردازهایی استفاده کنید که در محل‌های عمومی کاملا روشن قرار داشته باشند. طبق قوانین دولت فدرال فقط 4 رقم آخر کارت در رسید تراکنش چاپ می‌شود بنابراین وقتی رسیدی را فروشنده دریافت کرد. شماره حساب شما به صورت مخفی می‌باشد. هر چند که شما باید در هنگام وارد کردن PIN از دیده شدن رمزتان توسط دوربین های امنیتی و کارکنان فروشگاه جلوگیری نمایید. اگر شما از PIN خود محافظت کنید عملا از حساب خود محافظت نموده اید.

 

راکتور هسته ای قسمت دوم

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

راکتور هسته ای قسمت دوم

راکتورهای هسته‌ای دستگاه‌هایی هستند که در آنها شکافت هسته‌ای کنترل شده رخ می‌دهد. راکتورها برای تولید انرژی الکتریکی و نیز تولید نوترون‌ها بکار می‌روند. اندازه و طرح راکتور بر حسب کار آن متغیر است. فرآیند شکافت که یک نوترون بوسیله یک هسته سنگین (با جرم زیاد) جذب شده و به دنبال آن به دو هسته کوچکتر همراه با آزاد سازی انرژی و چند نوترون دیگر شکافته می‌شود.

راکتور هسته ای

در این بخش به ادامه توضیح درباره بخش های مختلف راکتور می پردازیم.

4. سیستم های ایمنی در راکتور

وظایف دستگاه ها و سیستم های کنترل(I&C) در راکتورهای هسته ای شامل اندازه گیری، کنترل، تنظیم، چک کردن و حفاظت است. عملیات اجرایی راکتور بر اساس نیازهای فیزیکی، شیمیایی، فرآیندهای مهندسی و اپراتوری است که به عهده سیستم ها و دستگاه های آن گذاشته شده است. سیستم دستگاهی و کنترل ممکن است به دوبخش ایمنی و اپراتوری یا کارگردانی تقسیم شوند. حفاظت راکتور و محیط زیست به عهده سیستم های ایمنی گذاشته شده است. این سیستم¬ها غالبا در مواقع ضروری کارمی کنند و در دوران بهره برداری و خارج از وضعیت اضطراری اکثرا غیرفعال هستند. قابلیت عملکرد این دستگاه های نصب شده اضافی دائما بطور خود مونیتورینگ و تست های دوره ای بررسی می شوند. کنترل قدرت راکتور معمولا در بخشی از I&C ایمنی ملحوظ و منظور می گردد. کنترل و دستگاه های اوپراتوری شامل تمام سیستم هایی است که کارگردانی و یا عملکرد طبیعی و بدون خطر یک راکتور هسته ای را تضمین و مطمئن می سازد. به همین دلیل ممکن است آنرا به گروه های اجرایی وکارهای پیچیده ای که در خط فرآیند است تقسیم نمود.

 

5. میله های کنترل

میله های کنترل برای تنظیم توزیع قدرت در راکتور در زمان اپراتوری مورد استفاده قرار می گیرند. مهمترین وظیفه میله های کنترل که بین میله های سوخت قرار می گیرند، برای خاموش کردن یا متوقف کردن فرآیند شکافت هسته ای در زمان هایی که لازم است، چنین عملی انجام شود. خاموش کردن راکتور می تواند از طریق کنترل اتوماتیک یا توسط اپراتور انجام پذیرد. میله های کنترل از موادی ساخته شده اند که خیلی سریع با جذب نوترون ها واکنش های هسته ای را متوقف می کنند. موادی که به این منظور استفاده می شوند عبارتند از کربور نقره، ایندیم، کادمیم و هافنیوم. میله های کنترل به داخل وخارج از میله های سوخت حرکت کرده و نرخ واکنش هسته ای را تنظیم می نمایند.

در راکتورهای هسته ای دونوع کنترل وجود دارد:

• کنترل آرام، برای جلوگیری از به وجود آمدن قدرت زیاد و برقراری قدرت متعادل راکتور. این کنترل بیشتر توسط محلول های برن و یا افزایش یا کاهش آن در کندکننده ها اعمال می گردد.

• کنترل سریع، برای کاهش سریع قدرت راکتور و یا خاموش کردن راکتور از مجموعه میله های کنترل که ممکن است به صورت دستی یا اتوماتیک باشند استفاده می شود. در مواقع اضطراری، میله های کنترل با شتاب به صورت اتوماتیک به داخل میله های سوخت سقوط می کنند و سبب خاموشی راکتور می گردند.

میله کنترل

6. حفاظت راکتور

وظیفه سیستم حفاظت از راکتور اطمینان از آشکارسازی تمام حوادث پیش بینی شده در طراحی و اعتماد از امکان انجام عملیات حفاظتی می باشد. این برنامه و تمهیدات باید اطمینان دهد راکتور همیشه بطور ایمن کار می کند. حوادث، بخش هایی از یک حادثه بزرگتر هستند که به کارگردانی راکتور دیکته می کند که به دلایل ایمنی کار راکتور باید قطع شود. بنابراین داده های آنالوگ سیستم ارزیاب، فرآیندهای ویژه منجر به حادثه احتمالی را شناسایی کرده و از طریق یک سیستم دیگر علائمی را تولید می کند که نشان می دهد حدود آن نارسایی ها و یا اشکالات از حد معینی فراتر رفته است. این علائم واقعی آغاز انحراف یا لغزش راکتور از حالت طبیعی است که ترجیحا تمام عملیات کارگردانی را تحت کنترل درمی آورد و متعاقبا فعال شدن تمام سیستم های مهندسی ایمنی را برای کنترل حادثه، باعث می گردد. در تمام موارد، شناسایی و آشکارسازی مبتنی بر فرآیندهای متفاوتی است که هر نوع ابهامی را در رابطه با سیستم آشکارسازی حادثه و قصورهای رایج در سیستم ارزیابی داده ها رفع می کند. وسایل و ابزار اضافی تکمیلی چنان، اطمینانی را فراهم می آورند که با حفاظت به موقع راکتور اثرات سوء حادثه های احتمالی کاهش یابد. وسایل اضافی مبتنی بر انجام وظیفه های انحصاری، به طور فیزیکی از نظر محل قرارگیری طوری از یکدیگر جداشده اند که در مقابل حوادث بیرونی می توانند سالم باقی بمانند. تابلوی وضعیت سیستم حفاظت راکتور را در تمام زمان های کار عادی راکتور و شرایط اضطراری به طور بسیار روشن و واضح به پرسنل کارگردانی اعلام می نماید. تست های دوره ای با دستگاه های مخصوص تست کردن انجام می شوند. قصورهای آشکار و نهان در کانال های مربوطه توسط خویش گزارشگر اعلام می شوند.

نوع دیگر حفاظت با نام حفاظت رادیولوژیکی و کنترل پرتوگیری وجود دارد که وظیفه آن عبارتست از کاهش پرتوگیری و آلودگی داخل راکتورها و محیط زیست در کمترین حد ممکن. سیستم های مختلف کنترل پرتوگیری، اندازه گیری و ثبت پرتوها را در تمام مناطق کنترل شده انجام می دهد. سیستم های مختلف کنترل پرتوگیری امکان بررسی میزان دز تابش محلی، منطقه ای، محیط زیست، پرتوگیری پرسنلی و همچنین میزان نشت پسمان های مایع، گاز و جامد را فراهم می کند. سیستم های کنترل پرتوگیری، دستگاه های نصب شده دائمی هستند که بخشی از مجموعه سیستم I&C محسوب می شوند. مونیتورهای ثابت بررسی نمونه های محلی را بطور دائم و یا متناوب انجام می دهند و مونیتورهای متحرک شامل دستگاه های اندازه گیری پرتو در محل های متفاوت نصب هستند.

 

هارد دیسک‌ها چطور کار می کنند؟

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

هارد دیسک‌ها چطور کار می کنند؟

ما غالباً از درایوهای دیسک سخت خود برای نصب یا حذف برنامه‌ها، ذخیره‌سازی یک فایل، باز کردن یک فایل و مواردی از این قبیل استفاده می‌کنیم. اما اجازه بدهید ببینیم که باید چه موارد دیگری را در نظر بگیریم؟ در واقع، درایوهای دیسک سخت یک گروه فوق‌العاده پیچیده و بطور غیرقابل تصوری حساس از تجهیزات هستند. از سوی دیگر، آنها به یک مولفه جدائی ناپذیر در (تقریباً) هر یک از سیستم‌های کامپیوتری که امروزه مشغول به کار هستند، تبدیل شده‌اند. سیستم شما می‌تواند تا حدودی زیادی از نگهداری منظم درایو دیسک سخت به منظور حفظ آراستگی و سازماندهی آن و همچنین برطرف نمودن عیوب احتمالی، بهره‌مند شود. اما پیش از هر چیز، بهتر است بفهمیم که درایوهای دیسک سخت اصولاً چه چیزی هستند و چه کاری انجام می‌دهند؟ از سوی دیگر، چرا این جزئیات اهمیت دارند؟

هارد دیسک‌ها چطور کار می کنند؟

یک درایو دیسک سخت چیست؟

اولین داریو دیسک سخت IBM که در سال 1956 ابداع شد، از 50 صفحه (Platter) که بر روی یکدیگر قرار گرفته بودند و همچنین یک بازو، با کنترل خودکار تشکیل شده بود. هر صفحه، 24 اینچ قطر داشت و این صفحات با یکدیگر ترکیب شده بودند تا ظرفیت کلی (تنها) 5 مگابایت را فراهم نمایند. از آن زمان به بعد، فناوری دیسک سخت بطور غیرقابل تصوری تغییر کرده است. اما مفاهیم زیربنائی این صنعت همچنان ثابت مانده‌اند.

 درایوهای دیسک سخت، ابزارهای ذخیره‌سازی دائمی هستند و این بدان معنی است که آنها داده را حتی زمانی‌که به منبع تغذیه متصل نیستند، حفظ می‌کنند. آنها همچنین غیرقابل تفکیک هستند، به این معنی که دیسک (صفحه)، یک جزء لاینفک درایو است (بر خلاف یک دیسک فلاپی یا درایو اپتیکال). در داخل هر درایو، صفحات و هدهای متعددی وجود دارند. صفحات مغناطیسی شده، اطلاعات کد‌گذاری شده بصورت الکترونیکی را ذخیره کرده و خواندن و نوشتن داده‌ها را با جابجایی هدها (بر اساس داده‌هایی که CPU با مشخص نمودن موقعیت آنها بر روی صفحات، از کنترلر درایو درخواست می‌کند)، انجام می‌دهند.

مخازن گسترده اطلاعات و سرگرمی‌هایی که  امروزه در دسترس قرار دارند، بدون وجود حجم عظیمی از انباره‌های ذخیره‌سازی مقیاس‌پذیر و قابل تهیه، غیرقابل تصور بودند.

 

درایوهای دیسک سخت چگونه کار می‌کنند؟

درایوهای دیسک سخت، حاوی تعدادی صفحات مغناطیسی شده هستند که توسط یک موتور و محور می‌چرخند و توسط یک هد و مکانیزم بازوی کنترل کننده، خوانده می‌شوند. شما می‌توانید شیوه خواندن و نوشتن صفحات توسط هد را با شیوه خوانده شدن یک صفحه ‌گرامافون توسط سوزن آن مقایسه کنید. البته به استثنای این واقعیت که درایوهای دیسک سخت حاوی چند صفحه هستند که داده‌ها بر روی هر دو طرف آنها نوشته شده‌اند و هدها نیز هر دو طرف آنها را می‌خوانند. هدها در امتداد چرخش صفحات بر روی یک بالشتک بسیار کوچک (در حد میکروسکوپی) از هوا، پرواز می‌کنند و میدان‌های مغناطیسی کوچکی را در امتداد پوشش صفحات ایجاد می‌نمایند که می‌توانند بصورت صفرها و یک‌های باینری خوانده شوند. هد و بازو، اطلاعات الکترونیکی را به/از کنترلر درایو منتقل می‌کنند که به نوبه خود برای تغذیه نرم‌افزارهای کاربردی، سخت‌افزار و سیستم عامل، با پردازنده اصلی ارتباط برقرار می‌نماید. در حالیکه تمام این قطعات کوچک متحرک بر دقت غیرقابل تصوری تکیه دارند، فضای بسیار کوچکی برای خطا وجود دارد. زمان، تغییر و آسیب‌های فیزیکی می‌توانند باعث شوند که هدها با سطح صفحات برخورد نموده و اجزاء الکترونیکی ظریف درایو از کار بیفتند. با درایوهای خود (و ابزارهایی که این درایوها در آنها قرار دارند) رفتار محتاطانه‌ای داشته باشید و بطور منظم از داده‌های مهم خود کپی پشتیبان تهیه کنید تا درایو دیسک سخت خود را کمتر در معرض ریسک‌های فاجعه‌آمیز قرار دهید.

نمایی از داخل هارد دیسک

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، درایوهای دیسک سخت تمام مولفه‌های مکانیکی و الکتریکی خود را در یک محفظه واحد جا می‌‌دهند که از اجزاء کاری ظریف داخل آن محافظت می‌کند. حتی ذرات کوچک گرد و غبار نیز می‌توانند بطور جبران ناپذیری به سطوح فیزیکی درایو آسیب برسانند. با این‌حال، درایوها برای تنظیم فشار هوای داخل و خارج محفظه خود، به روزنامه‌های فیلترگذاری  شده‌ای نیاز دارند. حفظ فضاهای باز در اطراف درایو دیسک سختتان (چه داخلی و چه خارجی) و همچنین کنترل گرد و غبار در محیط، از اهمیت بسیار بالائی برخوردار است.

درایوهای دیسک سخت می‌توانند با شیوه‌های متفاوتی با مادربرد و سایر اجزاء سیستم ارتباط برقرار کنند. متداول‌ترین اینترفیس برای درایوهای داخلی، (EIDE (ٍٍEnhanced Integrated Drive Electronics است که معمولاً از کابل‌های تخت خاکستری رنگ استفاده می‌کند. EIDE یک استاندارد ارتباطی نسبتاً سریع است که کاتکتورهای آن به آسانی متصل و جداسازی می‌شوند و کاملاً در همه جا حضور دارد. تعدادی از استانداردهای جدید نظیر SATA ، Fire Wire  و 2.0 USB ، سلطه EIDE را تهدید می‌کنند. هر یک از این استانداردها، مزایائی را در زمینه سرعت، قابلیت حمل و یا راحتی ارائه می‌کنند که  EIDE قادر به رقابت به آنها نمی‌باشد. هنگام خرید درایوهای جدید و یا جایگزین، مطمئن شوید که اینترفیس‌های درایو با استانداردهای قابل دسترسی بر روی مادربرد و یا کیس کامپیوتر (برای درایوهای خارجی) شما انطباق دارند، هر چند که ارتقاء به سریعترین و جدیدترین استاندارد موجود در هر زمانی‌که امکان داشته باشد، معمولاً ارزشمند خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله "SATA و IDE چه هستند؟"  مراجعه نمایید.

 

درایوهای دیسک سخت چگونه داده‌ها را ذخیره می‌کنند؟

ساختارهای فیزیکی یک درایو دیسک سخت و ملاحظات جانبی آنها، از اهمیت کافی برخوردارند اما شناخت نحوه ذخیره‌سازی و بازیابی داده‌ها نیز بر عملکرد و اعتماد پذیری داده‌ها تأثیر چشم‌گیری دارد.

درایوها دیسک سخت، داده‌ها را در حلقه‌های متحدالمرکز بر روی هر صفحه (Platter) مرتب می‌کنند. هر طرف یک صفحه، دارای یک هد مخصوص به خود است. هر حلقه کامل که بر روی صفحات مختلف تکرار می‌شود، یک سیلندر را تشکیل می‌دهد. سکتورها(sector)، برش‌هائی از هر سیلندر هستند (همانند پره‌های یک چرخ) که تعداد مساوی از کمان‌ها را تشکیل می‌‌دهند و این کمان‌ها هرچه به مرکز صفحه نزدیکتر شویم، باریک‌تر می‌گردند.

هد، سیلندر و سکتور به همراه یکدیگر یک موقعیت منحصر بفرد برای هر قطعه از اطلاعات ذخیره شده بر روی درایو دیسک سخت را تشکیل می‌‌دهند.

هارد دیسک‌ها چطور کار می کنند؟

با این‌حال، تمام سکتورهای دارای اندازه‌های یک‌سانی نیستند و تمام درایوها نیز تعداد مشابهی از سکتورها را ایجاد نمی‌کنند. سیستم‌های عامل، بهترین خصوصیات را با قرار دادن فایل‌ها یا قطعات آنها برای پر کردن سکتورها در نزدیکترین فاصله ممکن، به بهترین شکل ایجاد می‌کنند اما اتلاف غیرقابل اجتناب فضا، همیشه بر کارآئی سیستم تأثیر می‌گذارد. به همین ترتیب، بسیاری از فایل‌ها بزرگتر از آن هستند که در یک سکتور واحد جا بگیرند و فضای لازم برای ذخیره‌سازی آنها نیز همیشه بصورت سکتورهای متوالی قابل دسترسی نخواهد بود. بنابراین، فایل‌ها در سراسر درایو پخش می‌شوند در حالی‌که سیستم عامل مسئولیت ردیابی هر یک از قطعات فایل را بر عهده دارد. در طول زمان، این تفرق باعث کاهش کارآئی سیستم شما می‌گردد زیرا فرآیند مکان‌یابی و بازیابی هر قطعه از یک فایل به تدریج دشوارتر می‌شود. نهایتاً، سیستم‌های عامل و سایر نرم‌افزارهای کاربردی ردپای فایل‌ها و یا قطعات آنها را گم می‌کنند، درایو از در هم ریختگی انباشته می‌شود و ریسک آسیب‌دیدگی یا برخورد فایل‌ها نیز افزایش می‌یابد. تمام این محدودیت‌های ذخیره‌سازی داده‌ها، اهمیت یک نسخه ساده را افزایش می‌دهند: پاکسازی و نگهداری از سیستم فایل، تا حدود زیادی بر کارآئی و اعتماد‌پذیری درایو شما تأثیر می‌گذارد

محلولی که روی زخم های باز را در چند ثانیه می پوشاند

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

محلولی که روی زخم های باز را در چند ثانیه می پوشاند

محققان توانسته اند با استفاده از یک محلول قابل تجزیه در عرض چند ثانیه خونریزی از جراحات یک موش آزمایشگاهی را متوقف کنند.

دکتر روتلج اليس

این گروه تحقیق از آمریکا و هنگ کنگ می گوید که موفق بودن این آزمایش، که نتیجه آن در مجله پزشکی نانو مدیسن

(Nanomedicine) منتشر شده است، می تواند به نجات قربانیان جراحات شدید کمک کند.

در این آزمایش، وقتی محققان محلول کشف شده را روی زخم های باز موش های آزمایشگاهی قرار دادند به غشایی ژله ای تبدیل شد و روی جراحت را پوشاند.

پس از بهبود جراحت، ژل تولید شده به ملکول هایی تجزیه شد که سلول های بدن موش آزمایشگاهی توانست از آن برای ترمیم بافت خود استفاده کند.

ماده اصلی تشکیل دهنده این محلول ذرات پروتئینی موسوم به “پپتید” است. این پپتیدها وقتی در تماس با جراحت قرار می گیرد، بدون وارد کردن آسیب به سلول های مجاور جراحت، خود به خود تبدیل به ژلی می شود که روی جراحت را می پوشاند.

محققان متوجه شدند که حتی پس از برداشتن ژل اضافی، پوشش روی جراحت به جای خود باقی ماند.

این غشای ژله ای پس از مدتی به آمینو اسیدها، اجزای تشکیل دهنده پروتئین ها، تجزیه می شود که سلول های مجاور جراحت می تواند از آن برای کمک به ترمیم بافت استفاده کند.

دکتر روتلج الیس - بنک، سرپرست این تحقیقات از انستیتو تکنولوژی ماساچوست آمریکا، می گوید: “ما روشی را پیدا کرده ایم که می تواند در عرض پانزده ثانیه خونریزی را متوقف کند. این موفقیت می تواند روش های پزشکی برای کنترل خونریزی را متحول کند.”

در جراحی های اضطراری بیش از پنجاه درصد وقت صرف کنترل خونریزی بیمار می شود.

در حال حاضر تنها چند روش برای کنترل خونریزی بدون آسیب رساندن به دیگر اعضای بیمار وجود دارد که از جمله شامل استفاده از فشار، گیره و اسفنج می شود.

محلول جدید برای متوقف کردن خونریزی در بافت های مختلف در مغز، کبد، پوست، نخاع و روده استفاده شده است که تقریبا در همه آنها خونریزی بلافاصله بند آمده است.

دکتر الیس - بنک گفت که این محلول می تواند در جراحی هایی که در شرایط غیرعادی صورت می گیرد - مثلا در میدان جنگ - بسیار سودمند باشد چون “زمان جراحی می تواند تا پنجاه درصد کاهش یابد.”

این محلول را می توان در شرایط مرطوب استفاده کرد؛ استفاده از آن، برخلاف محلول های دیگر، موجب عوارض جانبی در سیستم ایمنی حیوانات آزمایشگاهی نشده است.

دلیل موثر بودن این محلول در ترمیم جراحات و جلوگیری از خونریزی دقیقا روشن نیست اما محققان بر این باورند که پپتیدها با ماده میان سلولی سلول های مجاور جراحت تاثیر متقابل می گذارد.

دکتر دیوید بکر از دانشگاه لندن که در ارتباط با درمان جراحات تحقیق می کند، می گوید” پس از این موفقیت می توانم تصور کنم که بیماران هموفیلی بخواهند که شیشه ای از این محلول را با خود حمل کنند تا در صورت نیاز اضطراری خونریزی آنها متوقف شود. اما باید جزئیات بیشتری در مورد تاثیر متقابل این محلول با روند طبیعی ترمیم کشف شود.

 

كلینیك سالمندان چهار راه پیشگیری از حمله قلبی

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

كلینیك سالمندان چهار راه پیشگیری از حمله قلبی

سالمند

چه رژیم غذایی برای داشتن قلب سالم مناسب است؟

از مصرف غذاهایی که چربی‌های اشباع شده دارند، خودداری کنید یا مصرف اینگونه مواد را به حداقل برسانید. بیشتر غذاهایی بخورید که سرشار از فیبر هستند. میوه‌ها و سبزی‌ها، حبوبات و غلات حاوی مقادیر زیادی فیبر هستند. هرگز نباید از خوردن وعده‌های غذایی فرار کنید. کم بخورید اما تعداد وعده‌های غذایی خود را زیادتر کنید.

نقش ورزش

ورزش کردن به طور منظم خوب است اما بهتر است، قبل از شروع برنامه‌های ورزشی با پزشک خود مشورت کنید. ورزش‌های هوازی به مدت 30 دقیقه و پنج روز در هفته بسیار مفید است. پیاده‌ روی ، شنا ، دوچرخه ‌سواری از نمونه‌های ورزش‌های هوازی هستند. سعی کنید فشار خونتان کمتر از 80/130 باشد.

کنترل فشار خون

برای پیشگیری از این بیماری‌ها بهتر است که فشارخون به طور منظم اندازه‌گیری شود و در صورتی که بالاتر از حد طبیعی بود، داروهایی که از سوی پزشک تجویز می ‌شود باید به طور منظم مصرف شود و همچنین مصرف نمک در رژیم غذایی کمتر از 2400 میلی‌ گرم در هر روز باشد.

کنترل کلسترول

کلسترول کل باید کمتر از 200، LDL یا کلسترول بد کمتر از 70، HDL یا کلسترول خوب بیشتر از 40، تری ‌گلسیرید کمتر از 150 حفظ شود. انجام ورزش و رعایت رژیم غذایی، کنترل سالانه کلسترول خون و مصرف داروهای توصیه شده از سوی پزشک نیز ضروری است.

وزن بدن

ورزش منظم و رعایت رژیم غذایی سالم موجب تعدیل وزن می ‌شود و این می ‌تواند مانع از بروز سکته و حمله قلبی شود.

ضمنا وضع عاطفی خوب و به ‌طور کلی احساس خوب بودن نیز تأثیر زیادی در پیشگیری از سکته و حمله قلبی دارد. پس باید روش‌های سازگاری با استرس را یاد بگیریم. برای داشتن خلق و خوی بهتر ورزش کرده و با نظر پزشک روزانه یک آسپیرین مصرف کنیم.

راه كارهایی جهت ترویج مصرف ماهی و آبزیان در جامعه

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

راه كارهایی جهت ترویج مصرف ماهی و  آبزیان در جامعه

ماهی

باورهای غلط یكی از عوامل مهم خود داری برخی اشخاص از مصرف ماهی است. عوامل دیگری كه در این مورد مؤثر است، تحمل نكردن بوی ماهی است. بعضی از افراد بوی ماهی را دوست ندارند و از استشمام آن دچار ناراحتی می شوند. برای چاره ی این امر می توان قبل از طبخ، آن را به خوبی شست و شو داد و تمیز كرد و به  هنگام طیخ از مواد معطری مانند پودر آویشن و  یا سبزیجات معطر دیگری مانند مرزه ، ترخون، ریحان، نعناع و امثال آن استفاده كرد.

لازم به ذكر است كه ماهی تازه و سالم بوی نامطبوع ندارد و چنانچه ماهی، مانده و فاسد شود از آن بوی نامطلوب استشمام می شود. بنابراین باید به سلامت و  تازه بودن ماهی اطمینان داشته باشیم تا بتوانیم از خواص تغذیه ای این ماده ی غذایی مفید نهایت استفاده را ببریم.  به طور كلی مسئله ی عادت در شكل گیری الگوی غذایی انسان نقش بسیار مهمی برعهده دارد. در بعضی از خانواده ها عادت به مصرف ماهی وجود ندارد، یعنی در برنامه ی غذایی هفتگی آنان ماهی به طور مكرر طبخ نمی شود و در نتیجه اعضای خانواده به مصرف این ماده ی غذایی مفید عادت نمی كنند و این امر عامل دیگری برای مصرف نكردن یا كمبود مصرف ماهی است.

در هر حال چنانچه علل ممانعت كننده ی مصرف ماهی را جست و جو كنیم و سعی در رفع این علل بر آییم و نیز خود و خانواده مان را به مصرف این ماده ی غذایی مفید عادت بدهیم، گامی بسیار مؤثر در حفظ سلامت خود، خانواده و جامعه مان برداشته ایم.

از آنجایی كه مصرف ماهی و آبزیان تأثیر مهمی در حفظ سلامت جامعه و  پیشگیری از بیماری ها و در نهایت ارتقای سلامت افراد اجتماع به عهده دارد، لذا لازم است اقدامات مؤثری جهت تشویق مردم به مصرف ماهی  انجام گیرد.

در این جا راه كارهایی جهت ترویج مصرف ماهی و محصولات دریایی درجامعه و تشویق مردم برای مصرف این مواد غذایی مفید پیشنهاد می شود.

1- آگاه كردن جامعه نسیت به خواص تغذیه ای محصولات دریایی

آگاه كردن جامعه نسیت به خواص تغذیه ای محصولات دریایی و تأثیری كه درسلامت انسان و پیشگیری از انواع بیماری ها دارند، یكی ازمهمترین و مؤثرترین اقدامات جهت ترویج مصرف این دسته از مواد غذایی است كه این امر با آموزش صحیح، پی گیر و همه جانبه امكان پذیر است.  دراین جا نقش رسانه های گروهی هر چه بیش تر شفاف می شود. رسانه های گروهی می توانند با تبلیغات صحیح، جالب و جذاب مردم را به مصرف هرچه بیشتر محصولات دریایی تشویق كنند. گاه دیده شده كه رسانه های گروهی، سهواً و بدون ارزش تغذیه ای تبلیغات وسیعی روی بعضی از مواد غذایی انجام می دهند و با استفاده از جالب ترین و جذاب ترین تصاویر، انیمیشن ها و نمایش های عروسكی، مصرف این مواد را رواج می دهند، درحالی كه چنانچه حتی قسمتی از این همه تلاش صرف تبلیغات صحیح و مناسب برای مواد غذایی با ارزش تغذیه ای بالا از قبیل ماهی و آبزیان بشود، و اگر این آموزش، مداوم و پی گیر باشد، نتایج بسیار ثمر بخشی در برخواهد داشت كه بهره ی آن نصیب جامعه خواهد شد.

2- نقش والدین در تشویق كودكانشان به مصرف محصولات

به طور كلی برقراری هر نوع عادت غذایی در انسان، از كودكی، به وسیله ی خانواده و در خانواده ریشه می گیرد. توجه داشته باشیم كه والدین الگوهای بسیار مهمی برای كودكان هستند.

چنان چه مادر و پدر، ماهی و محصولات دریایی را به عنوان مواد غذایی اصلی و اساسی در برنامه های هفتگی خانواده بگنجانند و خودشان با میل و رغبت غذاهای خوشمزه ای از این دسته از مواد غذایی را تهیه و مصرف كنند،  كودكان نیز به مصرف این مواد مفید تشویق شده و این عادت را در تمام عمر به همراه خواهند داشت.

3- دسترسی نداشتن به محصولات دریایی

دربررسی علل مصرف نكردن ماهی گفته شد که یكی از دلایل، به عقیده ی بعضی از افراد، دسترسی نداشتن به محصولات دریایی در بعضی از فصول سال است. امروزه خوشبختانه در اكثر نقاط كشورمان انواع ماهی و محصولات دریایی پرورش داده می شود، بنابراین در همه  فصول و در بسیاری از مناطق كشور دسترسی به ماهی و سایر محصولات دریایی امكان پذیر و آسان است.

ماهی سالمون

 

4- طعم و بوی ماهی

برخی افراد به طور كلی طعم و بوی ماهی را دوست ندارند.درمورد رفع بوی ماهی پیشتر اشاره كردیم كه با افزودن سبزیجات معطر می توان بوی آن را مطابق با سلیقه ی خود تغییر داد، اما برای كسانی كه طعم ماهی را دوست ندارند، دو راه وجود دارد كه به وسیله ی آنها می توانند خود را به مصرف این ماده ی غذایی مفید عادت دهند.

الف- ماهی و سایر محصولات دریایی را در ابتدا به مقدار خیلی كم وارد برنامه ی غذایی خود كنند، مسلماً مصرف یك ماده ی غذایی به مقدار خیلی كم ولو اینكه انسان آن را دوست نداشته باشد، برای هیچ كس غیرقابل تحمل نیست. وقتی این قبیل افراد به مصرف مقدار كم محصولات دریایی عادت كردند، به تدریج می توانند، مقدار آن را افزایش دهند و به این ترتیب ذائقه ی خود را به مصرف این محصولات غذایی بسیارمفید و مؤثر در سلامت انسان، عادت دهند.

ب- افرادی كه طعم ماهی را دوست ندارند، می توانند با مخلوط كردن ماهی و سایر آبزیان با سایر مواد غذایی به تدریج خود را به مصرف آن عادت دهند، به خصوص چنانچه محصولات دریایی را با موادی كه دوست دارند و مورد علاقه ی آنها ست به صورت مخلوط طبخ كنند، می توانند به این طریق با تغییر طعم ماهی، آن را برای ذائقه خود دلچسب سازند.

با آموختن روش های مختلف طبخ ماهی و آبزیان، می توان انواع غذاهای بسیار خوشمزه و متنوع را از آنها تهیه كرد و علاوه براستفاده از خواص تغذیه ای آنها، تنوع زیادی نیز در برنامه ی غذایی خود ایجاد كرد.

مصرف حدود 400-200 گرم ماهی، دو  تا سه بار در هفته برای تمام افراد در هر سن و شرایطی توصیه می شود.

توجه داشته باشیم كه مصرف مكرر ماهی و محصولات دریایی در برنامه ریزی غذایی هفتگی، می تواند درحفظ سلامت ما بسیار مؤثر باشد و ما را از گزند بیماری های مهلك و آزار دهنده درامان نگه دارد و همچنین موجب سلامت، شادابی و طول عمر، عمری سالم و پربار، شود.

افزایش ضریب هوشی، مهمترین اثر یددار کردن نمک

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

افزایش ضریب هوشی، مهمترین اثر یددار کردن نمک

ید

دکتر فریدون عزیزی  فوق تخصص غدد در رابطه با گواتر و دیابت می‌ گوید: "با وجود آنکه گواتر در کشورمان کاهش یافته اما دیابت شیوع پیدا کرده است به طوری که طی20 سال آینده بیش از 4 میلیون نفر از ایرانی‌ها دارای این نوع بیماری خواهند بود و در حال حاضر نیز از هر هفت نفر ایرانی، یک نفر دارای بیماری گواتر یا دیابت، چربی خون، مشکلات کلسیم و در کل بیماری‌های مرتبط با غدد است که باید برای درمان و پیشگیری از گسترش این نوع بیماری‌ها در آینده اقدامات مناسبی اتخاذ شود.

" این فوق ‌تخصص غدد درون ریز و متابولیسم درخصوص وضعیت بیماری‌های مرتبط با غدد در کشورمان اظهار می‌ کند: "بیماری‌های غدد به طور کلی در ایران کاهش یافته است، به دلیل آنکه توانستیم طی چند سال گذشته از گواتر پیشگیری کنیم و علت آن هم بر می ‌گردد به این موضوع که کمبود ید در بیش از 50 درصد مردم ایران طی 15 سال گذشته، مسئولان و متخصصان را بر آن داشت تا با استفاده از نمک ید دار، این بیماری را کنترل و در حال حاضر به 8 درصد برسانند."

وی به طرح موفقیت‌آمیز ایران در ریشه ‌کنی کمبود ید اشاره کرد و گفت:

"ایران موفق‌ترین کشور منطقه در زمینه کاهش بیماری گواتر بوده است و اگرچه کاهش این بیماری بسیار مهم بود اما مهمتر از آن اثری است که کمبود ید روی یادگیری و کند ذهنی افراد می ‌گذاشت که با اجرای طرح استفاده از نمک ید دار و همه ‌گیر کردن آن، در برخی مناطق 2 تا 10 درصد ضریب هوشی افراد افزایش یافت."

دکتر عزیزی در خصوص طرح غربال‌گری کودکان مبتلا به کم‌ کاری تیروئید در اصفهان و نتایج حاصله از آن اظهار داشت: "اصولاً کم‌ کاری تیروئید با انجام آزمایش‌هایی همراه است و بنابراین در کودکان به طور معمول غربال‌گری انجام نمی ‌شود اما کم‌ کاری تیروئید در میان نوزادان وجود دارد که برای اولین بار و در سال 68 از سوی مرکز تحقیقات غدد شهید بهشتی تهران طرح غربا‌ل‌گیری نوزادان آغاز و سپس در شهرهایی مانند کاشان، اصفهان، کردستان و در حال حاضر نیز در بیشتر مناطق ایران به عنوان طرح ملی مطرح است که هر نوزادی که متولد می ‌شود باید آزمایش خون بدهد تا در صورت وجود کم‌ کاری تیروئید، مراحل درمان آغاز شود.

وی تصریح کرد: "به نظر می ‌رسد آنچه در دنیا نیز تا اندازه‌ای ثابت شده است، مادرزادی بودن کم‌ کاری تیروئید است که البته شاید شیوع آن در ایران بیشتر باشد."

کاهش 48 درصدی گواتر

براساس تحقیقات مرکز غدد و متابولیسم دانشگاه شهید بهشتی، در جامعه تهرانی بالای 20 سال، در سال، یک درصد دیابت، یک درصد چاقی و دو درصد افزایش وزن شیوع می ‌یابد." دکتر عزیزی ادامه می ‌دهد: "چنانچه وضعیت حاضر دیابت و گواتر را با 20 سال گذشته در کشورمان مقایسه کنیم به این نتیجه می ‌رسیم که بیماری گواتر از 50 به 8 درصد کاهش و دیابت از 2 به 4 درصد افزایش پیدا کرده است و در کل، در حال حاضر نیز 3 میلیون و 400 هزار نفر در ایران دارای بیماری دیابت هستند که پیش‌ بینی می ‌شود، این رقم در 20 سال آینده به 5/4 تا 5 میلیون نفر دیابتی برسد."

وی وجود 10 میلیون بیمار مرتبط با غدد از جمله تیروئید، دیابت، چربی‌های خون و مشکلات کلسیم را مورد توجه خواند و گفت: "به ازای هر هفت نفر ایرانی، یک نفر دارای بیماری‌های مربوط به غدد در کشورمان زندگی می‌ کند."

شیوه غلط زندگی،علت اصلی دیابت ایرانیان

این فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم  با اشاره به شیوع بیماری دیابت می ‌افزاید: " بیماری دیابت در میان افراد جامعه ما افزایش یافته است که علت آن بروز مشکلات در شیوه زندگی افراد، مانند: مصرف غذاهای زیاد و پرچرب و همچنین فعالیت بدنی کمتر می باشد که سبب همه‌گیری دیابت و چاقی در کشورمان شده و متأسفانه رو به افزایش نیز هست." رئیس مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران همچنین مسائل ژنتیکی و ازدواج‌های فامیلی را در افزایش بیماری دیابت در کشور مؤثر می ‌داند

انار و خواص آن

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

اناروخواص آن

انار

این میوه كه به حق " گوهرزمستانی " نام گرفته است ، به خاطر فوایدی كه برای تندرستی انسان دارد ، به ویژه اثرضد أكسایشی اش كه حربه ای كارآمد علیه بیماری هاست، به تازگی سبب شده همگان به خوردنش روی آورند. پژوهش های انجام شده حاكی از آن است كه قدرت كلی ضد اكسید كنندگی میوه ی یاد شده، در مقایسه با چای سبز ، تقریباً سه برابراست. در ضمن این میوه مقدار بسیار زیادی پتاسیم دارد. سرشار از الیاف گیاهی (فیبر) است و همچنین ویتامین "ث" و" نیاسین " دارد .

میوه ی مزبور قرن ها در پزشكی سنتی خاورمیانه ، هندوستان و ایران ( برای التهاب ، گلو درد  و روماتیسم ) استفاده می شده است . انار از پوست سفت سرخ رنگ یا مایل به قهوه ای برخورداراست . دانه ها و گوشت پر آب ، نیمه شفاف و قرمزی كه آنها را در بر گرفته اند ، اجزای خوردنی آن هستند. دانه های انار را كه درون غشای تلخ مزه ، سفید ، اسفنجی و ناخوردنی پوشیده شده اند ، می توان به آرامی و با دست بیرون آورد.

شاید یكی از دلایلی كه انار آنگونه كه باید طرفدار  ندارد، این است كه در آوردن دانه هایش ،  وقت ودقت می طلبد . طعم این دانه های پر آب، دلپذیر، شیرین و خوش عطر و بوست .

طرزانتخاب انار

انار را دردست بگیرید تا وزنش را بدانید ( دانه های آن حدود 52 درصد وزن كل میوه را تشكیل می دهند ). اگر وزن انار به نسبت اندازه اش ، سبك بود ، سنگین ترش را بردارید . پوست انار باید شفاف و سفت بوده و ترك یا شكافی نداشته باشد . انار سالم را می توان تا یك ماه درجای تاریك و خنك ، به مدت دو ماه در داخل یخچال نگهداری كرد . دانه های این میوه را تا سه روز می توان در یخچال نگه داشت . برای یخ زدن دانه ها ، باید آنها را درون ظرف بی منفذی ریخت ،به این ترتیب حدود شش ماه داخل فریزر سالم می مانند . موقعی كه یخ دانه ها باز می شود، دیگر مثل دانه های تازه خوردنی نیستند ، ولی برای آب گرفتن مناسب می باشند. در واقع ، فرآیند انجماد ، دیواره های یاخته ای (سلولی ) گوشت میوه كه دانه ها را دربرگرفته اند ، از بین می برد وهم زمان با آب شدن یخ ، عصاره ی خود را ازدست می دهند.

چنانچه آب انار را گرفته اید ، آن را می شود به مدت تقریبی شش ماه داخل ظرف بی منفذی منجمد ساخت .

دانه های انار

فرآورده های انار

از آب انار برای درست كردن ژله ، عصاره ، چاشنی (سس) ، چاشنی سركه و مخلوط آب و نمك ، سركه و ادویه استفاده می شود . تمام دانه ها را می توان روی سالاد یا پس غذا (دسر) پاشید و یا همراه با گوشت قرمز ، گوشت ماكیان یا ماهی مصرف كرد .

برای در آوردن دانه های انار، بالا تا پایین آن را قاچ  كنید وپوست را چند جا به طورعمودی ازبالابه پایین آرام ببرید . سپس اناررا درظرف آبی بیندازید . هر قسمت را به دقت از هم جدا سازید و به كمك انگشتانتان دانه ها را ازتكیه گاه هایشان واقع درمغز میوه در آورید وغشاهای نازك كه خوشه را از دانه ها مجزا می كنند ، بیرون آورید . به این ترتیب دانه ها پایین افتاده و پوست وغشا بالا می مانند . آن گاه دانه ها را داخل آب كش بریزید .

اگر می خواهید آب انار بگیرید ، دانه های آن را در مخلوط كن بریزید و بگذارید آن قدر كار كند تاعصاره ی میوه به دست آید. سپس به وسیله ی الك دارای سوراخ های ریز ، یا (پارچه ای نازك ) دانه ها را از عصاره جدا كنید .

به طوركلی ، یك انار متوسط حدود سه چهارم پیمانه دانه و نصف پیمانه آب به دست می دهد .

انواع انارهای ایران عبارت اند از :

ملس ،  شاه پسند ،سیاه طوقی ، سندانی ،  زاغی ، بی دانه ، فنجان و آب دندان .

میوه ی انار دو گروه است :

 شیرین و ترش، و هریك خواص و آثار ویژه ی خود را دارد .

قسمت های مورد استفاده ی میوه ی انار:

گل ، پوست ، ریشه ، برگ و ساقه است.

در آیات متعددی از قرآن به این میوه اشاره شده است .( آیه های 99 و 141 از سوره ی انعام و آیه ی 68 از سوره ی الرحمن ).

توصیه های امامان (ع) درباره ی ارزش های غذایی انار

امام صادق (ع)

- انار بخورید ، زیرا انار برای آدم گرسنه ، غذایی كافی و برای آدم سیر ، میوه ای است گوارا.

- یك صد و  بیست نوع میوه هست كه بهترین آنها ، انار است .

- میوه ای درروی زمین محبوب تر از انار نزد پیغمبر (ص) نبود .

- انار را با پیه آن (پوست نازكی كه میان دانه ها قراردارد ) بخورید زیرا معده را دباغی وذهن را زیاد می كند.

- انار ملس (ترش وشیرین ) برای معده بهتر است .

امام باقروامام صادق (ع)

هر كس درحال گرسنگی (و ناشتا ) انار بخورد تا چهل روز قلب او روشن می ماند .

امام موسی كاظم (ع)

دود ساقه ی درخت انار ، حشرات را ازبین می برد .

"نظامی"

نروید برزمین هرگز گیاهی

                                        كه ننوشته ست بر برگش دوایی

داروهای نیروزا دام ‌اعتیاد ورزشكاران

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

داروهای نیروزا

و دام ‌اعتیاد ورزشكاران

دارو های نیروزا

یك متخصص فیزیولوژی ورزشی معتادان با اعلام اینكه گرایش به اعتیاد در بین قهرمانان قدیمی ورزش به دلیل كمبود حمایت‌های اجتماعی و در بین ورزشكاران كنونی به علت گسترش مصرف داروهای نیروزا، رو به افزایش است، تأكید كرد: "بازار داغ داروهای نیروزای غیرمجاز، دام اعتیاد را برای ورزشكاران گسترده‌تر كرده است."

مصرف داروهای نیروزا گرایش به مصرف داروهای مسكن و مخدر را حتی در سطح قهرمانی افزایش می ‌دهد.

دكتر مسعود حاج رسولی اظهارداشت: "اعتیاد در بین قهرمانان قدیمی ورزش به دلایل روانی یا كمبود حمایت‌های اجتماعی و همچنین در ورزشكاران كنونی به علت افزایش مصرف داروهای نیروزا كه عمدتاً از نیازهای روانی و فیزیولوژیك ناشی می‌ شود،‌ در حالی رو به افزایش است كه متأسفانه اقدامات لازم برای مقابله با این امر انجام نمی‌ شود." وی ضمن هشدار نسبت به افزایش ورود داروهای نیروزای غیرمجاز به كشور،‌ تصریح كرد: "اعمال نكردن كنترل و نظارت لازم بر این بازار از سوی دستگاه‌های مسئول، گسترش اعتیاد در ورزشكاران را در پی داشته است، زیرا مصرف داروهای نیروزا گرایش به مصرف داروهای مسكن و مخدر را حتی در سطح قهرمانی افزایش می ‌دهد."

این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد همچنین به برخی از داروهای مورد سوء مصرف در ورزشكاران اشاره كرد و با بیان اینكه همه داروهای مخدر و مسكن مورد سوء مصرف ورزشكاران، به ویژه ورزشكارانی كه ورزش‌های تصادمی و برخوردی مانند بوكس انجام می ‌دهند، زمینه ساز اعتیاد به مسكن‌های بسیار قوی در آنهاست، افزود: "از جمله داروهای مخدر و مسكن مورد سوء مصرف در ورزشكاران،‌ داروهای ناركوتیكی یعنی داروهای ساخته شده از تركیبات كدئین، تریاك، حشیش و مرفین است كه ورزشكاران آنها را برای از بین بردن دردهای جسمی خود مصرف می‌ كنند.

ایرانی‌ها کوتاه نشده‌اند!

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

ایرانی‌ها کوتاه نشده‌اند!

افزایش قد

"کوتاهی قد، ژنتیکی است و این امر با هیچ دارو و آمپولی برطرف نمی ‌شود و تبلیغاتی که در این زمینه انجام می ‌شود،تنها جنبه سود جویی درمانی و دارویی است". این هشدار، یکی از چند هشداری است که دکتر فریدون عزیزی  فوق تخصص غدد مطرح می‌ کند.

ایرانی‌ها بلندقدتر شده‌اند

دکتر فریدون عزیزی درباره افزایش یا کاهش قد ایرانی‌ها طی سال‌های اخیر می‌ گوید:‌ "به طور مسلم طی سال‌های گذشته، رشد قد کودکان در کشورهای پیشرفته، وجود داشته است و رشد قد کودکان ایرانی نیز در مقایسه با جوامع پیشرفته 5 تا 10 سانتی‌متر پایین‌تر است و این امر نقصانی است که جوامع در حال توسعه نسبت به کشورهای پیشرفته دارند و مهمترین دلیل آن نیز تفاوت در نوع تغذیه است." وی به تحقیقات صورت گرفته در تهران و اصفهان در خصوص افزایش یا کاهش قد ایرانیان اشاره می ‌کند و می ‌افزاید: " ایرانی‌ها کوتاه ‌قد نشده‌اند، براساس تحقیقات، میانگین قد ایرانی‌ها نسبت به 20 سال گذشته رشد یافته ولی این امر به این دلیل نیست که افراد کوتاه قد می ‌توانند بلند شوند بلکه افزایش متوسط قد در هر جامعه‌ای نسل به نسل امکان‌پذیر خواهد بود."

کوتاهی قد و افزایش تبلیغات بی اثر

این فوق‌ تخصص غدد درون ریز و متابولیسم با ابراز تأسف از افزایش روزافزون تبلیغات افزایش قد در رسانه‌ها و به خصوص در شبکه‌های ماهواره‌ای می‌ گوید: "متآسفانه همانطور که در کشورمان مسئله کوتاهی قد مطرح شده است، به همان اندازه تبلیغات در زمینه های درمانی و دارویی نیز زیادتر شده و متأسفانه در این راستا بسیاری از مطالبی که در رسانه‌ها درخصوص افزایش قد تبلیغ می ‌کنند، صحیح نیست." رئیس مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران با تأکید بر اینکه افزایش یا کاهش قد، ژنتیکی است و این امر با هیچ دارو و آمپولی برطرف نمی‌ شود، می ‌گوید:‌ "افرادی نیز که مشکلات هورمونی دارند حداکثر قدشان در صورت رفع مشکل، در زنان به 150 و مردان به 160 سانتی‌متر خواهد رسید." وی میزان متوسط قد ایرانی‌ها را در میان زنان 161 و در میان مردان 167 سانتی‌متر عنوان و تصریح می ‌کند: "به نظر نمی‌ آید عامل ژنتیک، عامل اصلی رشد قد باشد چرا که کشورهای پیشرفته توانسته‌اند به درصد بالاتری از رشد قد نسبت به دیگر کشورها دست یابند." وی تأثیر افزایش یا کاهش میزان متوسط قد در میان افراد یک جامعه را در راستای پیشرفت و توسعه آن کشور رد کرده و می‌ افزاید: "در کشورهای گوناگون در میان مسائل آموزشی، پژوهشی و غیره در خصوص قد افراد نتایج خاصی به دست نیامده است، چه بسا که بسیاری از افراد نابغه نیز کوتاه قد بودند."

ایرانی‌ها به هیچ وجه کوتاه قد نیستند

 در همین زمینه، دکتر مهین‌‌هاشمی‌پور، متخصص رشد و تغذیه می ‌گوید: "ایرانی‌ها به هیچ‌ وجه کوتاه قد نیستند و آنچه درباره کوتاهی قد در کشورمان شایع شده است، همگی ناشی از تبلیغاتی است که در این خصوص می‌ شود." وی می ‌افزاید:

"میانگین قد دختران در حال حاضر 154 و پسران 166 سانتی‌متر است و آمارها نیز حاکی از آن است که ایرانی‌ها نسبت به سال‌های گذشته بلندقدتر نیز شده‌اند." دکتر‌هاشمی‌پور درمان و داروهایی که در خصوص افزایش قد تبلیغ می ‌شود، از نظر علمی‌ تأیید نمی ‌کند و می ‌گوید:‌ "مهمترین عامل افزایش قد، ارثی و ژنتیکی است و معتقدم 80  درصد افزایش یا کاهش قد مربوط به این عامل و 20 درصد مربوط به تغذیه است."

پارکينسون از کجا مي‌ آيد؟

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

پارکينسون از کجا مي‌ آيد؟

مغز

چندي پيش هنرپيشه مشهور انگليسي ، دبورا کر که به بيماري پارکينسون مبتلا شده بود، جان باخت. در تاريخ معاصر افراد مشهور زيادي به اين بيماري مبتلا شدند. هيتلر، سالوادور دالي، مائو و محمدعلي کلي از اين جمله‌اند. امروزه شيوع بيماري پارکينسون رو به افزايش است و مشاغل گوناگون و کار با مواد شيميايي و صنعتي، استرس و تغيير سبک زندگي، همه در افزايش شيوع اين بيماري مؤثرند. خوب است درباره پارکينسون بيشتر بدانيد.

علت ايجاد بيماري پارکينسون در يک شخص هنوز مبهم باقي مانده است. علت احتمالاً ترکيبي از عوامل محيطي و ژنتيکي بوده و ممکن است از شخصي به شخص ديگر متفاوت باشد.

اگرچه علت بيماري پارکينسون ناشناخته مانده است اما دانشمندان عواملي را مرتبط با بيماري پارکينسون شناسايي کرده‌اند. به عنوان مثال، در افراد بالاي 60 سال ، احتمال ابتلا به بيماري پارکينسون حدود 2 تا 4 درصد است، در مقايسه با ساير افراد که حدود يک تا دو درصد است.

ردپاي بيماري در خانواده

در حدود 15 تا 25 درصد افراد مبتلا به پارکينسون داراي يک خويشاوند مبتلا به پارکينسون، هستند. در يک تحقيق بزرگ، محققان دريافتند که در افرادي که داراي يک خويشاوند درجه اول مبتلا به پارکينسون مانند پدر و مادر يا خواهر و برادر مبتلا هستند، احتمال ابتلا به پارکينسون حدود دو تا سه برابر جمعيت عادي است. اين به اين معني است که اگر والدين شما مبتلا به بيماري پارکينسون هستند، احتمال ايجاد اين بيماري در شما کمي بالاتر از سايرين است.

بيماري پارکينسون در بسياري از مبتلايان به صورت مستقيم با وراثت در ارتباط نيست اما محققان تعدادي از ژن‌هاي دخيل در اين بيماري را در تعدادي از خانواده‌ها شناسايي کرده‌اند. بعضي از اين ژن‌ها در پروتئين‌هايي که در عملکرد‌هاي سلول‌هاي دوپاميني دخيل‌اند، تغييراتي ايجاد مي ‌کنند. به دليل امکان مطالعات وسيع در آزمايشگاه‌هاي مدرن، امروزه جنبه‌هاي گوناگون وراثتي اين بيماري، تحت تحقيقات گسترده‌اي قرار گرفته است.

صدمات محيطي

بعضي از دانشمندان بر اين باورند که بيماري پارکينسون ممکن است در نتيجه تماس با سموم يا آسيب‌هاي محيطي به وجود بيايد. تحقيقات، تعدادي از عوامل‌ مرتبط با پارکينسون مانند زندگي در مناطق حاشيه‌اي شهر، استفاده از آب چاه يا مصرف ترکيبات آفت‌کش را مشخص کرده‌اند. تزريق ماده مخدري به نام متيل فنيل تتراهيدروپيريدين مي ‌تواند به سرعت موجب ايجاد بيماري پارکينسون به صورت دائمي شود. اما در حقيقت هيچگونه مدرک محکمي درباره اينکه يک عامل محيطي به تنهايي موجب ايجاد اين بيماري شده است، وجود ندارد. اگرچه اين عوامل محيطي در مطالعات نمونه‌هاي آزمايشگاهي پارکينسون کمک‌ کننده هستند و محققان هنوز به دنبال سرنخ‌ها و ارتباطات تازه‌اي ميان عوامل گوناگون و ايجاد پارکينسون مي‌ گردند. اغلب متخصصان بر اينکه اين بيماري ناشي از ترکيبي از عوامل وراثتي و محيطي است، هم عقيده‌اند، اگرچه ما هنوز ماهيت اين ترکيب را نمي ‌دانيم.

بافت مغز

پارکينسون چيست؟

بيماري پارکينسون اختلال حرکتي مزمن و پيش رونده‌ است به اين معني که علائم اين بيماري به مرور زمان بدتر مي‌ شوند. حدود 15 درصد مبتلايان به پارکينسون پيش از 50 سالگي تشخيص داده مي‌ شوند. شيوع اين بيماري با افزايش سن، زياد مي شود. علت اين بيماري ناشناخته است و در حال حاضر درمان قطعي براي اين بيماري وجود ندارد اما تعدادي از روش‌هاي دارو درماني و جراحي براي بهبود علائم وجود دارند.

بيماري پارکينسون زماني که سلول‌هاي مغزي موجود در قسمتي از مغز به نام جسم سياه دچار اختلال عملکرد مي‌ شوند يا مي ‌ميرند، به وجود مي‌ آيد. اين سلول‌ها ماده شيميايي به نام دوپامين را توليد مي ‌کنند. دوپامين يک واسطه شيميايي است که اطلاعات را به قسمت‌هايي از مغز که در کنترل حرکت و تعادل بدن دخيل‌اند، مي‌ فرستد. زماني شخص دچار پارکينسون مي‌ شود که سلول‌هاي مولد دوپامين شروع به از بين رفتن بکنند و ميزان دوپامين توليد شده در مغز پايين بيايد.

 بنابراين پيام‌هايي که در ارتباط با شيوه و زمان حرکت بدن  هستند، از مغز آهسته‌تر فرستاده مي‌ شوند که سبب مي‌ شود، شخص مبتلا قادر به شروع و کنترل حرکاتش به صورت طبيعي نباشد. بيماري پارکينسون علائم متفاوتي دارد که از شخصي به شخص ديگر متفاوت است، مانند لرزش دست و پا، صورت و فک، سفتي يا گرفتگي عضلات اندام‌ها و تنه، کاهش سرعت حرکات و اختلال تعادل و هماهنگي.

دارودرماني

محققان هنوز در پي ارزيابي سودمندي چند ماده گوناگون روي کاهش سرعت پيشرفت اين بيماري و درمان علائم آن هستند. بهتر است مبتلايان به اين بيماري پيش از مصرف هرگونه دارويي، براي جلوگيري از ايجاد تداخلات دارويي خطرناک با پزشک‌شان مشورت کنند. از آنجايي که شواهدي در رابطه با آسيب‌هاي اکسيداتيو به سلول‌هاي عصبي در بيماري پارکينسون وجود دارد، مصرف آنتي ‌اکسيدان‌ها تحت بررسي قرار دارد.

از مکمل‌ها چه خبر؟

کوآنزيم  Q10يک آنتي‌اکسيدان قوي  موجود در ميتوکندري سلول است. ميتوکندري‌ها يک ساختار مولد انرژي در سلول هستند و بعضي از دانشمندان عقيده دارند که اختلالات عملکرد ميتوکندري‌ها در ايجاد پارکينسون مؤثر است. يک تحقيق کلينيکي جديد، نشانگر آن بود که ميزان‌ زيادي از کوآنزيم Q10 موجب کاهش سرعت پيشرفت اين بيماري در تعدادي از مبتلايان شده است اما تحقيقات درباره اين آنزيم هنوز به طور گسترده‌اي صورت نگرفته است تا بتوان مصرف اين ماده را به مبتلايان توصيه کرد.

ويتامين E نيز مي‌ تواند در مقابله با آسيب‌هاي مغزي ناشي از راديکال‌هاي آزاد، مؤثر باشد و به نظر مي ‌رسد که احتمال ابتلا به پارکينسون را پايين مي ‌آورد، اگرچه شواهد محکمي در اين زمينه وجود ندارد اما از آنجايي که ويتامين E عوارض جانبي کمي دارد، بسياري از مبتلايان به پارکينسون از اين دارو استفاده مي‌ کنند. تحقيقات درباره مصرف انبه هندي و زغال‌اخته  و نقش آنها در کاهش مرگ سلول‌هاي عصبي در حال انجام گرفتن  است.

کراتين يکي ديگر از ترکيبات مورد علاقه دانشمندان است زيرا اين ترکيب موجب افزايش ميزان فسفوکراتين که يک منبع انرژي براي عضلات و مغز است، مي‌ شود. بررسي درباره تأثير اين ماده روي آسيب‌هاي سلول‌هاي عصبي، در حال انجام است. تحقيقات همچنين روي ماده‌اي به نام گلوتاتيون و تأثير آن روي متابوليسم سلولي و قدرت آنتي اکسيداني آن تحت انجام است. هر دوي اين ترکيبات به نظر اميدوارکننده مي ‌رسند، اگرچه روش تجويز مفيد آنها، عوارض و خطرات استفاده طولاني ‌مدت از آنها مشخص نيست. داروهاي متفاوتي براي مبتلايان به پارکينسون در بازار وجود دارد. اين داروها اغلب گران و از کارخانه‌هاي متفاوتي هستند. اين داروها اغلب داراي عوارض جانبي و تداخلات دارويي با ساير داروها هستند، بنابراين قبل از استفاده از اين داروها، مشورت با پزشکتان بسيار مهم است.

عوامل مؤثر در بروز سردرد

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

عوامل مؤثر در بروز سردرد

سر درد

در ادامه مطلب سر درد ، تشخيص و درمان ،بررسي حالات و هيجانات روحي، اکنون به بررسي ساير عوامل مؤثر مي پردازيم.

تغذيه

تحقيقات نشان مي دهد، يك چهارم از افراد مبتلا به سردرد ،در اثر مصرف بعضي مواد غذايي به اين عارضه دچار مي شوند. مواد تشكيل دهنده اين مواد غذايي موجب تحريك نورون هاي عصبي و رهايي نئوروترانس ميتر و عاقبت بروز سردرد مي گردد.

در اين قسمت به ذكر بعضي از اين مواد اشاره مي كنيم :

تيرامين :

اين ماده جزو گروه آمين ها(تركيبات آلي حاوي نيتروژن ) است. ماست ،سرشير ، پنير ، سس سويا ، جگر ،مخمر آبجو و مشروبات الكلي جزو اين گروه اند .

نيتريت ها :

اين ماده به عنوان نگهدارنده مواد غذايي استفاده مي شود و از تغيير رنگ و طمع مواد جلوگيري مي كند. مواد غذايي حاوي نيتريت عبارتند از : انواع كنسروها ،ماهي ، گوشت و سوسيس دودي شده و گوشت گاو نمك زده .

گلوتامات مونوسديم :

اين ماده افزودني ،MGS ناميده مي شود و يكي ديگر از عوامل بروز سردرد به شمار مي رود .اين ماده همچنين به نام HPP پروتئين گياهي هيدروليز شده و طعم دهنده طبيعي معروف است.

آجيل ،چيپس ،انواع سس ها ،غذاهاي چيني ،رژيمي و منجمد حاوي اين مواد هستند .

ويتامين ها :

مصرف بيش از حد ويتامين هاي A , B و به ويژه اسيد نيكوتينيك (ويتامين محلول در آب از گروه ويتامين هاي B مي تواند باعث بروز سردرد شود) .

آب :

كاهش آب بدن ،يكي از عوامل اصلي ايجاد سردرد ،به خصوص ميگرن است .مصرف مشروبات الكلي ،فعاليت هاي ورزشي درتابستان و بيماري هايي نظير تب و اسهال موجب كاهش ميزان آب بدن و نهايت بروز سردرد مي شود .

كافئين : 

اين ماده نافذ و تأثير گذار به دليل خاصيت افزايش جذب روده اي داروها ، تكسين دهنده دردهاست. كمبود اين ماده در بدن به مدت 8 تا 16ساعت بعد از آخرين مصرف ، موجب بروز سردرد ،هنگام صبح بعد از بيدار شدن و در پايان كار روزانه مي شود .

كافئين محركي ست كه بر روي قلب ،ريه ،رگ هاي خوني ، ماهيچه ها، معده ، كليه ها و متابوليسم بدن تأثيرمي گذارد ومصرف بيش از حد آن موجب بروز علائمي نظير اضطراب ،نگراني ،ترس و دلهره ، بي خوابي ،خستگي و بي حالي ، دردهاي ضرباني و فكركردن به امور غم انگيز مي شود. مصرف 8 تا  10 فنجان قهوه (1گرم كافئين ) به طور مداوم ،براي بدن مضر است و حتي مصرف 10گرم و يا بيشتر منجر به فوت مي گردد .

مواد خوراکي ديگر :

مصرف بعضي از مواد خوراكي نظير مركبات ،محصولات لبني ، سويا ، پياز ، غذاهاي چرب ، خوراك دريايي ، مواد مصنوعي شيرين ساز مانند ساخارين و اسپارتام در بعضي از افراد منجر به بروز سردرد مي گردد .

داروها

نيتروگليسيرين (مخصوص بيماران قلبي ) قرص هاي ضد بارداري ، داروهايي كه براي فشار خون  و اتساع رگ هاي خوني ،استفاده مي شود . به عنوان عامل مؤثر در ايجاد سردرد شناخته شده است .

مصرف بيش از حد مسكن ها نه تنها تأثيري در بهبودي سردرد ندارند بكله اثر داروهاي ديگر را هم خنثي مي كنند .

سردردهاي واكنشي

اكثر افرادي كه از سردرد رنج مي برند از قرص هاي مسكن نظير آسپرين ، استامينوفن وارگوتامين استفاده مي کنند.اين در حالي است كه مصرف بيش از حد اين داروها نه تنها از ميزان درد نمي كاهد بلكه آن را تشديد هم مي كند .

در سال  1982 دانشمندان براي اولين بار ، تحقيقي را بر روي افراد مبتلا به سردرد انجام دادند ، آنها افراد را به چهار گروه تقسيم كردند. گروه اول از قرص ضد افسردگي (آمي تريپتيلين ) گروه دوم از مسكن و آمي پيتيلين و گروه سوم ازمسكن استفاده كردند . گروه چهارم هيچ دارويي را مصرف نكردند .حدود يك ماه بعد ، نتايج اين تحقيق اعلام شد : گروه اول 70 درصد ، گروه دوم 30 درصد ،گروه سوم 18 درصد و گروه چهارم 43 درصد از بهبودي خود را باز يافتند .

بعد از كسب اين نتايج ،دانشمندان دريافتند كه مصرف بيش از حد مسكن ها نه تنها تأثيري در بهبودي سردرد ندارند بكله اثر داروهاي ديگر را هم خنثي مي كنند . پژوهشگران به تازگي هم ، اين تحقيق را بروي مبتلايان به سردردهاي مزمن كه دربيمارستان بستري بودند ، انجام دادند ، 77 درصد ازبيماران با قطع مصرف مسكن ها حالشان رو به بهبودي رفت و ديگر هيچ علائمي از سردرد درآنها ديده نشد .

خواب و خوراك

پژوهشگران با تحقيق بر روي  2000 نفر از افراد مبتلا به ميگرن ، به اين نتيجه رسيدند كه پرهيز از غذا به مدت 5 ساعت در روز و 13 ساعت طي شب ، يكي ديگر از عوامل بروز سردرد به شمار مي رود . علت اصلي آن هنوز مشخص نيست . اما دانشمندان گمان مي كنند ،تغيير ميزان نئوروترانس ميترس و يا كاهش قند خون كه باعث انبساط رگ ها مي شود از عوامل ايجاد اين عارضه اند . كم خوابي ، يا بيش از حد خوابيدن هم منجر به بروز سردرد در بعضي از افراد مستعد مي شود .

عوامل محيطي

فعاليت هايي را كه در طول روز انجام مي دهيد ،‌يا مكان هايي كه بيشتر وقتتان را در آنجا  مي گذرانيد ،به عنوان يكي ديگر از عوامل ايجاد كننده سردرد شناخته شده اند.

استنشاق گاز و مواد سمي نظير بنزين ، تتراكلريد كربن ، مونواكسيد كربن ،‌سرب و تربانتين وعوامل ديگر مانند سرو صدا ، نورهاي درخشان و مطالعه زير نور فلورسنت از آن جمله اند. مطالعه زياد و خيره شدن به صفحه كامپيوترهم موجب خستگي ماهيچه هاي حركت دهنده چشم و نهايت بروز سردرد مي شو د. ناروآنگل گلاكوما يكي از بيماري هاي نادر چشم است كه باعث بروز درد در نواحي دور چشم ،پيشاني و گيجگاه مي شود .در صورت احساس درد در اين نواحي ،با يك چشم پزشك مشورت كنيد .

عوامل ديگر

فعاليت هاي ورزشي نظير تنيس ،هندبال ،دويدن و طناب زدن به دليل كاهش قند خون ،مصرف بيش از حد دخانيات و تغييرات آب و هوايي به علت دگرگوني مواد شيميايي در بدن ،از عوامل بروز سردرد در افراد مستعد شناخته شده است.

سردرد تشخیص و درمان

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

سردرد تشخیص و درمان

سر درد

سردرد عارضه ای است كه همه ما در زندگی آ نرا تجربه كرده ایم ،تا كنون  دانشمندان انقباض و انبساط عروق مغز را ،عامل بروز میگرن و علت سردردهای عصبی را انقباض ماهیچه های سرمی پنداشتند ، البته این علائم هنوز هم به عنوان عوامل بروز سردرد مطرح است اما محققان به تازگی دریافته اند كه منشاء بروز میگرن و سردردهای عصبی در مغز مشترك است. ساقه مغز ، كه به عنوان سیستم ضد درد، شناخته شده بخش ساقه ای شكلی است كه پشت چشم ها و بینی قرار گرفته، نمیكره های مخ را به طناب نخاعی وصل كرده و شامل پل مغزی ، بصل النخاع و مغز میانی است .عصب تری ژمینال در سطح خارجی پل مغز قرار گرفته و ریشه حسی دارد و در نواحی  صورت ، دهان و دندان ،حفره بینی و ماهیچه های مخصوص جویدن غذا گسترده شده است.

علل بروز سردرد ،اضطراب و نگرانی ،خشم ،متابولیسم بدن (سوخت و ساز سلولی )، نوعی اختلاف بینایی (Glare) ،عوامل ژنتیكی و استرس زا می باشد.

هنگام سردرد عصب تری ژمینال تحریك شده و ماده شیمیایی به نام سرتونین از آن رها می شود و نورون بعدی را تحریك می كند، به طور طبیعی این ماده درمقابل صداهای ضعیف آشنا و مداوم نظیر موسیقی و مكالمه افراد ، مانند یك صافی عمل كرده و میزان آن را تغییر نمی دهد اما در برابر صداهای ناهنجار مثل بوق ماشین و گریه كودك واكنش نشان داده و میزان آن را افزایش می دهد. با افزایش این ماده سیگنال های درد خنثی می شوند. محققان با آزمایش سرتونین برروی افرادی كه از سردرد رنج می برند به این نتیجه رسیدند که افزایش این ماده مساوی است با كاهش سردرد و بالعكس ، بنابراین كمبود این ماده عامل اصلی بروز سردردهای عصبی و میگرن است.

آنها همچنین دریافتند كه فقدان این ماده موجب افسردگی و بی خوابی می شود . بهترین راه كنترل و درمان سردرد شناخت عوامل بروز آن است .با تحقیقی كه بر روی 199 نفر از افراد مبتلا به سردردهای مزمن صورت گرفت ، علل بروز سردرد ،اضطراب و نگرانی ،خشم ،متابولیسم بدن (سوخت و ساز سلولی )، نوعی اختلاف بینایی (Glare) ،عوامل ژنتیكی و استرس زا ذكر شد. اكنون به بررسی بعضی از عوامل شناخته شده كه نقش اصلی را در بروز سردرد ایفا می كنند می پردازیم .

حالات و هیجانات روحی

سایكوسوماتیك حالت هایی از روان ،فكر و ذهن وهیجانات كه بروی مكانیسم بدن تأثیر می گذارند و واكنش بدن در مقابل این حالات منجربه بروز سردرد ،آسم و ضربات نامنظم قلب می شود. محققان با انجام آزمایش MMPI ،تست روانشناسی كه تعیین كننده خصوصیات شخصیتی است، برروی مبتلایان به سردرد ، به این نتیجه رسیدند که اكثر این افراد دچار افسردگی ،حواس پرتی ،انكار (نوعی مكانیسم دفاعی كه در آن وجود اعمال و عقاید به طور ناخود آگاه تكذیب می شود ) هستند . دانشمندان برسر این مسئله كه آیا سردرد عامل بروز این حالات است و یا بالعكس اختلاف نظر دارند ولی آنها معتقدند افرادی كه مستعد ابتلا به سردرد هستند ،استرس ها را بیشتر دریافت می كنند .در این آزمایش همچنین فرق میان میگرن و سردردهای عصبی مشخص شد. افسردگی از نشانه های میگرن و علائمی نظیر حواس پرتی ،نگرانی و انكار، از مشخصه های افراد مبتلا به سردردهای عصبی عنوان شد.

افرادی كه از سردردهای عصبی رنج می برند به دلیل دردهای پی درپی ،ازنظر احساسی ،آسیب پذیرترند .احساس ناتوانی دربرخورد با مشكلات یأس و نا امیدی و فروخوردن خشم و بیان نكردن احساسات ،موجب افزایش افسردگی در افرادی می شود كه دچار سردردهای مزمن هستند.

آفت دهان، میهمان ناخوانده

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

آفت دهان، میهمان ناخوانده

آفت دهان

معمولا سرطان‌های دهان در ابتدا به صورت زخم ظاهر می‌شوند. در شهری به بزرگی بدن ما، دهان یكی از خیابان‌های بسیار پررفت و آمد محسوب می‌شود. در بدن ما خیابان‌های دیگری مثل رگ‌ها، روده‌ها و.. وجود دارند كه آنها هم بسیار پرتردد و ترافیك هستند. اما فرق دهان با این‌گونه خیابان‌‌های بدن این است كه معمولا آنچه در رگ‌ها، روده‌ها و... تردد می‌كنند، پدیده‌های ثابتی مثل خون یا غذا با قوام و دوام مشخص و ثابتی هستند، اما دهان كانالی است كه روزانه پذیرای انواع و اقسام خوراكی‌ها با دماها و مزه‌های متفاوت و نیز مواد غیر خوراكی مثل مسواك، نخ دندان و نیز وسایلی مثل آلات موسیقی، قاشق و چنگال و نی و نیز چیزهای عجیب و غریبی مثل میخ و سیخ و ... است.

طبیعی است كه مانند تمام خیابان‌های پر رفت‌وآمد كه اگر به آنها رسیدگی نشود، آسفالت درست و حسابی برای آنها باقی نمی‌ماند، دهان هم كه انواع و اقسام محرك‌های فیزیكی و شیمیایی به آن وارد می‌شود، اگر خوب رسیدگی نشود، دائما زخم‌های گوناگونی پیدا می‌كند كه باید با توجه و دقت خاص به آنها، از وقوع زخم‌ها در دهان پیشگیری شود. اگر زخمی در دهان اتفاق افتاد، باید به سرعت برای درمان، ترمیم و بررسی علت آن اقدام شود. زخم به از بین رفتن یا خراشیده شدن قسمتی از مخاط دهان گفته می‌شود.

این پرسش و پاسخ‌ها راهنمایی برای تشخیص و بررسی علت و درمان زخم‌های دهانی است:

علت‌های شایع ایجاد زخم‌ها در دهان چیست؟

شایع‌ترین علت زخم‌های دهانی، صدمه‌های فیزیكی است. گاز گرفتن گونه یا زبان و لب در هنگام غذا خوردن، تیزی یك دندان، ضربه ناشی از مسواك زدن محكم و یا دندان‌های مصنوعی كه در دهان لق می‌خورند، می‌توانند بافت دهان را زخم كنند. این "زخم‌ها به زخم‌های ناشی از ضربه" معروف‌اند. عوامل دیگری نیز ممكن است در دهان زخم ایجاد كنند مثلا سوختگی ناشی از غذای داغ، زخم‌های ناشی از برفك‌های دهانی، تبخال‌های دهانی (داخل دهان)، عكس‌العمل به بعضی داروها مثل داروهای شیمی درمانی، سیفیلیس، ایدز ، دیابت و سرطان. اما اگر در دهان خود زخم‌های زیادی دارید كه مرتبا خوب می‌شوند و دوباره عود می‌كنند، به "آفت" فكر كنید.

علامت آفت چیست؟

آفت بیماری شایعی است كه به صورت عود كننده در دهان ایجاد می‌شوند. در واقع آفت بسیار شایع تراز آن چیزی است كه بتوانید حدس بزنید.  یك پنجم افراد بالغ به آفت دچار می‌شوند. زبان، كف دهان و لثه‌ها ممكن است دچار آفت شود. زخم‌های آفتی معمولا دایره‌ای شكل هستند كه كف آنها سفید رنگ و لبه زخم نامنظم است. ممكن است چند آفت در كنار هم قرار بگیرند و به صورت خوشه‌ای دیده شوند. آفت‌های كوچك معمولا در سه تا شش روز برطرف می‌شوند، اما آفت‌های بزرگ ممكن است حتی تا 10 هفته در دهان باقی بمانند. اگر آفتی در كنار لوزه‌ها و حلق قرار بگیرد، خوردن و بلعیدن را بسیار مشكل و دردناك می‌كند. دلیل خاصی برای ایجاد آفت، یافته نشده است، اما تغییرات هورمونی و استرس ممكن است زمینه را برای ایجاد آفت فراهم كنند.

زخم‌های دهانی چگونه درمان می‌شوند؟

برای درمان یك زخم دهانی باید علت آن را بدانیم. بعضی وقت‌ها درمان بسیار ساده و در حد رفع تیزی یك دندان یا پركردگی و یا ترمیم دندان مصنوعی است، اما اگر علت زخم‌ها شناخته شده نباشد، درمان آن نیز مشكل‌تر خواهد شد. مثلا آفت درمان‌پذیر نیست، اما برای كم كردن سوزش آن می‌توان از دهان شویه‌ها و پمادهای بی‌حس كننده استفاده كرد.

مدتی است كه در دهانم زخم وجود دارد. چه باید بكنم؟

اگر زخمی بیش از دو هفته در دهان بماند و بهبود پیدا نكند حتما باید درباره آن با دندانپزشك یا پزشك خود مشورت كنید. دندانپزشك ممكن است راه‌هایی را برای درمان آن پیشنهاد كند و در صورتی كه زخم خوب نشد به اقدامات احتیاطی بیشتری مثل انجام بیوپسی، قسمت‌های خونی و ارجاع به متخصص نیاز است. زخم‌هایی را كه بیش از دو تا سه هفته در دهان شما وجود دارند و خوب نشد‌ه‌اند، سرسری نگیرید. ممكن است عوامل مختلفی در ایجاد آن موثر باشد كه یكی از آنها سرطان‌ دهان است. بنابراین حتما جریان را پیگیری كنید. بسیاری از زخم‌های عود كننده دهان نیز ممكن است نشانگر مشكلات عمومی بدن مثل بیماری‌های خاص و یا كمبود ویتامین‌ها باشند. كم‌خونی‌ها و مشكلات گوارشی هم ممكن است علت ایجاد زخم‌های دهانی باشند.

آیا سرطان می‌تواند در دهان زخم ایجاد كند؟

معمولا سرطان‌های دهان در ابتدا به صورت زخم ظاهر می‌شوند. البته ضایعه‌های دیگری مثل لكه‌های پایدار قرمز، سفید و یا مخلوطی از این ها و یا برجستگی‌ها و .... هم ممكن است به عنوان ضایعه‌های پیش سرطانی مطرح شوند. اما زخم‌های دهانی از شایع‌ترین علایم اولیه سرطان دهان هستند. البته نگران نشوید و هر زخمی را در دهانتان به عنوان عامل ابتلا به سرطان ندانید.

دقت كنید اگر زخمی بدون وجود علتی آشكار (مثل یك دندان یا پركردگی تیز یا...) مدت طولانی در دهان باقی بماند، ممكن است شروعی برای سرطان دهان باشد. این زخم‌ها هر چه زودتر درمان شوند، احتمال تبدیل آنها به سرطان كمتر می‌شود. پس لطفا در مورد آنها با دندانپزشك خودتان مشورت كنید.

زخم‌های پیش سرطانی معمولا روی سطوح مختلف زبان مثل سطح پشتی، كناری یا زیرین اتفاق می‌افتند، اما به ندرت ممكن است كه زخم‌های پیش سرطانی در مناطق دیگر دهان هم یافت ‌شوند. سیگار كشیدن و مصرف الكل زمینه‌ را برای ابتلا به سرطان دهان فراهم می‌كند. كسانی كه هم سیگار و هم الكل را به مقدار زیاد مصرف می‌كنند، استعداد بسیار زیادی برای ابتلا به سرطان دهان دارند.

چگونه می‌توانیم یك زخم‌ ناشی از ضربه  را بشناسیم؟

زخم‌های ناشی از ضربه معمولا در كنار یا نزدیكی عامل ایجاد كننده ضربه دیده می‌شوند و تا وقتی كه عامل ایجاد كننده زخم از بین نرود، زخم در سر جای خود باقی می‌ماند.

جلوگیری از ایجاد زخم در دهانمان :

*‌ لااقل روزی دو بار دندان‌هایتان را مسواك بزنید.

* مرتب نخ دندان بكشید.

* مرتب به دندانپزشكی بروید.

* به آرامی مسواك بزنید و مراقب باشید مسواك دهان شما را زخم نكند.

* رژیم غذایی خود را در حالت تعادل نگه دارید. از غذاهای پر از ویتامین، میوه‌ها و سبزی‌های تازه و نان‌های سبوس‌دار و گوشت و شیر به مقدار كافی استفاده كنید.

* از خوردن غذاهای بسیار تند، ادویه‌دار و بسیار ترش پرهیز كنید.

* وضعیت سلامت عمومی بدن خود را بررسی كنید و مطمئن شوید كه به بیماری‌هایی مثل دیابت یا التهاب رود‌ه‌ها دچار نیستید، چون این بیماری‌ها زمینه را برای ایجاد زخم‌های دهانی فراهم می‌كنند.

* اگر پُركردگی نامناسب یا دندان مصنوعی نامناسبی در دهان دارید كه مرتب دهان شما را زخم می‌كند، برای ترمیم هر چه سریع‌تر آن اقدام كنید. مزمن شدن زخم‌های دهانی خطرناك است.

* مرتب دهان خود را معاینه كنید و تمام بافت دهان خصوصا سطوح مختلف زبان اعم از پشت و كنار زبان و كف دهان را به خوبی معاینه كنید. بعضی از اوقات ممكن است زخم‌های طولانی مدتی در دهان شما وجود داشته باشند، بدون آنكه علامتی ایجاد كنند

دندان های كوچك، اما مهم

H Salati
Islamic Republic Of Iran

Membership

دندان های كوچك، اما مهم

دندان های کودک

مطالعات نشان داده است، اگر در دوران كودكی دچار پوسیدگی دندان‌ شویم، با وجود این كه در آن زمان دارای دندان های شیری هستیم، به احتمال زیاد در دندان‌های دائمی خود نیز دچار پوسیدگی و خرابی خواهیم شد.

دندان‌های سالم، حدود 6 سالگی شروع به رویش می ‌كنند، پس باید در دوران كودكی به فرزندان خود نگهداری از دندان ها را آموزش دهیم. نخوردن شیرینی و شكلات هنگام خواب یا پس از مسواك زدن، از جمله این آموزش‌هاست. بسیاری از خانواده ها با مسواك زدن فرزندانشان مشكل دارند، در صورتی كه اگر این آموزش به طور صحیح و به موقع داده شود، كودكان مسواك زدن را بسیار دوست خواهند داشت.

یكی از والدین می ‌گوید:"من تمام سعی‌ام را كرده‌ام، اما دخترم تمایلی به مسواك زدن نداشته و به محض این كه مسواك را وارد دهان خود می‌ كند، با كشیدن روی دندان های جلویی فریاد می ‌زند تمام شد و از دستشویی بیرون می ‌آید."

تحقیقات نشان داده است، درصد زیادی از كودكان 5 ساله حداقل یك دندان پوسیده دارند. باید مسواك زدن جدی گرفته شود، اما آموزش آن نیز باید با رعایت نكاتی انجام شود:

با حوصله باشید

وقتی مسواك زدن را به كودك آموزش می ‌دهید، انتظار نداشته باشید مانند بزرگسالان 2 بار در روز و هر بار 2 دقیقه مسواك بزند. 2دقیقه برای كودكان زمان زیادی است. كودكان 2 ساله همین كه مسواك را در دست بگیرند و به دندان‌ها بمالند، آغاز خوبی است.

کودک را مجبور به مسواك زدن نكنید

توجه داشته باشید هر كاری كه با اجبار همراه باشد، به شكست می انجامد. ممكن است كودكان مدتی به اجبار شما مسواك بزنند، اما پس از آنکه بزرگ تر شدن، علاقه‌ای به این كار نداشته باشند و آن را انجام ندهند.

درباره فواید مسواك زدن برایش توضیح دهید

اگر در سنی هستند كه متوجه توضیحات شما می‌ شوند، برایشان توضیح دهید كه باكتری‌هایی كه در قند، مواد غذایی و نوشیدنی وجود دارند، دشمن دندان‌ها هستند و اسیدی تولید می‌ كنند كه موجب پوسیدگی دندان‌ها می ‌شود، اما میزان این پوسیدگی نیز كه ممكن است با درد همراه باشد، به مدت زمان ماندن آنها در دهان بستگی دارد.

بعد از خوردن غذا، هر چه سریع‌تر مسواك بزنید، بهتر است.

بگذارید خودش مسواك بزند

كودكان علاقه زیادی به استقلال در كارها دارند و اگر شما برایشان مسواك بزنید، تمایلی به این كار نخواهند داشت. مسواك زدن را به آنها نشان دهید و بگذارید خودشان این كار را انجام دهند البته موقع مسواك زدن حضور داشته باشید، تا مشكلی پیش نیاید.

مسواكشان را عوض كنید در صورت امكان، هر ماه یك بار این کار را انجام دهید، زیرا كودكان به چیزهای تازه علاقه دارند و مسواك تازه نیز انگیزه‌ای برایشان ایجاد خواهد كرد تا بیشتر مسواك بزنند.

در مسواك از رنگ‌های روشن استفاده كنید. وقتی قصد خرید مسواك دارید، رنگ‌های روشن را انتخاب كنید. اگر كودك قادر به انتخاب است، این انتخاب را به خودش واگذار كنید، تا دلبستگی بیشتری به مسواك زدن پیدا كند.

از 2سالگی، خمیر دندان بزرگسالان را استفاده كنید. یكی از متخصصان می ‌گوید:"كودكان زیر 2سال نمی‌ توانند درست مسواك بزنند و ممكن است مقداری از خمیر دندان را بخورند، پس باید خمیر دندان مخصوص كودكان با فلوراید اندك داشته باشند، اما پس از 2سال می ‌توانند از خمیر دندان بزرگسالان استفاده كنند."

کودک را تشویق كنید

از مسواك زدن كودكتان در حضور دوستان و بستگان تعریف كنید، زیرا تحسین شما موجب تقویت رفتار كودك خواهد شد.

Latest publications:

From Parzitt Blog 2008

Sat 3 Jul 2010

 

ادامه راه وبلاگ؛ "من چی بگم؟"
Mon 25 Jan 2010

 

نوروز 88 :دی
Sun 22 Mar 2009

 

مرغ گرفتار
Tue 11 Nov 2008

 

Total Touch